Sven.Savage: Ena huvuddomaren i denna match har ofta dömt AIK matcher i år är från Solna!! Undrar hur det skulle ha låtit om Luleå hade haft en "egen" domare som dömde!! Fungerar bra i den stora huvudstaden tydligen!!
Nu tycker jag ni följer upp det med att spöa Västerås.
I femte omgången slår Västerås Karlskoga, samtidigt som Trottoarkanten tappar en pinne mot Kronan.
Och i sista omgången krisar Trottoarkanten ihop och torskar hemma mot er, varpå ett koppel lag slutar på 12p. Men ni vinner på målskillnad och sedan spöar ni Gnaget och Morsan också.
Så kommer ni tillbaka och intar er riktiga plats. Lite tidigare än man väntat men välkommen ändå!
Tarasov: Och vad än självutnämnda tyckare påstår, har vi all anledning att undra om det inte är regelverkens utövare som - genom att dela ut jätteutvisningar för slagsmål under många år i början av 2000-talet medan de släppt fram PK-företrädare som floskelförklarat att "baaarn ser ju detta" - orsakat detta.
De allra flesta som väljer att utföra brutala överfall inom hockeyn blir inte straffade på isen längre. Skulle det ske, är jag övertygad om att vi skulle slippa en stor del av överfallen.
Ta t ex psykbrytet som roat sig med att klappa klubban i ansiktet på oförberedda motståndare i åratal medan SeMer skrattar gott "He he, den Jocken, den Jocken..." och förbjudit situationsrumslärlingen att rapportera detta. Skulle motståndare fått spöa honom på isen hade fegisen säkert inte vågat. Och det är därför han alltid misslyckats i NHL, KHL och VM. För där törs han inte fegisen, för så mycket har han begripit att så knäppa är man inte i andra ligor att man hoppar fram med PK-mössan på sig när jocken får stryk efter fult och fegt påhopp.
Oskass vinner matchen med 2-3 och har nu halva inne för att nå kvalet till SHL.
I slutet av matchen försöker Riktiga AIK med 6 mot 5, men Oskass får iväg pucken ner mot Gnagets kjortsida dit en Oskare är först, 15 sekunder kvar av match. Så han väntar in första gnagare och då blockar han pucken mot sargen varpå han strax är attackerad av ett helt gäng gnagare men de får inte loss pucken. Då börjar de spöa honom och när de fått ner honom på isen går det loss på honom med klubbor och nävar. Övriga oskare rycker in och då blåser zebrorna av för tek med 4 sekunder kvar. Några få blir utvisade, men allvarligt talat: samtliga gnagare skulle ha visats ut och snarast haft matchstraff hela bunten. Å andra sidan körde de näst intill så där matchen igenom, för att med stöd av impotenta zebror som publiken skrämt slag på, lyckas "vinna".
Men oskarna var bättre helt enkelt och kunde inte skrämmas att förlora.
OK för att kämpa, men det gnagarna levererade var bara att försöka skrämmas och spela fult.
Mycket nöjd med att de misslyckades.
Trots att Riktiga AIK i SHL skulle innebära att jag skulle få två matcher till att se Luleå Hockey live, vill jag helst slippa. Sådan här skit betackar vi oss för.
Jag har funderat på zebrornas "insats" och jag ger mig fan på att det berodde på något som hänt utanför hockey. Avstår från att säga vad.
Apropos diskussionen om utländska spelare i finallagen för damhockey som fortsätter i morgon. En flagga för medborgarskap för varje spelare i truppen enligt rostern.
En domareskandal på Hovet. En gangare framför Oskas mål kastar sig över en Oskars, slår denne till isen och fortsätter genom att spöa upp den liggande.
Ingen åtgärd från zebrorna.
Som strax därefter väljer att ta ut två oskare för att ge Gnaget 5 mot 3 igen, eftersom det är de enda lägena som Gnaget lyckats måla på Luleåutbildade Rifalk idag.
Dessa zebror är helt köpta. Riktigt dåligt. Men de är populära hos publiken...
Oskar klarar att stå emot boxen. Åtta minuter kvar av tredje, 2-3 för Oskars.
Yep, fyra minuter kvar av andra perioden och publikens idoga arbete får effekt. Zebrorna hittar en superbillig utvisning på en Oskare - vi har sett mer än hundra värre situationer i matchen utan utvisning.
Trist med zebror som inte pallar trycket.
Oskarna fixar dock boxspelet tämligen enkelt och fortsatt 2-2.
Okars har en riktigt duktig målvakt - t o m jag är imponerad. Så jag kollar upp denne, Christoffer Rifalk, och det visar sig - inte oväntat - att han gått hockeygymmet i Luleå och Lirat med Luleå Hockey i tre år. Kalixpojke, alltså en egen luleåprodukt, och man är imponerad över hur många duktiga vakter vi utbildat.
Det är förstås Kenttää som plockat med sig Rifalk till Oskars. Får han följa med hem till Burkölen nu?
Tek i AIK:s zon med två sekunder kvar av perioden - och Oskars klappar in 2-3!
Mycket tydligt att hesa fredrik ljuder först efter, men det blir tidgranskning. Vi vet ju att periodens tidtagning når 20.00 INNAN fredrik blir hes. Men kontrollen visat att pucken är inne bråkdelen av en sekund innan perioden är slut.
2-3 till Oskars och en period återstår.
Börjar undra om vi inte ska tro på att detta Oskars blir det lag som får kvala mot Timrå?
