1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778343 inlägg · 7967 ämnen
« · 2640772 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
bradberry: Kopacka ställer till det ordentligt i egen zon vid ett mål igår och trots hans många mål önskar jag att han kunde använda sina medspelare lite oftare.

Dock får han väldigt högt betyg av mig ändå, spelare som öser in mål växer inte på träd. I övrigt tycker jag att Lindstein hade en svag match, Benn var bra men borde hållit rent vid kassen på 1-1. Tärnström tycker jag var bra med puck, men släppte sin gubbe vid två (?) mål tror jag..

Överlag ingen match vi ska vara nöjda med tycker jag, alldeles för slappt i egen zon. Skulle vara skönt med åtminstone en Tyler tillbaka och nåt nyförvärv.

Sv: A proposito de nada
Huge: kanske bara är jag men jag tycker det skulle vara intressant med hutsko till Brynäs, han verkar ha lite fart under skridskorna och det böljande spelet i hockeyallsvenskan kanske passar han bättre än det styrda spelet i SHL

Sv: A proposito de nada
Huge: Helvete! Häftigt! :)
70 talet är ju ett par år för tidigt för mig, men om du pratar om dåvarande 15 så lär det vara samma lika 15 som idag på gamla, mr x. Super doglegg höger.
Där har nog en bil eller två fått en boll på sig idag när den är betydligt mer trafikerad pga Lindbacka.
Undra om den Wennberg är släkt eller kanske bror med Torsten som hade Intersport i söderbacken.
Ja vad man hållt på där ute..
Badade så mycket efter bollar på 90 talet i 9an och 18s vattenhinder, fick nån kallsup så man trodde det skulle växa gödsel i skallen på en.
Ibland stötte man på nån rysk eller liknande importerad karp eller liknande (enligt Wille, och han vet man ju som sagt aldrig med 😅) som kunde vara ja utan överdriva en meter.
Då sket man på sig duktigt.
Minns kanske 1995 eller liknande Då tårtan (inte helt enkelt tårtan) missade en kort putt på 18 och slängde i sin ping putt mitt i 18s vattenhål, frågade oss senare då vi var rätt kända för att bada där i om vi ville dyka efter den, det gjorde vi och hittade den och fick 500kr för det 😅😅
Starkt att göra hio på 11an.
Långt par 3 och är tee placerad långt bak, vilket det lär varit för dom för då gick dom väl från vit tee, så måste vart iaf 200meter.
Spelade mycket med Norgren bröderna speciellt den yngre Carlberg osv.
Peter och Adam såg man upp till mycket.
Adams mamma bor ju ute på Norrlandet och är en bra vän till familjen, vet att Adam höll på tävla för några år sedan i hickorygolf i Usa eller kanske är 10 år sedan nu åren går 😅
Var ofta flaggvakt på tex fyran, femton osv när man var liten på de stora tävlingarna. Riktigt häftigt.
Minns att Jarmo sandelin var med på nån gd open på 90 talet och då vart man hyffsat starstruck :)

Sv: A proposito de nada
{10375}: "Hur tycker du att det har gått?"

Vad har det med saken att göra?

Du påstår att Alcen inte har gjort nånting öht och först idag har börjat leta efter en ny målvakt. Trots att diverse media och olika källor sen länge skrivit att Alcen sen en lång tid tillbaka har letat, försökt fiska fram och uppvaktat flera målvakter.

Så vem ska vi tro på nu då?
Dig eller Sanny/MrMadhawk och alla andra källor i frågan?

Sv: A proposito de nada
{10065}: ”Kopacka en fröjd för ögat…”

Ja om man bortser från det defensiva arbetet. Trots 3 mål igår var han knappt + i matchen, eller möjligen +1… Han behöver putsa sitt spel innan jag skriver under på det påståendet…

Sv: A proposito de nada
Samsung: Flyttade till Stockholm vintern 1976 pga utbildning till radiotelegrafist på Sjöbefälsskolan.

Allt började med en idrottsdag på Borgis gymnasium där vi hade en gymnastikdirektör som var golftokig (Göran Mårtensson) och jag valde förstås att prova på en av sporterna att välja på: Golf.

