Skellefteå AIK

SHL · 16006 inlägg · 301 ämnen

« · 1646195 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Nykomling

snorhyveln:

Nej SAIK har inte sagt det. Men din kompis här SvenSewage hävdar ju det (är han en bessewisser kanske) och det är ju han och Farbror Barbro jag diskuterar med och inte med ledningen i SAIK.

Ja modo har haft en fantastisk ungdomsatsning som fick fram spelare som t.ex Forsbeg, Näslund, Sedinarna under 90-talet. Sedan gick det lite tyngre en period men trots det så släpptes spelare fram och tog plats i NHL och blev ledande spelare t.ex Enström, Hedman. Så att säga att det var helt dött är lite felaktigt, men visst det var inte samma succe som tidigare, men att jämföra med denna kull är ganska orimligt. Utöver detta har en del spelare utvecklats via juniorlagen som blivit SHL spelare t.ex Tobias Viklund, Oskar Hedman, Peter Öberg, Mario Kempe, Ludwig Byström för att nämna några. 

Nu på senare år så har juniorverksamheten kommit igång igen och vi ser spelare som Öhman, Olofsson, Possler, Kempe, Runesson osv osv som får chansen. Visst att vissa av dessa kommer utifrån men dom utbildas ändå via modos ungdomsverksamhet. Tycker att framgångarna på juniorsidan kan tala sitt tydliga språk, kolla hur det gått för J18 och J20 de senaste åren. Vi har äntligen fått fart på detta igen och spelare vill till modo nu.

Att då säga att man inte bidrar till utvecklingen av svensk hockey är ett hån och direkt felaktigt.

Sedan har skellefteå haft ett par riktigt bra kullar, men än så länge har ingen av dessa utvecklats till någon storstjärna. Frågan är hur det ser ut på återväxten för er, vad finns det nu i juniorlagen? Att få in bra kullar som utvecklar sig själva är inte svårt, att bibehålla detta över tid är det svåra.


Sv: 1515140141048

Sven Sewage:

Du är rätt feg som fortsätter på detta spår. Kom igen nu och definiera vad en storstjärna är, alla som går via SAIK blir ju det enligt dig.

Det jag kan tolka från ditt svar är alltså att alla som går via SAIK blir spelare på samma nivå som Geatan Royer, isåfall kan jag inte säga annat än GRATTIS!


Sv: 1515140141048

Farbror Barbro:

Ja alla dessa är tyvärr (för din del) namn som jag tror de flesta skulle se i sina klubbar istället för Melker. Sedan så är det väl fel att säga att Melker spelar i NHL, han har gjort 3 matcher och 20 i AHL, med ganska dålig utdelning dessutom. 

Enda anledningen att Melker är där istället för Pettersson är åldern, klubben vill så klart se över sin investering och hoppas på utveckling. Men ifall den kommer det återstår att se. Men just nu är Fredrik Pettersson en bättre hockeyspelare än vad Melker Karlsson är, ifall Melker kommer gå ikapp och förbi det får framtiden utvisa.

Samma sak gäller i jämförelsen med t.ex Danielsson. Finns ingen sportchef som skulle ta Melker före ifall kostnaden var den samma.

"Om nu NLA och spelarna är så bra varför är dom utslagna nu i CHL? Och 15 spelare skulle det var en dränering?!"

Ok, du använder CHL som ett mått på hur bra lag och ligor är? Betyder detta alltså att du anser att Luleå är det bästa laget i Europa under de senaste säsongern?

Ja ifall 15 spelare skulle tillföra spets till lagen i SHL så tappar ligan så klart i kraft oavsett ifall det är en eller 50 spelare som lämnar, sedan är det ju inte bara NLA svenska spelare går till. Kolla istället hur många svenskar vi har i europa nu jämfört med sent 90-tal och tidigt 2000. Lägg sedan till spelare som harvar i AHL. Och kom sedan tillbaka med ett svar om du tror att ligan tappat i kraft totalt sett.

"Tror du alla andra lag tappat till KHL,NHL,AHL men AIK inte gjort det? Vi har också tappat spelare dit."

Klart att alla tappat. Men jag vet inte vart du vill komma med detta, detta är väl snarare bevis för att SHL som liga tappat i kraft och det var väl det vi diskuterade eller? Du hävdade ju att det bara var avundsjuka att hävda att ligan tappat i kraft och nu säger du att ligan tappat spelare, även SAIK. Hur ska du ha det? Är ligan sämre än för 10-15 år sedan totalt sett, i slagkraft jämfört med andra ligor alltså?


Sv: 1515140141048

Rytter:

"Sedan undrar jag varför SvenSewage undviker att svara på frågan vad en storstjärna är för något, för enligt honom är det vad alla som passerar SAIK blir. Vad behöver man för att räknas som en storstjärna?"