Dessa zebror är verkligen styrda av publiken. En gnagetback trippar omkull en oskare och zebrorna blundar varefter samma back trippar omkull samma oskare en gång till och först då anser zebrorna att det är utvisning.
Vi talar om zebror som plockade ut tre oskare på mindre än en minut i första perioden så att Gnaget kunde vända 0-1 till 2-1.
Det är en match med känslor, som det brukar heta. Ett annat sätt att uttrycka saken vore att denna match är mer lik SM-finalen Luleå-Fulunda än någon match i SHL den här säsongen:-)
Gnaget står emot Oskars PP denna gång och nu vrålar publiken för att påverka dessa påverkbara zebror att ge mer PP till Gnaget.
Till slut fick också Oskars chans att spela PP och satan vilket tryck de fick till. Riktiga AIK:s var väldigt liten och stilla och Oskar dunkade skott efter skott på gangetvakten och till slut kom kvitteringen till 2-2.
Oskars är faktiskt bättre och Riktiga AIKs styrkor är snarast publiken och därmed zebrorna.
Allsvensk final, tredje matchen mellan Riktiga AIK och Oskasshamm. Slutet av första perioden, som jag inte sett, men noterade att Oskar tog ledningen med 0-1. Efter periodens kraftbryt tycker zebrorna att det är läge att på mindre än en minut lyckas hitta inte mindre än tre Oskarsutvisningar.
Har man ens varit med om det tidigare? Jag menar förstås utan att höjdhoppare Sjöberg varit inblandad - han hittar ju på egna regler när han behöver för att hjälpa Fulunda i Scandal-i-Analium.
Riktiga AIK får alltså spela 5 mot 3 hur länge som helst och passar på att sätta både 1-1 och 2-1.
I slutet av perioden passar en Marklund - inhandlad från kopia-AIK förstås - på med att låta "benen försvinna" och Oskars åker på nästa utvisning - Riktiga AIK får starta andra perioden med 1.31 PP.
Lutar mot att Timrå får möta Riktiga AIK i kval om en plats i nästa års SHL alltså. Svårt att säga något om chanserna, men jag tycker faktiskt att Timrå varit mycket bättre än vad man kan tro av resultatet plats 14 långt bakom alla andra lag.
Han började matchen igår genom att ta en utvisning. Sedan satte han snyggt 0-1 för Läjkers i första perioden.
I andra perioden åker Harju för en skitbillig utvisning, efter en "normal crosschecking" i ryggen på en läjk vars "ben försvinner".
Läjkers får spela PP och i detta PP filmar Shinnimin knappt fem min in i andra perioden - som visas av länken.
Shinnimin vill filma sig till ett 5 mot 3 och goda möjligheter att sätta ett avgörande 0-2-mål.
Zebrorna går inte på detta och visar inte heller ut Shinnimin för filmning.
Men Luleå-klacken ser förstås att Shinnimin filmar och buar åt honom rejält. Det är då han ger fingret.
Man kan kommentera att det är en usel filmning. Shinnimin bara går ned på knä försiktigt, ungefär som folk brukade "förstärka" om de blivit felade på förr i tiden. Shinnimin har inte hängt med i utvecklingen. Hade han varit Apa skulle han låtit "benen försvinna" rejält, genom att kasta upp båda benen utsträckta bakåt och falla pladask till isen. På det sätt som aporna numera gör när de fuskar, instruerade av landets historiskt störste fuskare, fulspelaren, filmaren Fläskberget. Shinnimin är i jämförelse rena amatören.
Fortsättningen av perioden:
Johan Harju sätter kvitteringen 1-1. Sedan avlossar Shinnimin en armbågstackling och visas ut. Det blir dubbelutvising eftersom zebrorna också tar ut Pontus Själin, som blev ilsk på armbågen.
I efterföljande 4 mot 4 sätter Luleå snyggt 2-1.
Vid periodslut blir Shinnimin så sur att han börjar stöka och åker på sin tredje utvisning för dagen pga boarding.
I tredje perioden tar en läjk en tydlig, onödig och dum utvisning och Luleå sätter - också snyggt - 3-1 och lyckas ta matchen i mål och vinner med 3-2 och tar alla tre poängen, med följt att Läjkers sparkas ur topp 6 och tvingas spela åttondelsfinal.
Ingen imponerande insats av Shinnimin om man säger så. Han filmade, Luleåklacken markerade att de inte gillade sådant fusk och Shinnimin tappade humöret.
Vilket petade Läjkers till åttondel med Shinnimin borta två första matcherna.
Även om det inte är i linje med regelverket ser jag det så att Shinnimin blev avstängd två matcher för fusk i form av filmning och det tycker jag är ett utmärkt straff.
Doch är ju maxstraffet för filmning 5000 kr i böter och ingen avstängning. Men nu fick han ett bra straff, för fel sak, och det må vara hänt: rättvisan hittade fram, på något sätt.
Oberoende av att det alltså blev bra ändå anser jag att två matchers avstängning för ett finger är knäppt, dumt och löjligt.
Men kul att se att t o m Hallam tappade stilen. Första gången jag sett det; han brukar vara extremt cool.
"– Hyvens folket uppe i Luleå, rätt och riktiga, gillar tydligen att mobba folk." kläckte Sam ur sig.
I klarspråk säger han alltså att hemmapubliken i Luleå är "mobbare" när han tappar stilen och visar vad han tänker samt uttrycker sig inte bättre än Apossian.