Och det eftersom jag och en kompis i Bomhus innan dess hade fastnat för just golf. Vi köpte en järnfemma på Jakob Wennbergs Järnhandel som låg väster om nuvarande Flanör.
Den delade vi på och klippte upp en green på Kyrkängen i Bomhus, som vi slog emot.

Efter ett tag kom vi på att det borde gå att tjuvspela ostörd på golfbanan om vi åkte ut tidigt på lördag eller söndag morgon, ungefär vid 5-tiden.
Det funkade bra i några hål innan vi inte vågade längre och vid 8-tiden började medlemmarna dessutom dyka upp för spel.
Då gick man istället caddie åt nån gubbe, helst åt nån som vi visste hade en rejäl slice eller hook. Det var många gratisbollar vi hittade, främst i dungen vid dogleggen till höger på dåvarande 15:e. Dom bollarna räckte för spel resten av "säsongen".
Sen fick man en Festis på flaska som belöning efter 18 hål.
Festisarna fanns i en sån där kyld drickabox i klubbhuset där flaskorna "hängde" i olika spår av metall beroende på drickasort och dom sköts åt ena sidan för att komma loss, efter att man lagt 1 krona i betalfacket. Ett klubbhus som då kändes modernt och funktionsdugligt men som idag väl är ett mindre förråd eller dylikt.

Jag var ju medlem i Gävle GK när bl.a Peter Hedblom, Adam Mednick och Kricken Härdin bara var små junisar. Och Wille var klubbens absoluta golfstjärna som man förstås beundrade mkt.
Minns att Wille (eller om det var Tumba) som lovade att krypa till hålet från tee om man gjorde HIO på 11:an under Fyris Neon Open, som tävlingen hette.
Det blev förstås ett HIO, men minns inte om det blev nåt krypande som utlovats..

Efter skoltiden i Gävle och flytten till Stockholm blev jag till sist medlem i Gävle GK år 1978. Jag har matrikeln kvar här hemma från det året. På framsidan poserar Wille Löfqvist med en målvaktsklubba nedstucken bland golfklubborna i sin bag.
Då fanns det nåt som hette "Non resident membership", dvs man fick reducerad medlemsavgift om man bodde mer än 15 mil från banan där man var medlem.
Innebar förstås att jag ändå fick betala greenfee (iofs reducerad) när jag skulle spela med kompisarna här i Stockholm, som nästan uteslutande var medlemmar i
Stockholms GK (Kevinge). Där jag sen blev och fortfarande är fullvärdig medlem sen 1981.

Bland det första som man tyckte var lite udda härnere på Stockholms GK var att dom hade två omklädningsrum, där det ena bara fick användas av äldre medlemmar som hade fyllt 50 år.
Det kallades lite galghumoristiskt för "Dödens väntrum" och var vid den tiden förstås nåt som man själv aldrig kunde tänka sig att man skulle tvingas byta om i. Nu är det rummet sen länge bara ett minne blott och man själv har fyllt 70.
Tänk vad tiden går fort (när man har roligt..)... ;-))

Sv: A proposito de nada
Huge:”Intressant påstående.
Så du menar att Alcen fram till idag och när Lundström förmodligen redan är klar, inte har försökt hitta en ersättare för Lindbäck?
Det innebär ju att uppgifterna i diverse media om att Alcen försökt värva både Cannata och Brattström, skulle vara felaktiga då?
Eller?”

Hur tycker du att det har gått?


” Och du menar alltså att Alcen inte har försökt att uppvakta eller fiska fram en ny målvakt då?”

Förmodligen. Men för dålig för det

Sv: A proposito de nada
Kalmar släpper Hirsch till Östersund.
Vet att deras SC yrat om 1 miljon för Theo så lyssnar han.
Man kanske börjar tänka på ekonomin nu och släppa lite spelare?
Tycker Lepaus är intressant. Finns väl fler intressanta

Sv: A proposito de nada
{10375}: "- Det är Alcen som väntat till att det är 2 veckor kvar att hitta en målvakt på en skral marknad"

Intressant påstående.
Så du menar att Alcen fram till idag och när Lundström förmodligen redan är klar, inte har försökt hitta en ersättare för Lindbäck?
Det innebär ju att uppgifterna i diverse media om att Alcen försökt värva både Cannata och Brattström, skulle vara felaktiga då?
Eller?