Detta skriver du. Lite konstigt att du inte har kolla på vad en "storstjärna" är för något när du utger dig för att hålla på MoDo. Anmärkningsvärt faktiskt. Du ska få en djupare förklaring hur jag och många andra ser på frågan, och vilka kriterier jag brukar använda mig av för att klassifiera korrekt:

Snabb som en iller. En blick för spelet som skulle göra självaste Gretzky avis. Mer teknisk än Schremp. Tempostark. En kille som i sömnen kan gå in och styra upp ett pp. En "storstjärna" som utan problem kan gå in och köra 20 sekunder total istid under en hockeymatch. Hämtad från någon lingonliga, tre snäpp under blåbärs. 38+ år.  

Ifall du behöver namn har jag ett så att du kan visualisera och konkretisera: GEÀTAN ROYER! YES VILKET STORSTJÄRNA! hihihihi!

Vi i Skellefteå AIK har haft det tunnsått med storstjärnor, så du får ursäkta. När man tänker tillbaka så hade vi faktiskt en storstjärna vid namn Glaber Gavic en gång i tiden, men han var nog lite för ung för att passa in i MoDos stortjärnemall. Det närmaste vi kommer är nog Jan-Axel Alavaara


Sv: Nykomling

Rytter:Har AIK sagt sig vara ledande i utvecklingen? Vad jag vet är det alla "besserwissrar" i Canal+ och SVT som ylar om detta. Menar du sedan att MoDo har en bra ungdomssatsning så handlar väl det om 20 år tillbaka i tiden, medan AIK fullkomligt spottar ut färdiga juniorer till A-laget.

Att ni sedan har en fin satsning på damhockeyn beror ju bara på det faktum att ni dammsuger Skellefteå, Umeå, Storuman, Norrbotten samt i stort sett hela Norge på talanger och drar dessa tjejer till Ö-vik redan som 15-åringar. Jag har otaliga ggr sett hur en hel femma stått på läktaren i Kopparhallen, medan 3 är ombytta men bara 2 får spela i toppandet för att försöka slå CHC med 2 siffrigt, ett lag som ibland har svårt att få ihop 2 femmor.

Kalla detta för framgångsrik satsning på damhockeyn är avskyvärt.


Sv: Nykomling

snorhyveln:

Ja jag vet ju inte vad jag ska svara på det där, du uttrycker det ju själv.

AIK vill inte ha ett damlag. Nej det är helt ok, men då kanske man inte ska klä sig i så stora ord och förklara att man leder utvecklingen av svenskhockey.

Sedan ifall vi pratar SHL är det ett hån mot övriga klubbar att förklara att man ensam driver svensk hockey framåt och att t.ex Modo och andra klubbar inte gör något för utvecklingen av svensk hockey. Alla klubbar drar sitt strå till stacken i detta fall, SAIK med sitt sätt att spela hockey och Modo, Brynäs med sina juniorsatsningar, alla klubbar som har ett damlag bidrar på sitt sätt. Att försöka ensam ta åt sig äran för något så stort som att utveckla svensk hockey är ett hån mot alla övriga som lägger ner tid och pengar. 

Ifall vi pratar om utveckla svenskhockey vad menar vi egentligen, är det att få en intressant liga, är det att se till att även damer kan utvecklas som hockeyspelare och följa sin dröm eller är det att utveckla spelare som ligger i toppen på NHL och bidrar till att vi får slagkraftiga OS och VM lag? Ifall det endast är det två sistnämnda ni menar så har ni en bit kvar kan jag berätta.

Redigerad kommentar


Sv: 1515140141048

Farbror Barbro:

Nu är det ju så fint att matcherna ligger på olika dagar och dessutom olika tider så man kan följa massor av lag. Favoriterna förutom när det är modo match är att se Luleå, Skellefteå, Brynäs för att hålla koll på norrlandslagen, sedan är Frölunda alltid roliga att se på. Så svar nej det är inte bara modo matcher jag ser, ser betydligt mer än så och ja jag tycker nivån är sämre än tidigare överlag. 

Du kanske inte förstod att jag tycker att ligan tappat sedan starten av 2000-talet dvs betydligt mer än de 4-5 år du blickar tillbaka, förfallet hade redan börjat innan detta genom att andra spelare lämnar för NLA, KHL osv. Spelare som återvänder från misslyckade NHL/AHL äventyr hamnar inte längre i SHL utan i någon liga med ekonomiska muskler.

Sedan är det svårt att ta dig på allvar när du ska räkna upp NLA svenskar och tar upp de sämre bidragen istället för att nämna spelare som Fredrik Pettersson, Linus Klasen, Marcus Paulsson, Nicklas Danielsson, Niklas Persson som alla tillhör toppen i ligan.