Sam: Ni har inte lyckats speciellt bra på bortais under året och nu föll ni i den viktigaste matchen för säsongen och detta trots bra spel från er sida men pga att era spelare filmade och sedan tappade humöret när hemmapubliken inte accepterade det.
Nu VET vi att ni kan rubbas och att publiken verkligen kan få betydelse genom att punktmarkera era filmningar och ljudligt visa när ni försökt fuska. I år kommer Luleå att ha hemmaplansfördel när vi möts i kvartsfinal.
Vi har en veckas väntan nu, men sedan kommer det att gå undan! På mindre än en vecka kan vi vara utslagna och går det till sju matcher är det ändå över på tio dagar.
Det känns väldigt konstigt att Luleå som tvåa i elitserien SHL på 101 poäng - samma poäng som vinnarna Warulfven - som första motståndare i slutspel åker på att möta regerande mästarna Läjkers - troligen det lag som opassar oss mest av alla tänkbara motståndare i slutspelet.
Tänka sig att vi själva är skyldiga till att det blev så, genom att vi slog Läjkers igår. Hade vi släppt iaf en pinne till Läjkers skulle vi samtidigt ha förpassat Apan ut ur CHL och givit Apan Fulunda isf Djurgårn i slutspelet.
Ja........
Blev vi för kåta på serieseger och trodde att Djurgårn skulle vinna innan 60 minuter i Karlstad? Så var det nog och det var illa tänkt. Synd att inte Cams chansning utan vakt mot Apan gick hem.
Bilden nedan visar Brendan Shinnimin med en gest i riktning mot Luleås klack som upprepade gånger skanderat "Chicken, Shinnimin" eftersom klacken (fullt riktigt, jag håller definitivt med) filmat, och lyckats skaffa en utvisning på Luleå.
SeMer gjorde stor grej av det hela, vevade upp repriser samtidigt som sanny förklarade att "så där gör man inte".
SeMers agerande ledde till att zebrorna efter match rapporterade Shinnimin till Disciplinnämnden, som nu kommit med sin dom. Växjöstjärnan stängs av två matcher efter den obscena gesten. ”Brendan Shinnimin har härigenom agerat i strid med ishockeyns värdegrund mot åskådare”, skriver disciplinnämnden i sin motivering för beslutet.
Jag tycker att det är för j-a löjligt!
Det finns en hel del som skulle behöva städas upp i hockeyn genom rejäla bestraffningar. Filmningar och pååkning av målvakter för att inte nämna att kampen mot hjärnskakningar totalt misslyckats eftersom det senaste säsongen i både herr- och damligor utdelats fler hjärnskakningar än någonsin.
Många nödvändiga och betydelsefulla problem som måste åtgärdas.
Men då hamnar man i en sådan här skitavstämning.
Och lika förbannat illa är det att SeMer skaffat sig ett sådant j-a inflytande att de självständigt sitter och har makt att påverka hockeyns hela j-a rättskipningssystem, baserat på vad sanny och swikegård tycker.
Här lyckas dessa två viktgpettrar fixa två matchers avstängning på Shinnimin för ett litet finger.
Samtidigt som nämnda nissar fixade till så att Pölsan Blomqvist gick fri efter en ful blindside monstertackling på Emil Larsson, vilket fått till konsekvent att Granströms karriär tycks vara över (eftersom han hade oturen att bli den som indirekt sänktes av Blomqvist).
Och vidare lyckades de båda att se till att Fulundabacken som med en av de värsta, äckligaste och vidrigaste fullt medvetna överfallen då han kastade sig in med axelkåpan mot ansiktet på Cam Abbott (som hade varit borta >ett år pga hjärnskadesyndrom) avslutade dennes karriär; att det blev helt ostraffat.
Eller att överfall som skulle leda till rejäla avstängningar på highsticking lindström och fläskberget inte ens rapporterades sedan de två skrattat bort det "He he, den jocken, den jocken ...".
Men Shinnimin, han ska stängas av två matcher för ett jäkla finger!
Något får man mig att tro att det aldrig i helvitte skulle ha skett ... om Shinnimin lirat för Djurgårn (swikegård), Warulfven (sanny) eller APan (sanny och wikegård).
Vad innebär detta, för Läjkers?
Jag skulle tro ingenting. Nog är väl Läjkers tillräckligt stabila att de städar undan Öret i åttondelsfinalen ändå?
Men Öret är ett farligt lag att möta. Enroth kan vara en riktigt stark vakt när han går bra, vilket han väl inte gjort senaste matcherna iofs. Men han kan stänga till och när det bara gäller bäst av tre matcher som nu i åttondelen kan det gå snabbt.
Vidare är Öret ett lag som tycks opassa Läjkers. Inte så oväntat - Luleå, som liksom Läjkers bygger spelet på en stabil defensiv har också haft svårt för oberäkneliga Ören. Så har har det gått mellan Öret och Läjkers under säsong.
Växjö Lakers HC - Örebro HK 2 - 3 (0-1, 2-0, 0-1, 0-0, 0-1) Växjö Lakers HC - Örebro HK 3 - 2 (1-0, 1-1, 1-1) Örebro HK - Växjö Lakers HC 4 - 2 (1-2, 2-0, 1-0) Örebro HK - Växjö Lakers HC 2 - 1 (0-0, 1-1, 0-0, 0-0, 1-0)
Visst ska väl listige Sam Hallam och regerande mästarna Läjkers kunna skärpa till sig nu och vinna åttondelen, för att sedan få Luleå i kvartsfinal.