"Det är Alcens ansvar att fiska fram och uppvakta en målvakt, kanske även utanför marknaden."

Och du menar alltså att Alcen inte har försökt att uppvakta eller fiska fram en ny målvakt då?

Sv: A proposito de nada
Huge: Vilket år flyttade du från Gävle? Har du vart medlem något på Gävle GK? :-)

Sv: A proposito de nada
Honken72: Du vet väl att mannen inte har något att säga till om i hushållet😉

Det finns ett gammalt djungelordspråk.
Att den man som säger att han bestämmer hemma ljuger.
Är i ett hus nu och målar. Frågade mannen om en kulör.

Nämä. Det vet jag inte måste fråga frugan. Jag bestämmer inget, kom det med ett skratt.

Enda gången man får bestämma är när det finns två saker som frugan har bestämt är bra. Då får man välja den ena.

Jämställdhet vettu🤣🤣

Sv: A proposito de nada
Samsung: Ja, en vaktmästare(?) som själv säger sig vara oinsatt och inte ha alla fakta.
Men som ändå verkar vara insatt och veta att Alcen inte haft eller har nån plan när det gäller oförutsedda händelser som ex skador.
Haha.
Gnällig sofftyckarlogik i all sin prydno…😂

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Ap ap ap. Du är väl bara vaktmästare? Vad vet du om hockey?
Yrkesmannen Johan Alcen är såklart kunnig och har full koll.

Sv: A proposito de nada
Efter två förluster kan vi i alla fall glädjas åt att vi fått en ny supporter.
Han heter Charlie ( mina namnförslag Greg, Ove, o Börje blev nerröstade)
Han var i alla fall nöjd med anfallsspelet igår vilket jag håller med honom om.
Uppladdat:

500x0-img3324.jpeg


Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Aha, du tänker så. Lite målvaktscirkus i år igen alltså. Ännu en målvakt som ska in och spela sig i form från och med, typ, 14 februari? Ingenting är omöjligt inom Brynäs IF - eller jo, väldigt mycket - men du hajar hur jag menar. :-)

Sv: A proposito de nada
{10375}: Dessutom är målet SHL, säsongen 24/25, så Johan Alcén och alla andra som anser sig vara ansvariga inom Brynäs IF:s sportsliga organisation, ska ju självklart ha FULL koll på marknaden 24 timmar om dygnet, 7 dagar per vecka. Skador kan uppstå och då måste man ha en plan/tanke vad man gör när det händer. Nu fick Lindbäck sparken men han hade ju lika gärna kunnat bli skadad. Samma sak med Tyler Kellehers ersättare - där hade man kunnat ta in någon på ett kortare kontrakt - sånt händer hela tiden i andra klubbar.
Men det kanske inte är så viktigt att gå upp i SHL igen, vad vet jag, jag är ju inte så insatt och har inte alla fakta.

Sv: A proposito de nada
{10375}: Jag kan säga så här. Det finns mer att lägga till i målvaktscirkusen också, från i våras/somras.
Ett fruktansvärt orutinerat beslut togs.
Brynäs är bra på att hålla saker bakom stängda dörrar, på gott och ont.
Ingen media(speciellt gd) som gräver i det eller ställer jobbiga frågor heller.
Jag tror inte JA kommer vara kvar om vi missar SHL.

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Det är en intressant teori, men jag tror inte man vill göra den resursfördelningen givet att man även behöver förstärka framåt. Tror snarare man försöker med en namngiven SHL-målvakt.

Sv: A proposito de nada
Gavve:
- Det är Alcén valde att köra på Lindbäck som var usel säsongen innan
- Det är Alcén som valde att låna in en 18-åring som komplement till ovan nämnda målvakt.
- Det är Alcen som väntat till att det är 2 veckor kvar att hitta en målvakt på en skral marknad
- Det är Alcens ansvar att fiska fram och uppvakta en målvakt, kanske även utanför marknaden.
- Det är Alcén som åter igen gått in med för tunn trupp i tron om att kunna köpa sent. Istället får han nu buda alldeles för högt för kaksmulor som inte kommer göra skillnad på kvalitén av truppen.