Och NEJ Melker är inte bättre än alla dessa spelare i NLA, finns nog ingen sportchef i SHL som skulle ta Melker före t.ex Fredrik Pettersson eller Nicklas Danielsson.

Nej det är inte avundsjuka som ni så gärna vill tro, detta är min syn på hur jag tycker att det ligger till med SHL i allmänhet och vad som hänt med ligan senaste 10-15 åren. Sedan att SAIK lyckats fantasiskt bra med fyra finaler och två guld är en helt annan sak. Jag ser ingen motsättning i att tycka att ligan tappat och argumentera för det, samtdigt som SAIK hyllas för att dom fortsätter hålla till i toppen.

Istället för att endast spela ut "avundsjuk" kortet kom med några konkreta exempel på att ligan inte tappat och inte urvattnats på bra spelare jämfört med 2000-talet. 

Att det sedan inte SAIK fans gillar att personer anser att ligan tappat och tror att alla försöker att förminska SAIK:s insatser är inte mitt problem, utan det ligger nog i er självbild isf.


Sv: Nykomling

Rytter:Drar man in damhockey i det hela är men ute och simmar i djup dynga.

Anledningen att AIK lade ner damlaget var att man helt enkelt inte hade ett lag. Alla ledande spelare hade redan skrivit på för andra klubbar när Riksserien spikades. Att värva ihop ett lag bara för att spela i Riksserien hade varit kortsiktigt och förrödande. Varför stod nu ingenting om detta i pressen?

Jo det var viktigare för media att misskreditera PA och styrelsen i AIK än att komma med fakta.

Efter detta lallade SK lejon runt med ett par damer för att sedan ge bort damlaget till CHC som ville prova på denna art av hockey.

CHC lyckades förmå (med stor motvilja från de flesta) de flesta damhockeyspelarna som fanns i kommunen samt Norsjö kommun att lira för klubben. Det fanns till och med mycket lovande spelare ex. i Boliden som hellre lade ner sin karriär än spelade för CHC, klubben som egentligen totalt saknar all form av vision och själ.

Sedan dess har CHC kravlat runt i div I, men varje år blivit av med 2 till 3 spelare till MoDo, Sundsvall eller Munksund eller andra riksserielag. Detta i en sport som i stort sett inte har någon återväxt förstår ju vem som helst att detta är ohållbart, och vi kommer förmodligen att se damhockeyn i Skellefteå läggas ner,,,, måhända redan nästa år pga. framförallt MoDo:s fiskande efter spelare.

Kontentan av det hela är dock, att hade dessa tjejer fått spela med tigerränder på axlarna hade dom inte valt att flytta, utan det faktum att damhockey inom kort inte kommer att existera i Skellefteå är en kombination av att ingen vill spela för CHC, och AIK vill inte ha ett damlag.


Sv: 1515140141048
Rytter: Kan bara hålla med dej på dom här punkterna det ser inte ljust ut för SHL på sikt!

Sv: Nykomling

Sven Sewage:

"För att summera... just nu debatterar vi med diverse avundsjuka MoDoiter om vem av våra föreningen som just nu driver utvecklingen i svensk hockey "

Nej du det där är ditt egna hittepå. Det är du som hävdar att SAIK driver svensk hocky framåt och jag undrar hur man kan säga det samtidigt som man inte investerar i damhockeyn. För mig är SAIK inte en förebild på iaf den punkten. Har aldrig påstått att modo är ledande och driver utveckligen av svensk hockey, däremot kan jag välja att lyfta fram att vi drar vårat strå till stacken genom att utbilda juniorer och släppa fram dessa. Men att påstå att vi är ledande har jag aldrig gjort. 


Sv: 1515140141048

Blister Brigade:

Nej det är två saker som stör mig kring SHL och som gör att ligan tappar i attraktionskraft och slagstyrka varje år. 

1. Andra ligor som snor åt sig de spelare som inte är tillräckligt bra för NHL eller de spelare som återvänder från t.ex AHL. Från att ha varit den näst bästa ligan så har vi tappat rejält i slagstyrka. Hur bra en liga är definieras ju inte utifrån toppen utan utifrån bredden på ligan.

2. Nivån på domare, fruktansvärt irriterade att se hur nivåerna svänger från match till match och till och med under matcherna. Får jag välja så tar jag gärna tillbaka nivån som var på tidigt 2000-tal. Tycker att det var mer hetta och känslor i matcherna då jämfört med nu.