Men lite risk är det att spela åttondel. Det KAN gå åt helvitte och det kan gå snabbt. Tänka bara hur vi i Luleå åkte mot Malmö och året efter mot Pölsan innan vi knappt insett att allvaret börjat.
Åttondelen börjar i morgon med kommande matcher på måndag och eventuellt onsdag, om det blir en tredje match:
2019-03-16 Växjö Lakers HC - Örebro HK 2019-03-18 Örebro HK - Växjö Lakers HC 2019-03-20 Växjö Lakers HC - Örebro HK
Och i första två matcherna kommer Läjkers att få spela utan sin absolut bäste poängleverantör. För ett jäkla finger!
Jag tycker att det är en ren skandal och då är det inte fingret jag syftar på.
Förlust 2018-12-21 Ottawa-New Jersey 2-5 Craig 20/25 80% McKenna 7/7 100% Förlust 2018-12-22 Ottawa-Washington 0-4 McKenna 29/33 87,9% Förlust 2018-12-28 Ottawa NY Islanders 3-6 McKenna 33/38 86,8% Förlust 2018-12-29 Ottawa-Washington 2-3 Högberg 21/24 87,5% Förlust 2018-12-31 Ottawa-Columbus 3-6 Högberg 32/36 88,9% Förlust 2019-01-02 Ottawa-Vancouver 3-4 OT Högberg 41/45 91,1% Förlust 2019-01-05 Ottawa-Minnesota 3-4 ANDERS 22/26 84,6% Förlust 2019-01-06 Ottawa-Carolina 4-5 Högberg 13/16 81,3% ANDERS 11/13 84,6% VINST 2019-01-09 Anaheim-Ottawa 1-2 OT ANDERS 32/33 97% VINST 2019-01-10 Los Angeles-Ottawa 1-4 ANDERS 33/34 97,1% Förlust 2019-01-12 Ottawa-San Jose 1-4 ANDERS 28/31 90,3% VINST 2019-01-16 Colorado-Ottawa 2-5 ANDERS 30/32 93,8% VINST 2019-01-18 Carolina-Ottawa 1-4 ANDERS 33/34 97,1% Förlust 2019-01-19 Ottawa-Saint Louis 2-3 Craig 35/38 92,1% Förlust 019-01-22 Ottawa-Arizona 2-3 Craig 30/33 90,9% Förlust 2019-02-01 Ottawa-Pittsburgh 3-5 ANDERS 35/40 87,5% Förlust 2019-02-02 Ottawa-Detroit 0-2 Craig 19/21 90,5% Förlust 2019-02-06 Ottawa-Toronto 4-5 Craig 25/30 83,3% VINST 2019-0207 Anaheim-Ottawa 0-4 ANDERS 45/45 100% VINST 2019-02-09 Winnipeg-Ottawa 2-5 ANDERS 44/46 95,7% Förlust 2019-0212 Ottawa-Carolina 1-4 ANDERS 33/37 89,2% Förlust 2019-02-14 Ottawa.-Detroit 2-3 ANDERS 26/29 89,7% VINST 2019-02-16 Winnipeg-Ottawa 3-4 OT ANDERS 23/26 88,5% Förlust 2019-02-18 Ottawa-Chicago 7-8 ANDERS 8/12 66,7% Craig 26/30 86,7% Förlust 2019-02-21 Ottawa-New Jersey 0-4 ANDERS 27/31 87,1% Förlust 2019-02-22 Ottawa-Columbus 0-3 Craig 37/40 92,5% Förlust 2019-02-24 Ottawa-Calgary 1-2 Craig 33/35 94,3% Förlust 2019-02-26 Ottawa-Washington 2-7 ANDERS 18/24 75% Craig 12/13 92,3% Förlust 2019-02-28 Ottawa-Edmonton 2-4 Craig 22/25 88% Förlust 2019-03-02 Ottawa-Tampa Bay 1-5 Craig 29/34 85,3% VINST 2019-03-03 Florida-Ottawa 2-3 ANDERS 30/32 93,8% Förlust 2019-03-05 NY Islanders-Ottawa 5-4SO Craig 34/38 89,5% Förlust 2019-03-07 Ottawa- NY Islanders 2-4 ANDERS 27/30 90,0% Förlust 2019-03-09 Boston-Ottawa 3-2 Craig 28/31 90,3% Förlust 2019-03-11 Philadelphia-Ottawa 3-2 Craig 33/36 91,7% VINST 2019-03-14 Ottawa-Saint Louis 2-0 ANDERS 35/35 100%
Ottawa. Ett lag i spillror, sist i NHL. Av senaste 36 matcherna har Ottawa förlorat hela 27 matcher.
De har dock vunnit 9 matcher. Dessa matcher har en sak gemensam. Spaden har hanterats av Anders Nilsson.
Ottawa har förutom att ha sålt av alla sina bästa spelare senaste året dessutom sparkat coachen för några veckor sedan och har nu plockat in en pensionär Crawford som "interimcoach". Denne har väsentligen låtit Anders varva med gammelvakten Craig Anderson, men kan vi slippa det i fortsättningen, tack?
I nattens match mot St Louis Blues som Ottawa vann med 2-0 trots att starka St Louis vann skotten emd 12-35 höll Anders nollan inklusive 5-6 monsterräddningar och utsågs till matchens första stjärna dvs bästa spelare (tredje gången han - NHLs bottenlag - får den utmärkelsen i vår, vilket är stort). Alla ansåg att det här var helt och hållet Anders match, som han stal från St Louis. T o m Crawford som mest rabblar intetsägande femminuterssvar på varje fråga la sig platt:
"Our goalie was our best player," Senators coach Marc Crawford said. "He was the main reason that we got the win. He wasn't the only reason that we got the win, but that was a spectacular game for Anders Nilsson. He made, probably, about five or six really excellent saves tonight. And I thought you could tell early on that he had it. At least we could tell."