Vad än vissa säkert vill påstå så hade en erfaren sportchef aldrig hamnat i denna situation. Speciellt inte i ett lag som ska gå upp i år.

Sv: A proposito de nada
Peja: Som vissa varit inne på så får vi hoppas att Lundström är en korttidslösning och kommer ses som vår tredjekeeper efter den 15:e februari.

Sv: A proposito de nada
Peja: Jag håller självklart med. Jag skulle aldrig säga att Cannata är en sämre målvakt på något sätt då det är rent felaktigt. Och det tycker ju Alcén också eftersom han försökte med honom först (ändå kritiseras Alcén här?). Men Cannata är ju ute ur bilden och det tjatas om att vi värvar en usel målvakt (Lundström om han nu är klar).

Jag försöker bara förstå varför folk tycker han är så genomrutten att han inte ens skulle vara värd andraspaden i Brynäs sett till hans statistik. Det enda folk säger är ju att han är för dålig och att vi ska värva någon annan. Men vem är denna "någon annan" som är ledig och kan signa inom 2 veckor undrar jag?

Sv: A proposito de nada
Gavve: Du kan vända och vrida på statistiken, men alla som har följt de här spelarna regelbundet de senaste 5-10 åren vet att Cannata är en mycket bättre målvakt än Lundström. Det var antagligen därför som Brynäs gjorde ett seriöst försök att köpa loss Cannata innan man gick för Lundström.

Cannata hade antagligen blivit etta i Brynäs, Lundström blir solklar tvåa. Så pass stor skillnad är det.

Sv: A proposito de nada
modomille: Vad menas med "högre nivå" här? Cannata har visserligen registrerats för EN NHL-match som han inte stod i. Sen har han stått i fler AHL-matcher men båda har spelat i ECHL, AHL, SHL och HA. Säger absolut ingenting om att Cannata stått i fler matcher men båda har ändå erfarenhet av "högre nivå".

Tittar man bara på statistiken så är ju Cannatas 3.22 i GAA och 87.6% på 22 matcher på sin senaste sejour i AHL kanske inget att hurra över heller (6 matcher med 3.6 och 87.2 också). Speciellt inte när hans 2 konkurrenter i samma lag hade 2.15 & 93.1% (16gp) samt 2.54 GAA och 90.9%. Menar bara om ifall vi bedömer att AHL är högre nivå än SHL här, ingenting annat.

Sen säger jag det åter igen. Jag har aldrig och kommer aldrig påstå att Lundström skulle vara någon sorts frälsare. Men folk får det liksom att låta som att vi värvat en random snubbe från gatan och inte en målvakt som stått i alla möjliga ligor och gjort det stundtals bra.

Sen att gnälla på Alcén för att vi inte värvar någon bättre? Vilka bättre målvakter finns på marknaden och är redo att signa innan 2 veckor? Kan ni säga någon ens (jag är inte insatt och kan absolut inte göra det)? Folk verkar liksom inte förstå att det är ca 2 veckor till fönstret stänger och att det är bråttom att få någon klar. Väntar vi kanske vi står utan backupmålvakt helt istället.

Om vi ska jämföra mer rättvist mellan 2 målvakter i samma liga så har Andrén i DIF denna säsong ganska liknande stats som Lundström hade förra säsongen i AIK. Skillnaden är att DIF släpper in 2.73 mål i snitt medan AIK låg på 3.34 (lagprestationen spelar in här). Lundströms 2.79 i GAA med det snittet är ganska imponerande (på 44 matcher). Andrén ligger på 2.59 och SVS% är 90.08 mot 89.95 i Andréns favör. Ni som tycker Lundström är skitdålig, tycker ni Andrén med liknande stats är lika dålig i DIF som trots hans i så fall usla stats ligger tvåa?

Sv: A proposito de nada
{10065}: Fint skrivet! Helt enig om allt.
Även enig om att hylla de namn på användare här på forumet. Riktiga stjärnor. Fint!