Kollar man sedan på matcher internationellt t.ex Tjeckien - Sverige igår så är det en helt annan nivå jämfört med hur det ser ut i dagens SHL. För mig så håller detta att sakta men säkert döda intresset för hockey. Och tyvärr verkar det som att SHL måste göra något för att få tillbaka publiken. Att bedriva stora företag med endast ett publiksnitt på 5000/match och utan ekonomiskt stöd från komunen går inte ifall man ska konkurera med andra ligor.

Sedan undrar jag varför SvenSewage undviker att svara på frågan vad en storstjärna är för något, för enligt honom är det vad alla som passerar SAIK blir. Vad behöver man för att räknas som en storstjärna?


Sv: Nykomling

snorhyveln:

kul att ha en gammal hederlig AIKare här och inte bara någon fjäskande femtekolonnare. Också bra för vår förening så att motståndarfansen inte får en snedvriden bild av oss AIKare efter att ha läst mina inlägg (damp, hybris etc).

Det är högt i tak i tak här på HS, och vi låter både Fuleåhjon och avundsjuka MoDoier som är knallröda i fejset att avund att komma till tals. Fans till den supernorrlänska klubben Brynäs deltar egentligen inte i någon debatt utan de kommer mest med taffliga försök personangrepp utan hockeyinnehåll - destå torrarre destå bättre. Men de som ligger bakom sajten måste vara väldigt glada, enligt ryktet så är Skellefteås HS sida internets näst mest besökta efter den som visar bilderna på Kim Kardashians nakna rumpa.

För att summera... just nu debatterar vi med diverse avundsjuka MoDoiter om vem av våra föreningen som just nu driver utvecklingen i svensk hockey (komiskt, jag vet!) samt om deras senaste inköpta 38-årige kanadick Geátan Royer är en mer talangfull storstjärna än Sidney Crosby? Satan i Geátan vilken lirare det är!

Det bästa med HS är ändå att Sven Savage aka Patienten aka autist-Bagdad Bob asa 100 andra signaturer har lovat att aldrig läsa ett inlägg på denna sida. Så länge man håller sig här slipper man honom helt, och det är så skönt och en garanti för att kvalitén inte sjunker till marianergravnivå.


Sv: 1515140141048

Rytter: Jävligt tråkigt igentligen att KHL och till viss del NLA tar så många profiler från våran liga, var helt otroligt att vi fick behålla så många spelare som vi hade när vi tog vårt tredje guld ifjol, lär knappast bli någon förändring av det dom närmaste åren heller..


Sv: Nyreggad
Krobbeluren: Välkommen hit Anders

Sv: Nykomling
snorhyveln: Välkommen! :)

Sv: 1515140141048
Monno: Jo har varit med ett tag fast med ett annat nick foppa78!

Sv: Nykomling

snorhyveln:

välkommen gamle man :P 


Sv: 1515140141048

Forsberg 1978: Då du inte ens var reggad när vissa Brynäsare (eller vad dom var) härjade som värst så ska du nog lugna dig ett hekto. Det är inte ens nära på samma sak nu.

Redigerad kommentar


Sv: 1515140141048

Farbror Barbro:

Det vi diskuterade innan du hoppade in i diskussionen och drog iväg den åt annat håll var juniorer och storstjärnor. 

Jag frågade ifall sven sewage kunde definiera vad en storstjärna är eftersom han säger "... alla som kommer till SAIK blir storstjärnor". 

Min fråga är ganska enkel, vilka spelare som gått via SAIK har blivit storstjärnor? Vad är en storstjärna? Då han inte ens klarar av detta utan endast försöker förlöjliga genom att peka på Gaetan Royer så är det ganska menlöst att diskutera med honom. Eller ska jag tolka det som att en klubb som SAIK utvecklar spelare som Royer (storstjärna enligt Sven), dvs sådana som harvar i AHL.

Sedan är det lite roligt, ni vill ta cred för Klingbergs utveckling och räknar honom som en export till NHL. Men kommer han från ert upptagsområde? Och samtidigt ska modo som klubb inte räkna in Possler, får inte riktigt ihop det?

Här ska du få min syn på saken:

-SHL blir sämre och sämre för varje år som går, anledningen till detta är att vi exporterar alla spelare som förr inte fick plats i NHL till andra ligor t.ex KHL, NLA osv. Ett tecken som jag ser det på att ligan urvattnas är antal juniorer som släpps fram, juniorerna nu är inte bättre än topparna på 90-talet samt 00-talet utan det är att ligan är sämre som gör att många släpps fram. För mig är den bästa upplagan av ett SHL lag FBK säsongen 01/02. Kolla deras trupp, inte många spelare som hade spelat där ifall vi hade haft samma export då till KHL osv.

Sedan att ni vänder diskussionen till något annat, får stå för er. Jag svarar bara på påståenden att Modos juniorer inte skulle ha någon anknytning till Örnsköldsvik/Ångermanland eller Västernorrland. Eller påståenden som att man skulle vara utvecklande av svensk hockey, ett ganska dumt påstående då man inte ens finansierar ett damlag och utvecklar även den biten.