OK, har du greppat det nu, Crawford? Kör Anders säsongen ut nu, för bövelen!
Eric Brännström hade inför matchen kallats upp från AHL och fick debutera i NHL i natt. Han fick massor av speltid och deltog både i box och PP och fick utmärkta recensioner. Jag är ganska övertygad om att i fortsättningen kommer Branny - som de snabbt fick hitta på att kalla honom - att spela enbart i NHL och han är välkommen till laget i spillror.
Trots att Ottawa alltså varit helt under isen i många månader tycker jag faktiskt att de haft ett hyggligt bra försvarsspel (där Christian Jaros spelat till sig en stabil och säker plats), som passat Anders Nilsson bättre än de försvar han haft framför sig i alla andra NHL-klubbar han spelat med. Ottawas försvar liknar Luleås. De är duktiga att inte släppa till ytor i slottet utan tillåter hellre skott från distans - Ottawa har flest skott på eget mål av samtliga lag i NHL denna säsong. Dessutom är försvaret ofta duktiga på att städa bort returer och inte tillåta motståndarforwards att parkera framför Ottawavakten för att få frihet pyssla med vad de vill.
Mycket bra passande för Anders spelstil och jag ser gärna att han fortsätter i laget - trots att de varit så klappkassa denna säsong - även nästa år. Ett problem är att Anders korttidskontrakt går ut till våren, samtidigt som att Ottawa fortfarande har Craig Andersson på ytterligare ett år med hög lön, trots att han fyller 39 under nästa säsong, och senaste två åren inte alls hållit. Ser gärna att Ottawa inser att de bäst säkrar upp Anders för fortsättningen och därför hoppas jag att han får de flesta eller alla spadar i de matcher som återstår. Anders blir som bäst när han får spela kontinuerligt, medan detta in-och-ut-hoppande inte alls passar honom.
Tarasov: Och en person som jag vill fira väldigt idag är Röglets lyckade coach Cam Abbott.
I slutminuter mot Apan igår - ställningen 2-2 - kom Apan i kontring och plötsligt upptäckte alla att Röglet tagit vakten varpå Apan la in 2-3 och vann matchen.
Men varför tog Cam vakten?
Cam satsade alltså allt på att köra sex mot fem för att få in 3-2 och avgöra innan full tid.
Varför? Vad hade Röglet att vinna på det?
Svaret är ingenting alls. För laget Röglet spelade det ingen som helst roll om de tog 0, 1, 2 eller 3 poäng från matchen. Röglet fanns på plats 9 och vad de än gjorde och hur många poäng de än tog eller missade kunde inget påverka det. Och det hade inte heller någon som helst effekt på vilka motståndare Röglet skulle få i åttondelen: det var redan klart att de skulle få HV.
Men. Skulle Röglet ha fått in 3-2 innan 60 minuter hade det betytt att Apan fallit pladask från plats 5 till plats 7 och tvingats spela åttondelsfinal. Samt att vi skulle ha fått kvartsfinaler med Fulunda-Läjkers, Djurgårn-Malmö och troligen Luleå-Apaan samt Warulfven-Röglet/HV.
Min uppfattning är alltså att Cam Abbott tog vakten för att sänka Apan och det ska ha ha all heder för:-)
M.Lemiux: Ja, Läjkers hade vi inte önskat oss. De har haft en obehaglig förmåga att stänga av oss ända sedan Hallam taktiskt neutraliserade oss den kvartsfinal vi kom med båda Linusarna Klasen och Omark.
Har funderat på vilket lag som opassat oss mest; Läjkers eller Warulfven och även om Ulfven är grymt starka nu och gissningsvis att inga motståndare kan stoppa deras väg till gludet, tänker jag nog att jag helst undvikit Läjkrarna.
Min känsla är dessutom att Läjkers numera upptäckt Apans senaste innovation till svensk hockey "benen försvinner".
I flera år har ju förstärkningar märkts som filmningar, vilket man har lite svårt att förehålla sig till. Det är ju pinsamt att zebrorna inte dömer för tydliga utvisningar och att de drabbade måste förstärka effekten för att zebrorna ska vakna.
Men samtidigt är de flesta hockeyspelare dåliga på att filma. De är helt enkelt inte tränade på att göra det. Och förstärkningarna har därför varit usla kalkonutvisningar, typ 1-2-3 sekunder efter det att någon blivit utsatt för ett övergrepp väljer denne att långsamt lägga sig på isen.
Men det var då det. Nu har Fläskberget utvecklat förstärkningarna till en perfekt vetenskap. Denne expert på området struntar i halvmesyrer utan har lanserat ett rejält verktyg kallat "benen försvinner".
Benen försvinner utförs på så sätt att när någon motståndare med klubba, armar eller ben vidrör dig på ett sätt som är otillåtet men i gränslandet - så kastar du båda benen bakåt upp i luften varpå kontakten med isen försvinner. Följden blir naturligtvis att du likt en klubbad oxe faller pladask.
Och zebrorna reagerar instinktivt - blåser och visar ut. Och förstärkningen är så extrem att ingen zebra drömmer om att visa ut för filmning: det är ju inte de där segt och klantigt utförda förstärkningarna det handlar om, utan en rejäl Hollywood!