Sv: A proposito de nada
Har kikat på matchen nu i efterhand och kommer fram till följande:

Vi är för svag på att knuffa bort & lyfta klubbor kring egen målgård. Blir puckstirrande och tappar markeringar. Detta VET spelarna om, det är en fråga om fokus & att jobba klart situationer.

Kopacka är en fröjd för ögat, riktig stjärna 🌟

Larsson känns avslagen, lojj i närkamper mellan varven, slarviga pass, periodvis dålig i backcheck etc… är det kaptensrollen i BIF som spökar..? Hoppas han växlar upp, det finns mycket hockey i den killen (annars spelar man inte 10 säsonger i NHL).

Linestein verkar ha brist på självförtroende, synd på en duktig talang som gör ett STRÅLANDE JVM.

Billins skjuter och skjuter från blå, men 9/10 puckar går 50-100cm utanför..

Rödin (precis som Gälla säger efter matchen) är extremt duktig på att skydda puck, men möts av slag & rapp över händer och klubba.. förstår frustrationen.

Domarna är, ursäkta franskan, under ALL jävla kritik idag. Jag spolade tillbaka i matchen och ser minst 7 (!!) situationer där spelare i Björklöven har klubban upp i handskarna på spelare i Brynäs. Herre min j*vla Gud.

Förlorar vi pga av domarinsatsen? Kanske, kanske inte, men att Brynäs ska ha fler PP i sista perioden är utom allt rimligt tvivel.

Blir också besviken på en del ”supportrar” här inne som skrattar åt misären åt att förlora en sådan match, vad är det roliga i det? Varför håna sin egen klubb? En supporter hånar ALDRIG sin klubb.

Jag tror spelarna är mer besviken än vi supportrar efter denna match. Vi ska tillbaka till SHL, så enkelt är det. Vi tar 3p nästa match.

Trevligt att läsa en hel del bra inlägg av användare som ex Sunemangs, Svensson62 & Peja, bland annat.
Go’ kväll på er Brynäsvänner.

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: "Skönt att Gälla ändå tar upp domarna. Allergisk mot tränare som är fega på den biten."

Tycker Björklöven spelade både fult och brutalt idag. ...Och så klart skulle laget ha haft många fler utvisningar. ...Men fortsätter man så här fram till slutspelet kommer man rimligtvis att dra på sig många skador i laget och vara slutkört när det ska avgöras. Blir inte förvånad om man får en reaktion precis som Djurgården fick idag och förlorar mot Östersund i nästa match. Har väldigt svårt att tro att Björklöven ska utmana om SHL-platsen.

Tror att Djurgården med Krüger och Södertälje med Videll blir de stora hoten - om de båda kommer tillbaka i full form. ...Och vi ryckte med en poäng mot de lagen idag!

Sv: A proposito de nada
Lemp: Håller helt med, såg att GD skrev något om att det är klart. Gäller att inte segla iväg nu, högmod går före fall. Hårt jobb och ingen underskattning. Ödmjukhet otroligt viktigt.

Sv: A proposito de nada
Silfver: håller med

Bara det här med Lundström . Alltså hur tänker Alcen? Kontaktnätet är slut? Dom har lekt bort hela våran förening och Alcen får fortsätta jobba. Han pissar på oss alla varje dag han går till jobbet.

Sv: A proposito de nada
Alex89: Om vi inte går upp så har JA som SC a) varit ansvarig tillsammans med Grahn för en historisk degradering b) med en avsevärt större spelarbudget än konkurrenterna misslyckats med återtåget.
Inga strålande meriter på ett SC-CV.
Men där är vi inte än och om vi går upp så kommer 1a årets misslyckanden vara glömda. Gör vi inte det, ja, då bör a) och b) ovan samt kontraktsförhållandet övervägas.

Sv: A proposito de nada
Alex89: Jobbigt för Alcen att DU, av alla, inte kan förlåta honom.
Han ligger nog sömnlös nu, skulle jag tro…🤣

Sv: A proposito de nada
Alcen leker med våra pengar och vår framtid.
Vad mer behöver jag säga? Alcen har förstört Brynäs och jag kommer aldrig förlåta det!