Angående utveckling av juniorer så anser jag personligen att en spelare som gått igenom klubbens juniorlag har utvecklats till stor del av den klubben, men även moderklubben ska ha cred. Det är de viktiga åren i spelarens utveckling då man lägger grunden. Tror du att Ullmark hade utvecklats till samma spelare ifall han spelat i Kramfors-Alliansen istället för i Modo? Hade Possler blivit samma spelare ifall han spelat i Björklöven istället för Modo?


Nykomling
Då gäller det för en gammgubb å lära sig hantera detta forum. Har lämnat SF för alltid och hoppas på en reklamfriare framtid här.

Sv: 1515140141048

Farbror Barbro:

Vars kommer spelarna jag nämnde ifrån?

Tycker du att dom har väldigt lite med Örnsköldsvik, Ångermanland eller Västernorrland att göra? 

Hur ska du ha det nu? Är SHL sämre än tidigare?

Ifall modo och andra lag i botten är så kassa så juniorer kan gå rakt in och ta plats så tyder det på två saker, antingen är juniorerna tillräckligt bra eller så är serien sämre jämfört med början på 2000-talet. Vad tror du?


Sv: 1515140141048

Sven Sewage:

Fan vad du skriver, man du missar frågan i inlägget:

Nu till frågan vilken spelare från SAIK har utvecklats till en storstjärna?


Sv: 1515140141048
Monno: Och ni modoiter är ju så mycket bättre!

Sv: 1515140141048

Rytter: Att du ens orkar disskutera med trollet? Han erkänner ju till å med att allt han gör är att trolla.

Lite utav en skymf mot HS att han får härja på fritt men man får ge han att han allt som oftast håller sig på sitt eget hörn. Inte som Brynästrollen för ett tag sedan som gjorde personpåhopp i varje bok.


Nyreggad

Tjena. Då jag är ny här har jag följande fundering. Finns här inga Ämnestrådar? Jag hitar då bara en, denna.

Har lämnat reklamfönstret SF och dit återvänder jag aldrig.

Morsning Skellefte-kamrater. Mvh Anders. 


Sv: 1515140141048

Rytter:

Har aldrig och skulle aldrig påstå att Skellefteå AIK har vart lika framgångsrika att fostra spelare som MoDo, Brynäs, Djurgården eller Frölunda. Långt ifrån. Däremot skulle jag avvakta med att räkna bort alla våra talanger då de är unga och under utveckling. Precis som Markus Näslund var när han harvade i AHL innan genombrottet.

Det är kul att retas med MoDo, för ni är så väldigt uppblåsta. Ni har fostrat dittan och dattan, ni betalar hög lön till juniorer och tror att Hägg, Nylander, Redieborn, Djuse, Possler, A Carlsson, Steen och gänget är MoDo through and through när de i själva verket är invärvade spelare från hela riket med noll anknytning till klubben.

Klart ni kan vara väldigt stolta över er fantastiska talangproduktion. Förr i tiden. Det är nästan så att man på riktigt misstänker att ni inte inser att ni är omkullsprungna?

Vi kan vara väldigt stolta över att vi nu är inne i en dynasti av sällan skådat slag, precis som ni kan vara stolta över er talangproduktion. När du tjatar om Foppa, Näslund och Sedins och gänget i Skellefteå AIKs forum, så framstår du som väldigt... dryg. Missundsam. Avundsjuk. 

Om du på riktigt tror att MoDo just nu är det ledande laget i hockeysverige som driver på utvecklingen i Sverige, och ni har vart bättre på att fostra egna talanger på senare tid... Well, Rytter... i så fall får jag gratulera dig över att du är lycklig i hockeylivet just nu. Ifall jag hade oturen att födas in i MoDo skulle jag INTE känna samma känsla som dig kan jag då säga. Ni ligger i botten av tabellen, kassakistan är tom, och så köper ni in ett gäng medelålders kanadicker som knappt kan stå på grillorna. Knappast någon revolutionerande hockey heller, utan ett halvhjärtat försök att apa efter den ledande klubben just nu. Vi sitter jäääävligt lugnt i båten däremot. Eller har jag fel? Men ni hade Foppa på 90-talet. GRATTIS!

Sen ifall ni åker ur så har ni i alla fall ett damlag i högsta serien att följa. Och sen hade ni Foppa. Och Geátan Royer, hihihi.

Förresten är jag inte ett dugg mer dryg än dig, bara lite roligare.