Fläskberget har tränat upp sina medspelande apor på området och under säsongen har vi sett ett flertal "benen försvinner" utföras av också kvänen Pudas, swingerli, berglund m fl.
Och eftersom "benen försvinner" visat sig vara så extremt väl fungerande och effektivt för att skaffa sig PP har Apan naturligtvis börjat leta upp lägen där de kan ta fram det hemliga vapnet. Och t o m använda det när de överhuvudtaget inte alls blivit attackerade av någon motståndare. Och då har alla förtöjningar kapats och man har med värdegrunnnnnnden som bas vandrat in i det stinkande området av rent fusk. Mycket trist.
Nå, det slog mig att Läjkers alltså lärt sig attt låta "benen försvinna" i går. Och mest utpräglad är förstås den duktige hockeyspelaren men många gånger förklarade filmaren Bendan Shinnimin.
Luleåpubliken är kunnig och erfaren och upptäckte förstås detta varpå de skanderade "Chicken, Shinnimin" under match när han filmat.
Shinnimin svarade med att i båset ta av sig handsken och ge fingret till Luleåklacken.
Så långt, inte så mycket att tjafsa om. Aktion och reaktion och bara en krydda tycker jag.
Men fingret fördömdes av SeMer och i efterhand ville journalister intervjua Shinnimin om saken men tilläts inte träffa honom. Ett flertal Läjlledare stoppade det och förklarade att "det är nog inte så lämpligt". Det där låter ju intressant.
Hallam tillfrågades:
"Det uppsträckta fingret försvarades av Växjös huvudcoach Sam Hallam. – Ja, det är väl bra. Fan, man måste väl få visa känslor, säger han. Men hur reagerade du på Shinnimins uppträdande? – Hyvens folket uppe i Luleå, rätt och riktiga, gillar tydligen att mobba folk."
Hmm, det var oväntat. Hallam har haft en extremt säker kontroll på vad han säger men igår tappade han den kontrollen och gled över till en attack mot "folket uppe i Luleå".
Mycket oväntat och kan bli stimulans för kvartarna. Jag antar att Hallam var skakad av att, trots att Läjkers spelade så bra att man trott de skulle vinna ändå torskade och följden blev att de ramlade ända ned till plats 7. Läjkers HAR nästan alltid varit bäst när det gällt som mest och lyckats hela tiden. Men deras förväntade klättring senaste månaderna kom helt av sig. Och hallam tycks skakad alltså.
Mycket skickligare i att hantera allt detta var Eric Gustafsson. Vilken perfekt lagkapten och vilken härlig hockeyspelare!
Eric om frågan:
"Det var långa stunder en riktigt grinig match - vilket får en extra dimension i och med att det är Luleå som väntar för Växjö om de tar sig till kvarten. Något Luleås kapten Erik Gustafsson ser fram emot: – Det skulle vara roligt att slå ut de regerande mästarna. Jag känner att vi kan slå ut alla lag. Vi har ett otroligt bra lag. Han håller med om att matchen var riktigt grinig. – Dom har ju lite såna spelare, med Shinnimin i spetsen. Hur ser du på honom som motståndare? – Han är duktig. Sen vet man ju om att han försöker ställa till med scener. Men jag taggas bara av det. Så länge man inte spelar fult, och jag tycker ändå han håller ganska bra. Men är han en filmare, som Luleåklacken hävdar? – Haha, det låter jag vara osagt. Men han gör allt för att vinna."
Knegare: Ahaja. Imponerad av att Apan lyckades klättra upp så högt i sista omgången och få till en kvart mot den motståndare man mest av alla ville ha.
Kan förresten Luleå Hockey skicka en fet räkning till Cmore som plåster på såren för att Ap-Lindberg förstör alla matcher för oss stackars fans som måste tvingas se eländet kommentera.
Sven.Savage: Vilken spännande sista omgång vi fick där man för en gång skull höll på Djurgården (usch och tvi) men som vanligt kunde man inte lita på dem. Tyvärr kommer vi mest troligt få Växjö i kvarten och hade nog hellre mött vilket annat lag som helst...ja, utan Warulfven och förståss vår nemesis Brynäs, som tråkigt nog missade slutspel och får ta vila.
Forsberg 1978: Tack. Svår uppgift för er idag - Fulunda i Scandal-i-Analium - men ni var nära ett tag, och det var starkt. Verkar ju vara en omdaning av Pölsan igång nu och kanske lika bra att slicka såren och hämta nya tag efter en svår säsong. Vi möts igen!
Svanru: He he, vet inte just hur mycket Frukthamstern sponsrar A-laget; kanske mer junisar och långsiktig utveckling och damerna. Men trottoarkantsförsäljning och nedsläckta julgranar håller ni och vi oss ifrån och det känns bra:-)
Yep, slutspelsladdning. Ju längre veckan går, desto mer kommer jag att fråga mig varför, varför, varför var vi så dumma att vi ordnade så att vi fick Läjkers i kvarten? Det lag förutom Warulfven som jag inte tror vi kan slå. Idag var dessutom Läjkers bättre än vi men vi hade medflyt och puckarna ramlade in.
Vill glädjas åt att vi fick lika många pinnar som er i serien, men på axeln sitter någon och viskar att det här var så illa som det överhuvudtaget kunde gå för Luleå: Läjkers opassar oss.
Nåja. Idag får det vara en glädjens dag! Skål. tammefan!