Sv: A proposito de nada
Bratwursten : Men ditt resonemang förutsätter att vi har bättre/lika bra manskap över fler femmor. Som det är nu kommer det kosta minst lika mycket för Brynäs att nöta på sina två första linor hela tiden.
När dessutom ett antal av dessa inte gör jobbet som krävs defensivt utan väljer de enkla utvägarna så skapas en mindre bra kultur.
Att Brynäs har de offensivt spelskickligaste namnen jämfört med konkurrenterna tror jag få motsäger men det kräver också att de faktiskt gör skitjobbet också och att de kan bli avlastade av någorlunda kompetenta 3/4 linor. Ser varken eller av dessa två för närvarande.

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken:
"Jag vill ändå tro att det borde gått att hitta någon bättre än Lundström."

vi har de vi har, så lät det förra säsongen och nu spelar vi i HA..
tror att BIFs ambitioner är fortsatt spel i hockeyallsvenskan...
sluta dröm och se verkligheten

Sv: A proposito de nada
Bratwursten : mot Modo..i sm final...täckte vi med munnar .ben...armar..Vi hade Djoos. Modo hade halva NHL med bröderna Sedin i spetsen..De sköljde över oss i match efter match...o snurrade runt ..runt..lurade upp backar på läktaren...men mål ..nä det gjorde de inte.. Ser du likheter?? Jag gör det...

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Förmodligen av egen vilja. Samtliga klubbar har försökt behålla honom, men icke

Sv: A proposito de nada
Tgl:

Lundström är väl i klass med Lindbäck i antal klubbar han spelat för...en slags hoppjerka

Sv: A proposito de nada
Wesel: Känns oerhört blekt, men skulle kunna vara så att Lundström är tänkt som avlastning tills dess att man hittar något bättre ( inser att Lundström säkerligen inte är med på det och att man då får köra med 3 målvakter)

Sv: A proposito de nada
{5647}: Bra och objektiv analys av både matchen och läget i allmänhet.
Vi bjuder på 3 mål efter dåliga markeringar och puckstirrande runt egen kasse.
Sånt måste bort i ett slutspel, det i offensiven som vi behöver slipa på är mindre duttande och för mkt passningar innan avslut.
En gammal brynässjuka som verkar vara svår att bota…

Sv: A proposito de nada
Gavve: Konstig jämförelse då du inte verkar ta i beaktning att Cannata har lirat på en högre nivå. Har sett Lundström en del när vi spelade i HA och han är inte särskilt bra. Högst en andra målvakt för ett topplag.

Sv: A proposito de nada
Bratwursten : Bra formulerat Bratwursten.
Med det lag vi har så borde vi kunna göra en Färjestad, alltså höja oss ett snäpp när det blir allvar. Vi har spelare med otroliga meriter som nu spelar i HA. Motivationen kanske inte är på topp varje match.
Försvarspelet var skit idag, men det finns tid kvar att slipa på det. Sen tycker jag att HA verkar vara lite Hawaii för fler lag än BIF.
DIF slår BIF med 3-0, men får själva pisk med 4-1 av Tingsryd.
I ett slutspel i bäst av 7 borde vi ha bäst chans att ta hem det här. ❤️💛🖤

Sv: A proposito de nada
{10375}: "Jag ifrågasätter märkliga och usla beslut och kommer fortsätta att göra. Vissa beslut så märkliga att man inte kan bemöta det på annat sätt än att skratta åt eländet."

Och hur vet du att besluten har varit märkliga och usla då, om du inte ens har känt till beslutsunderlagen?
Vissa supportrars resonemang går inte att bemöta på nåt annat sätt än att skratta åt dom...

Sv: A proposito de nada
Bratwursten :
Men det spelar liksom ingen roll om de varit det bättre laget eller inte när de likt idag BJUDER på 4 mål under ordinarie tid.

I princip varje gång som motståndarna är i Brynäs zon så är det kaos och livsfarligt och så har det varit mot alla lag de mött. Tillfälligheter? Nej absolut inte!
Nu har de mött många dåliga lag som inte har kvaliteten att utnyttja det kaos som uppstår men mot nya lag i ett slutspel så kommer det att bli förödande!