Sv: 1515140141048

Farbror Barbro:

"Rytter tror jag lever i en bubbla. Albin Runesson vs Aho"

Var endast ett exempel för att visa hur en hypad spelare som Aho har presterat, för enligt stats är dom ungefär jämförbara

"Ja Modo har släppt upp många juniorer men dom är ju inte bra och var är konkurrensen i A-laget? Dessutom har dessa juniorer väldigt lite med Örnsköldsvik,Ångermanland eller ens Västernorrland att göra"

Två saker i detta, förmodligen är dom ganska bra eftersom tre av dom ligger i toppen av juniorernas poängliga (Nylander/Kempe/Olofsson). Sedan kan du ju kolla vart Olofsson, Kempe, Öhman, Runesson och Ullmark kommer ifrån innan du uttalar dig.

"Axel Holmström tar jag alla dar före W Nylander."

Det är du nog ganska ensam om, tacka nej till en spelare som snittar 1p/match.

Märker du inte att du säger emot dig själv? Först argumenterar du för att SHL inte blivit sämre, sedan så är anledingen att modo släppt upp många juniorer för att A-laget är kasst och inte för att juniorerna är bra. Hur ska du ha det?

"Damlaget kostar och Modo som går back kanske borde fundera på ta ansvar för ekonomin."

Ja vi kanske skulle avveckla damlaget, men hur som helst så skulle jag aldrig slå mig för bröstet och hävda att man utvecklar svensk hockey ifall man inte anser sig ha råd med ett damlag i högsta serien. 


Sv: 1515140141048
Farbror Barbro: AIK har inte varit något att ha på länge dom ligger ju nu i botten på Hockeyallsvenskan!

Sv: 1515140141048
Han är skön han Wikegård :)
 
https://www.youtube.com/watch?v=r7_aZ-ahnRk
 

Sv: 1515140141048
Forsberg 1978: Sven kan klockan lika bra
som hockey.

Sv: 1515140141048
Sven Sewage: Kl 5:58 är det kl 5? Du är verkligen så dum som du verkar!

Sv: 1515140141048

Sven Sewage:

Har aldrig någonsin hävdat att Steen är en modoprodukt. Visade bara vilka typer av spelare som oftast modoiter använder begreppet storstjärnor kring. Hade kunnat lagt till Lundqvist, Bäckström osv också för att definiera vad en storstjärna är. Det är nog iaf så modoiter och andra fans ser på det uttrycket.

Nu till frågan vilken spelare från SAIK har utvecklats till en storstjärna?

Jag tror inte du följer hockey ens, verkar ha väldigt dålig koll, vad jag vet har inte Geatan något kontrakt och är och kommer aldrig bli registrerad i SHL så blir svårt för honom att spela i kvalserien då.

Jag tycker uppriktigt synd om spelarna i årets upplaga av SAIK som är fantastiskt duktiga och presterar en bra hockey, sedan sitter någon dryg tomte och jämför SAIK med forna sovjetlaget samtidigt som han kastar skit på andra. Att du inte inser något när till och med fans till SAIK vänder dig ryggen och skäms över dig. Du är något som katten har dragit in i deras ögon.

Den värdegrund som SAIK nu marknadsför sig med skulle vissa fans må bra av att läsa och förstå.

"Ni är INTE en förening som driver på någon slags utveckling inom svensk hockey."

Ok, hur ser juniorframgångarna ut de senaste åren. Vilken klubb släpper fram flest juniorer nu? Är detta utvecklande för svenskhockey i helhet eller ej?

Axel Holmström nämns ofta som en supertalang, men vart ligger han till bland årets juniorer? Han är ganska överglänst av flertalet juniorer. Hur går det för blivande stjärnan Sebastian Aho? Han är ungefär i nivå med den väldigt okända Albin Runesson.

Sedan ska inte en klubb som inte ens anser sig ha råd med ett damlag snacka om att man är drivande i utvecklingen av svensk hockey. 


Sv: 1515140141048

Farbror Barbro:

Forsberg 1978 postar klockan 5 på morgonen, klart misstänkt. Jag tror du har rätt att han är ett Luleåtroll.


Sv: 1515140141048
Farbror Barbro: Om du nu är medlem av north power...vilket användarnamn har du där?  Det är då inte Farbror Barbro...

Sv: 1515140141048
Rytter: Exakt sorry;-)

Sv: 1515140141048

Rytter:

Så här skrev du själv tidigare:

"Klingberg? Är han en produkt från skellefteå alltså?

Vill du bli tagen på allvar och försöka vara seriös så är det just sådana där påståenden som uppfattas som dryga, bara ett tips. "

... och sen referear du till Steen som han skulle vara någon slags MoDo-produkt?

Juniorkarriären tog fart i Frölunda, och den ledde till 44 juniorlandskamper. Steen gick sedan till MoDo där han gjorde EN säsong innan han drog till NHL.