När det gäller kvartsfinalerna får det bli som slutorden av Scarlett O'Hara i Gone with the wind: I'll think about it tomorrow ... After all... tomorrow is another day!
Brynäsgubbe: Tack! Måste troligen gå via Läjkers->Fulunda->Warulfven. En svår resa, men chansen att lyckas har vi för att vi fick en sådan välutbildad Bula från er:-)
Sven.Savage: Jäkligt bra säsong våra båda lag har gjort skål för det :) och vi behöver pengarna mera då vi inte har några trottoarer att sälja eller miljardärer som sponsrar :) Nu laddar vi för slutspel
Svanru: Jag lägger väl snart upp sluttabellen med er i topp. Imponerande ändå att vi får tresiffrigt dvs samma poäng 101p som ni men torskar på mycket sämre målskillnad.
Jahaja. Det var seriespelet det. Nu blir det andra bullar av med slutspel och mycket är redan klart.
ÅTTONDELSFINALER • Läjkers-Öret • HV-Röglet
KVARTSFINALER • Fulunda-Malmö • Djurgårn-Apan • Luleå-(Läjkers, troligen eller vinnaren HV-Röglet) • Warulfven-(vinnaren HV-Röglet, troligen, eller Öret).
Knegare: Noterar att vi har en chans att slippa Apan i CHL. Det behövs bara att Malmö, Läjkers, HV, Röglet eller Öret vinner Le Mans så slipper vi Apan:-)
Svanru: Grattis till seriesegern förresten! Öret, Röglet eller HV i kvartsfinal för er. Synd att vi puttade ner Läjkers, de lär väl ta Öret i åttondelen så slipper ni farliga Öret.
Just nu lutar det mot att vi får Läjkers i kvartsfinal. Absolut det jag minst av allt skulle vilja ha.
Och Skulle Djurgårn få in 2-3 på er får vi Öret i kvart. Absolut det jag näst minst av allt skulle vilja ha.
Nu gör zebrorna årets missbedömning i Delfinen. 5 sekunder kvar och pucken rinner ut till icing eftersom läjken i närheten skiter i den. Dvs zebrorna ger Läjkers en extra chans genom tekning i vår zon.
Jahaja. Det här ser ut som en riktigt obra omgång 52; i synnerhet eftersom Apan klättrade orättvist högt. Och vi får en hemsk kvart. Troligen Läjkers, ett lag vi har jäkla svårt för även om vi vann idag med flyt. Eller Öret - om de slår Läjkers - eller om Warulfven silar i slutminut mot DIF nu. Inte bra i vilket fall...
Fan, känns som att den viktigaste matchen nu spelas i Ängelholm. Jag slår över dit, 2 min kvar och 2-2.
VAD FAN ÄR DET HÄR? 1.30 kvar och Abbotten hade tagit vakten varpå Apan sätter 2-3.
Den såg jag inte komma. Oväntat att ta vakten i likaläge, när Röglet inte hade någon chans att klättra. Apaan vinner 2-3. Apan är klar för plats 6 eller 5. Just nu plats 5 och plats i CHL.
Nu skulle man behöva dra upp sex samtidiga matcher för att följa läget i alla viktiga matcher:
• Luleå-Läjkers 3-1 nu i PP • Ulfven-Djurgårn 2-1 • Röglet-Apan 2-2 • Malmö-Öret 3-1
Ja, dessa fyra i alla fall.
Det verkar som att de andra streckraden inte heller de har chans och kan de inte växla upp innebär det ju att Öret tar plats 10 även om de torskar.
• Fulunda-Pölsan 4-2 • HV-Pungen 2-0
Men sammantaget otroligt obra med Luleås ledning t o m med farliga 3-1 nu, eftersom det ger den f-a Apan precis allt den önskat: Plats i CHL, kvart mot Djurgårn, semi mot Ulfven, final mot Luleå. USCH! Apan är INTE värt en sådan fribiljett.
Samtidigt håller Luleå på att ordna så att vi får Läjkers i kvarten - synnerligen j-a obra.
Den f-a Apan kvittrar 2-2 och springer rakt upp från plats 7 till plats 5, biljett till CHL, och direktkvart mot Djurgårn. Synnerligen olämplligt.
Tack och lov fortsätter Läjkers äga matchen i Luleå och ska väl kunna vända eller åtminstone ta den pinne som just nu tar Läjkers från plats 7 till plats 5 igen.
Swehockey rapporterar 5-17 skotten för Läjkers i andra och naturligtvis blir det då 2-0 i mål för Luleå som vänt till 2-1. Rätt simpla mål på Läjkers, styrningar framför mål och varför kunde vi inte fått in sådana enkla mot Ulfven?
Samtidigt vänder dock också Ulfven till 2-1. Så i toppen betyder det inget.
Vår ledning känns farlig eftersom den betyder att Apan tar kvart mot Djurgårn och CHL-plats om de slår Röglet.
Röglet har dock fortfarande ledning 2-1 på Apan, och eftersom Maömö har 3-1 på Öret innebär det att just nu har vi Apan i socialt slutspel mot Öret - eftersom HV har 2-0 på Pungen och Fulunda 3-2 på Pölsan.
Men där behövs bara ett mål för Pölsan så snor de platsen mot Apan av Öret, som lever farligt.
Ligger Apan kvar där de är betyder det alltså att de dels missar CHL, dels tvingas spela socialt och DELS MÖTER LULEÅ I KVARTEN Oom de myglar sig vidare.
