1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 612384 inlägg · 6214 ämnen

« · 1950049 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
Eaxelsson: Jag är positiv, känns spännande, vi behövde verkligen en till röst inför kvalet!

Ett stort plus är ju att han var en riktigt bra back som spelare, hoppas han kan hjälpa till att få lite ordning och reda där, och det är väl vara en stor anledning till att han är här.

Sv: Apropå nånting...
Sjödin in på ledarsidan resten av säsongen!

Sv: Apropå nånting...
Heisenberg: Precis, dom är ju inte mentalt sjuka.

Sv: Apropå nånting...
Idrott är till 50% psykologiskt på denna nivå. Det är 2019, kanske dags att tänka utanför boxen och ta in en mental coach för helvete! Spelarna tycker inte ens hockey är kul just nu. De finns värre saker i livet än att förlora hockeymatcher. Att det ser ut som det gör beror garanterat på det psykiska. Varför inte prioritera att åtgärda det av någon professionell på det då?

Kommer göra betydligt större skillnad än att ta in en tredje coach, som också i grunden är en psykologisk förändring för det skapar nytänk och får spelarna se saker från en ny sida. In med en mental coach. Wedin är årets exempel på hur stor skillnad det kan göra om man inte tänker för mycket när man spelar hockey.

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Jag förstår inte din logik, du är posetiv till Freddan har gjort sitt i förenigen och bör lämna. Du nämner även helt exemplariskt vilka förutsättningar han fick från dag ett, är det verkligen rätt att kasta skit på Freddan? Som jag ser så bör man börja med att komplettera ledarstaben fullt ut precis som det är i alla SHL lag. Det största problemet i år är LEDNINGEN där har Timrå IK sååå mycket att lära det stinker så sjukt mycket losermentalitet därifrån så det är skrämmande!

Sv: Apropå nånting...
Nisse1: Å jag vill inte ha ngn förändring i form av tränarbyte, har fullt förtroende för Freddan. Dock om han känner att han vill ha stöd, så självklart ta in ngn, gärna Uffe. Tror dock att laget kommer knyta nävarna nåt djävulskt i kvalet, och Svedda kommer stå på huvudet, när det kommer gälla ngt.

Sv: Apropå nånting...
Nisse1: Varför skall du hålla på och kasta skit på Thomas Johansson och Christer Ericsson? Dessa herrar hade en vision att utveckla föreningen, men det var många som satte sig emot deras utmärkta arbete.

Sv: Apropå nånting...
Propagandus: Han säger det inte rakt ut men tar ett citat som ändå visar att Freddan är ödmjuk och har hjärtat på rätta stället faktiskt.

"Jag har ingen prestige, tycker klubben att vi ska göra förändringar på ledarsidan eller något så har jag inga problem med det heller. Mitt mål är att Timrå IK ska vara kvar i SHL och det är till vilket pris som helst."

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Ja lika dumt och vansinnigt som det var på Thomas Johansson o Christer Ericssons tid, lika dumt och vansinnigt har den här SHL satsningen varit. Hur dum kan en klubb ledning o styrelse få vara egentligen?
Mina tränare för resterande matcher blir Dahlen och Lill Kenta.

Sv: Apropå nånting...
Jåkkinen: vad säger han kortfattat? Är han villig att gå helt också?

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2019-02-21
Tikkare: Finns en lösning: Tommy Andersson i kvalet han är
magisk gammal men god hans storhet är just kval just för
ett fåtal matcher har aldrig misslyckats

Sv: Apropå nånting...
Jåkkinen: Bra Freddan! Nu har du gjort ditt och lagt korten på bordet. Nu m å s t e Nubben agera, allt annat vore tjänstefel på riktigt.

Men allt bottnar i ett undermåligt jobb att bygga truppen. Bära eller brista-strategin var dömd att misslyckas. Att tro att man kan bygga ett lag enbart för ett kval och tänka att de 52 matcherna innan är skitisamma är lika delar urbota korkat och djävulskt cyniskt mot de ledarna och spelarna. De får ingen chans, som att låta en ponny springa elitloppet.

Sv: Apropå nånting...
FH - avdammad: Ja jag tycker Freddan har tappat gruppen. Energinivån är så oerhört låg just nu. En brunkare som Boyce som normalt sett river och sliter och checkar sönder motståndare ser nu helt ointresserad och osynlig ut (bara för att ta ett exempel). In med Dahlen och Hallin kanske?

Sv: Apropå nånting...
Jåkkinen: Jsg tycker att det är starkt och bra av Freddan att säga det han säger i artikeln. Nu har han öppnat dörren för att ta in en till person l ledargruppen. Ulf Dahlén känns som den givna lösningen. Men vi får se.


Sv: Apropå nånting...
Snott från Wikipedia. Vilken påse blir störst i vårt forum?

Supporter är en person som stöder en organisations verksamhet utan att direkt vara en del av den. Begreppet förknippas ofta med någon som har ett stort engagemang för en idrottsförening. En organiserad grupp med supportrar som är hängivna som lag kallas ofta supporterklubb.