Alltså Klingberg är typ dubbelt så mycket en Skellefteåprodukt som Steen är en MoDoprodukt. Du är inte bara lite bakom flötet! Bröstar upp sig och kastar skit, i motvind - som landar rätt i det egna ansiktet! 

MoDo har vart världsledande i att fostra stortalanger. Så är det. Men du och andra MoDofans har gått på myten om er egen förträfflighet, plockar in gamla spelare med ganska mediokra ledaregenskaper som ska styra skeppet. Precis som Barbro säger. Gamla meriter så det sjunger om det. Ni är INTE en förening som driver på någon slags utveckling inom svensk hockey. SHL är INTE NHL, och Brashear är INTE en bra hockeyspelare i SHL. Det behöver man inte vara Einstein för att inse. Sen köpa in en massa dyra gamla kanadicker för kommunpengarna... heart of hockey (ENGELSKA!!!)... suck!

Som grädde på moset... Geátan Royer, 38 år gammal, tröttare än de flesta andra kan man tro. Ja han kan bli tungan på vågen i kvalserien, eller vad tror du?


Sv: 1515140141048

Sven Sewage:

Med SAIK mått är det kanske en storstjärna, han har ju trots allt gjort ett par matcher i AHL. Inom Modo är det spelare som Forsberg, Näslund, Sedinx2, Hedman, Steen osv som förtjänar att kallas det.

Har faktiskt ingen aning om Gaetan, aldrig sett honom spela


Sv: 1515140141048

Rytter:

det är du som är Forsberg 1978!

Hur skulle du beskriva storstjärnan (i länken)? 


Sv: 1515140141048

Farbror Barbro:

Man får tacka för de fina komplimangerna Barbro. Ifall jag någon gång skulle gå public med ett litet sånghäfte så skulle jag nog vilja stämma av med dig först om det är okej?

Själv är jag mest stolt över den 4:e textraden, en fin rytm i orden där som har en verkligt djup innebörd för oss som drabbats av Fuleås fulaste tryne i TV-rutan någon gång. "Snyft snyft det är synd om mig" och så döda fiskögon till det där man verkligen ser att det inte finns någonting bakom de döda tingen. Sen hänger ju faktiskt hyenan på sné på brösten, titta själv!


Sv: 1515140141048

Forsberg 1978:

Okej då missbedömde jag dig. Du är en riktig tuffing, dessutom med glimt i ögat som få andra som vandrar på denna gjord. 

Själv tycker jag att Zlatan är ubercool. Tycker även Northug är rätt så kul, fast det är lite patetiskt att hålla på att dryga sig när man slutar 57a. Eller bete sig som Zlatan när man är en medelmåtta i ett allsvenskt bottengäng.

Kika på den här intervjun med Zlatan. Jag tycker nog att reportern är lite töntig, vad tycker du?


Sv: 1515140141048

Forsberg 1978:

Ett viktigt tillägg: "Flera påhittade nick"


Sv: 1515140141048
Sven Sewage: Fel fel fel jag gillar Zlatan skarpt och om Rödin är sugen på att skriva på för Saik så fine då får han väll göra det inte så mycket jag kan göra åt det! Sen att det är du som hört ett rykte då tar jag det absolut inte på allvar, för den delen så har jag läst att Saik och Frölunda är 2 av flera klubbar som är intresserade av hans signatur! Och sist jag snyftar inte jag skriver vad jag tycker och tänker om sånna som dig sånn är jag och jag använder mig av mitt riktiga efternamn och gömmer mig inte bakom ett påhittat nick som du!

Sv: 1515140141048

Forsberg 1978:

Jag är en ny skribent här på hockeysnack. Min signatur är en anti-hyllning till Bagdad Bob på 0-0-dyrkarnas sida som i ÅRATAL hållt på och håna Skellefteå AIK och dess spelare. Det är bara att gå in och kika på historiken där.

Varför går du inte in och snyftar där?

Nu är det inte så att det jag skriver är blodigt allvar. Det är på skoj. Om du inte kan hantera det, likt en 12-åring kan få mardrömmar av en b-skräckis, varför är du här och läser?

Du är säkert en sådan som blir jättearg över Zlatans dumdryga kommentarer, som blir förgrymmad över Northugs fyndiga hån. En jättekorrekt kille.

Till skillnad från dig skriver jag faktiskt uteslutande om hockey, och det här är en hockeysida. Torrbollssidor för tråkiga internetpoliser finns på annat håll.

Förresten har jag hört rykten om att Anton Rödin är sugen på att skriva på för Skellefteå AIK, han vill ta nästa steg i sin karriär. Vad tror du om det?