Andra perioden i gång i Delfinen, men det var länge sedan jag så lite engagerades - jag tror ju att Warulfven aldrig släpper förstaplatsen nu och då skulle jag vara mer brydd om vi spöar Läjkers, Apan vinner och vi därigenom medverkat till att Apan får drömlottning Djurgårn, samt plats i CHL.
Trist att se att Läjkers kör Apfasoner. Lätt cross i rygg av Harju, men löjkens "ben försvinner". I samma byte Erik puttar bort Shinnimin Hollywood framför mål, varpå denne viker ihop sig "knockad". Zebrorna tar den ena.
Berglund kontrar naken men blir stoppad av en läjk som utvisas.
Fan, Luleå har nu haft en handfull chanser 2-3 neter framför mål, men vi lyckas inte måla. Luleåutbildade Viktor Fasth från Kalix har dödat oss flera matcher,
Läjkers är nog i årdet lag vi har svårast att möte, även om det ocksåkan sägas om Warulfven förstås. Men läkrarna släpper aldrig till något för oss. Samtidigt som vi inte släpper till mycket för Läjkrarna. Men de har 0-1 efter ett bra skott, men ett skott som Lassi brukar ta. Tycker nog att han efter att ha varit omutlig en längre tid, släppt något mål av den typ han inte brukar släppain på senare tid.
Warulfven ligger under med 0-1 mot Djurgårn men har nu kvittrat 1-1 efter ett suveränt trickmål, där en Ulfv smäller ett skott på Rydahl mellan benen och efter den scrotum delay pungar Rydahl fram pucken, slänger sig och vispar in den innan smärtan slår till efter en sekund.
Röglet har 1-0 på Apan:-)
Öret 0-0 mot Malmö. Men Pölsan 1-2 på Fulunda, HV 2-0 på Pungen. Så just nu har Pölsan plats 10...
DansbandsWolf: Har inte kollat på exakt vilka spelare som var med i matchen och sådant, men tittade på lagens rostrar för slutspelet.
När det gäller de spelarna har DamPungen klart fler spelare från andra länder. Intressant att notera att Luleå har fr a sex finskor plus 4 andra spelare från tre länder, medan DamPungen domineras av hela sju norskor men har också 10 ytterligare spelare från sju andra länder. Undrar om det talas någon svenska i DamPungens omklädningsrum?
LULEÅ HOCKEY
Karlsson, Carolin SWE Luleå HF Omberg, Maria SWE Luleå HF Fällman, Johanna SWE Notvikens IK Stenberg, Rebecca SWE Piteå IF Olsson, Melinda SWE Överkalix IF Boman, Ida SWE Asplöven HC Rannerud, Sandra SWE Bolidens FFI Forsgren, Pernilla SWE IF Björklöven Berglund, Lisa SWE Storfors AIK Berglund, Ebba SWE MODO Hockey Nordin, Emma SWE MODO Hockey Ferno, Nathalie SWE Flens HC Flames Grahn, Sara SWE IFK Hallsberg Hockey Peterson, Linn SWE Mariestads BoIS Hiirikoski, Jenni FIN Alanko, Christa FIN Nieminen, Petra FIN Karvinen, Michelle FIN Tulus, Noora FIN Savolainen, Ronja FIN Hoegh Persson, Josefine DEN Glud, Silke DEN Osawa, Chiho JPN Jokai Szilagy, Zsofia HUN
DAMPUNGEN
Winberg, Pernilla SWE Limhamns IS Sjöstrand, Annie SWE IF Troja/Ljungby Johansson, Linnea SWE IF Troja/Ljungby Ramboldt, Emilia SWE Eklind, Ida SWE Skärblacka IF Berggren, Malou SWE Skellefteå AIK Wernblom, Moa SWE MODO Hockey Murén, Emma SWE Hammarö HC Nordlöf, Lisa SWE Göta Traneberg IK Jansson Almgren, Linn SWE Västerås IK Ungdom Martin-Hasson, Kim SWE Hammarby IF Brunvold, Marthe NOR Morset, Ingrid NOR Christophersen, Nora NOR Jörgensen, Thea NOR Kruse Johansen, Emilie NOR Tendenes, Lene NOR Haug Hansen, Madelen NOR Suonpää, Eveliina FIN Tapani, Susanna FIN Söndergaard Jensen, Nicoline DEN Andersen, Amalie DEN Stacey, Brooke CAN Marchment, Kennedy CAN Stalder, Lara SUI Altmann, Denise AUT Istocyova, Tatiana SVK Morin, Sidney USA
LHC: 14 av 20 = 70% importer LHF: 9 av 21 = 43% importer
Tokgubben PorkaBoork hade inte många rätt men i antalet importer i SDHL/lag har han en liten poäng. Att ställa ett lag på isen med mer än 50% importer är i min bok knas. Missförstå mig icke för visst skall vi ha importer i ligan men när rostern ser ut som flaggspelet på en partybåt blir det pajasvarning. Jag är för en begränsning av importer till låt oss säga max 10/match. Kanske en hög siffra men man måste börja någonstans. Skulle betyda att fler juniorer skulle få speltid och i förlängningen gynna svensk damhockey. Max 10 under årets serie hade drabbat lag som SDE och LHC, LHC inte minst nu i slutspelet...
DansbandsWolf: Praktiserar du Ap-räkning vad gäller Linköping? För vad jag kan se är väl förhållandet vad gäller spelare 11-9 till er favör. Om nu lägst antal vinner.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?