Det är en sak om defensiven är lite svajig i början av serien och sen gradvis blir bättre men nu är de inne i omgång 35+ och INGENTING har blivit bättre! Det är oroande.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Ja, plocka upp Boorks ”lyckade” projekt 😀

Sv: A proposito de nada
lapad: Genuin fråga här. Vad tycker folk klassas som en kvalificerad målvakt?

Själv tycker jag att en spelare med Lundströms stats, historik och erfarenhet absolut borde klassas som kvalificerad? (Jag säger inte att han är bäst men hade han varit det hade han knappast varit aktuell för HA).

Lundström har bättre stats i AIK än vad Cannata hade i Oskarshamn förra säsongen. Cannata har under 90% denna säsong i tyska ligan och ett GAA på 2.98 vilket är typ vad Lundström hade på sina 7 matcher i Karlskoga denna säsong. Har Cannata verkligen så pass mycket bättre statistik senaste säsongerna att han ses som en frälsare medan Lundström inte är något att ha?

www.eliteprospects.com/player/25670/niklas-lundstrom
www.eliteprospects.com/player/17491/joe-cannata

Och det är en genuin fråga eftersom jag inte sett honom spela själv. Jag har ingen aning om hur han är som målvakt. Jag förstår bara inte domedagsprofeterna när jag tittar på hans statistik.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Jag ifrågasätter märkliga och usla beslut och kommer fortsätta att göra. Vissa beslut så märkliga att man inte kan bemöta det på annat sätt än att skratta åt eländet.

Sv: A proposito de nada
Marknaden är väl som den är men Lindbäck skickades för flera veckor sen nu och vi har ryktats leta målvakt sen november typ. Jag vill ändå tro att det borde gått att hitta någon bättre än Lundström.

Ställer fortfarande lite hopp till att vi tar in Lundström nu för att täcka upp och ge avlastning till Clara kommande tid när schemat blir tätt, för att sedan ta in något bättre närmare deadline och då låta Lundström bli tredjemålvakt. Lät ändå på Alcén i Sportbladets intervju med honom som att det inte är helt otänkbart att vi går in med tre målvakter I slutspelet.

Blir det däremot så att det bara är Clara och Lundström vi går in med i slutspelet, då blir jag riktigt besviken.

Sv: A proposito de nada
munkas: Vi får väl slänga in en femte femma för att avlasta 🙂

Sv: A proposito de nada
Mattson: När Alcen gästade Abris och Ros i onsdags så var det ju ett utländskt spår som var det troliga i målvaktsfrågan. Fyra dagar senare är det alltså Lundström, känns rätt blekt. Med Växjös försvar hade det väl funkat, men Lundström tillsammans med brynäsförsvaret just nu som står still och kollar på, så känns det rätt skakigt...
Jäkligt sur förlust idag oxå, känns onödigt. Brynäs är ju bra mycket bättre än löven. Och blir rätt trött på gamla AIK spelaren Stefan Johansson som domare oxå, känns som känns som en allsvensk version av Morgan Johansson. Blundar tills det blir puck out eller nåt liknande.

Sv: A proposito de nada
munkas: Vi behöver förstärka framåt det håller jag med om och har skrivit ett inlägg om det tidigare ikväll.

Sv: A proposito de nada
Bratwursten : Jag tycker du resonerar vettigt, men. Brynäs skapar tillräckligt för att vinna även mot uppställda försvar. Det som kan komma att fälla avgörandet är att ni bjuder på för mycket defensivt. Löven skapade nästan ingenting som inte var misstag eller bjudningar från er. Från ett oerhört otajmat presspel i anfalls- och mittzon till puckstirrande och obefintligt markeringsspel i egen zon (något ni delar med MoDo nu).

I slutspelet måste ni ha tålamod. Chansa inte, utan se till att alltid få pucken ut ur zon hellre än att slå det perfekta uppspelet.

« · 2640772 · »

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Ändå anmärkningsvärt om Brynäs tar in två unga tränare med snudd på noll erfarenhet av att vara just tränare. Det finns massvis med duktiga, ambitiösa tränare runtomkring i Hockeysverige som har skaffat sig relevanta ... | Läs mer
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)