Sv: 1515140141048

Sven Sewage: Nä jag är den jag som det står att jag är! Dina inlägg handlar ju till 90 % av att håna Luleå och deras spelare och 10% handlar om att håna andra lag, dina inlägg är patetiska! Mina inlägg må kanske inte vara hockeyrelaterade här inne men jag står för vartenda ord jag skriver om dig! Det är ett öppet forum så jag kommer fortsätta att läsa här inne och jag kommer fortsätta svara dig när du hånar och beter dig som en idiot mot andra och jag kommer att fortsätta svara som jag gjort innan! Stäng av mig från detta forum om du inte kan ta detta då!

Och nej jag har bara en signatur till skillnad från dig!

Vi vet alla att Saik är Sveriges bästa hockeylag och jag tycker jävligt synd om Saik som förening att dom har sånna supportrar som dig!


Sv: 1515140141048

Forsberg 1978:

varför skriver du här? Du har fortfarande inte lyckats klämma ur dig ett enda hockeyrelaterat inlägg, utan du verkar snarare vara besatt över att förklara hur dum jag är. Total avsaknad av finess och humor dessutom. Sen IRL. Jag börjar nog misstänka att du är en annan person som skrivit exakt samma sak 100 ggr under olika signaturer genom åren.


Sv: 1515140141048

Farbror Barbro:

vår organisation är anledningen till att vi år efter år är herran på täppan. Bästa sportchefen, bästa huvudtränaren, bästa ledarna, bästa coacherna, bästa målvaktstränarna, bästa istränarna, bästa ordföranden, bästa sportråd, bästa styrelse, bästa ungdomstränare. Bäst på allt helt enkelt. Så är det, alla i föreningen älskar Skellefteå AIK, och alla brinner för hockeyn, och alla är bäst.

För att man ska lyckas i klubben måste man dock rätta sig i ledet. Det finns inga genvägar i vår klubb, och INGEN är större än föreningen.

Tänkte pigga upp dig med en lite jultrudelutt, Barbro. Den här är jag extra stolt över, jag tycker nog att den t om är bättre än "Stackarn var en sargut-dräng", eller vad säger du?

Vi komma vi komma från ingenmansland
och sarg-ut vi dunkat tillsammans hand i hand
så fula, så fula vi äro alla tre
döda fiskögon och hyenorna på sné

Tre gubbar tre gubbar från ingenmansland
till kvalet till kvalet vi komma hand i hand
men Osten och horbocken vi lämnat vid vår is
de ville inte resa från vår Per Ledin-gris


Sv: 1515140141048
Sven Sewage: Vore jävligt roligt och träffa dig IRL och se om en människa kan va så jävla blåst på riktigt!

Sv: 1515140141048

Rytter:

Näe, det menar jag inte. Frölunda har betytt mer, precis som Piteå i Tomas Holmströms fall. Vi har betytt lika mycket för Klingberg som Fuleå betytt för Holmström.

Anton Karlsson är talangfull, men hade inte tålamodet och träningsviljan för att lyckas i vår Sovjetiska modell. Det går dock ingen direkt nöd på oss här uppe i toppen när vi blickar ner på er undersåtar.

Vi har nog olika syn på vad "storstjärna" är. Tänker främst på supervärvningen Geátan Royer! hihihihihihihi... fniss... fniss.... hihihihihihi!


Sv: 1515140141048

Sven Sewage:

" utan mer ett bevis på att alla som kommer hit blir storstjärnor"

För det första så verkar vi ha väldigt olika bild av vad en "storsjärna" är för något. Sedan verkar minnet vara kort. Hur har utvecklingen gått för Anton Karlsson utvecklades han till en storstjärna?

Du menar alltså att SAIK betytt mer för Klingberg än vad Frölunda har gjort trots att han där han gjort 76 matcher och där han under säsongen fick sitt riktiga genombrott och kom med i landslaget?


Sv: 1515140141048

Rytter:

Näe, Klingberg är inte en egen produkt. Han är en Frölunda-produkt som kom som till Skellefteå som 19-åring från bänken i Jokerit och finska allsvenskan. Klingberg gjorde två säsonger i Skellefteå AIK i vår Sovjet på 80-talet modell och utvecklades till en storstjärna.

Det är fullt jämförbart med Piteprodukten Tomas Holmström som gick till Luleå som 21-årig poängkung i allsvenskan. Homer gjode 2 säsonger hs 0-0-dyrkarna innan han drog till Detroit.

Så om De Sargutfrälsta kallar Holmström sin spelare kan vi kalla Klingberg för vår :-)

Själv känner jag inte att Klingberg är en Skellefteåprodukt, utan mer ett bevis på att alla som kommer hit blir storstjärnor. Värt att nämna tycker jag.


« · 1646195 · »