En supporter som stöder ett lag när det går bra för laget, men som sviker laget när det går sämre, kallas för medgångssupporter. Dessa struntar i att gå på matcher och gnäller i stället över hur dåligt laget är. Ordet har en negativt laddad ton. Vissa supporterklubbar anklagas ibland av andra klubbar för att vara medgångssupportrar.

Motsatsen kallas motgångssupporter. En sådan stöder sitt lag och går på matcherna oavsett hur det gått för laget tidigare under säsongen och bryr sig inte om vad det är för väder eller vilket lag som är motståndare. Motgångssupportern brukar beskrivas som en person som älskar sitt lag och känner stolthet i sitt engagemang och sin passion.

Sv: Apropå nånting...
Kämpa på!

Sv: Apropå nånting...
roger_sundsvall: som vi spelar just nu så åker vi ur oavsett vilka vi möter

Sv: Apropå nånting...
Hur skötte sig juniorerna i dagens moras? Fanns något positivt ö.h.t? Brattström?

Sv: Apropå nånting...
Vi behöver en NY röst i båset!

Sv: Apropå nånting...
kval är kval....
va tror ni?
aik...oskarshamn..
svagheter..styrkor?

Sv: Apropå nånting...
Tjobba67: jag har också slitit mitt hår..blivit gråhårig, och köpt aktier..2 st..nog fan har jag väl rätt att få påpeka saker som jag anser man borde ändra på? Som aktie ägare antingen säljer man skiten eller försöker påverka företaget.
Det är väl ingen kooperativ förening vi behöver. Det är big business det handlar om vi ska kunna mäta oss med övriga drakarna i Shl. Köra handhjärtan och gruppkram kan socialisterna få göra.

Sv: Apropå nånting...
Att man inte bytt tränare än är ju ett tecken bara det på att man accepterar läget man är i. Uppgivenheten på isen är väldigt talande. Just nu tror jag ärligt vi inte klarar ett kval. Jaja, får glädjas åt Giffarnas lag som förmodligen är det bästa man någonsin haft! Skulle tro att sponsorerna lär rikta in sig att rädda dem istället för Timrå i nuläget.

Sv: Apropå nånting...
{8671}: Lall är det värsta jag vet och vår återkomst i finrummet är så fruktansvärt misskött och bortkastad. Men än finns tid att rädda säsongen och nu gäller det att fokusera allt på det. Och som supporter är det att.....supporta. Jag har bestämt mig för att spara gallan till efter vi ev åkt ur.

Sv: Apropå nånting...
Tjobba67: det kan du säkert säga till dina barnbarn i framtiden, frågan är bara i vilken division Timrå då kommer att spela i? Man har ambitioner att driva den här klubben som ett aktiebolag, i ett aktiebolag byter man ut medarbetare, VD och styrelse lite nu och då. Det är inte Stalins sovjet det här där man sitter på livstid och blir fängslad för att man är regimkritisk.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2019-02-21
erathoo:Vi har ett bra lag för kval,gäller ju att få ihop grejorna så att alla känner nu är alla på!!

Sv: Apropå nånting...
Obs! Ingen kommentar riktad mot någon i forumet utan mina egna tankar!

Timrå åker ut 2013 med usel ekonomi!
13/14 14/15, 15/16 16/17 17/18 kämpar man med konkurs hack i häl och sakta förbättras ekonomin och klubben ser att 2020- ska vi vara med för att kunna kliva upp ekonomiskt försvarbart och med en kärntrupp från allsvenskan som med inköpt spets ska kunna mäta sig utan att behöva kvala sig kvar uppflyttningsåret!

Vad händer!
Timrå går upp 2018 med en mindre usel ekonomi!
En trupp som håller bra allsvensk klass men inte på långa vägar med en kärntrupp för SHL!
Den ska man krydda med en dammsugd spelarmarknad, med plånbok med småmynt att handla för!
45 miljoner in under 2018/19 och naturligtvis kostar det mer pengar att spela i finrummet så tror inte detta blir den kassako som ställer Timrås ekonomi i framkantman, men förhoppningsvis har det hjälpt för framtiden!

Citerar en sportikon som fick Sverige att stanna när han åkte utför: Fråga: ”Vilket hockeylag håller du på?” Svar: ” Dom spelar inte längre,men dom hette W/Ö!”

Vill inte ha ett namnbyte likt S/T Hockey med kissekatter inblandade!

Vill kunna säga till barnbarn osv att Timrå finns och att det är LAGET I MITT HJÄRTA!!!

Ja jag lider, men har köpt aktier, betalat in medlemsavgifter, skänkt pengar under åren, slitit mitt hår i motgång men aldrig att jag buar ut någon spelare, ledare för att det gått dåligt!
Så gör inte heller klacken så varför på forumet?

Tack för ordet!

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2019-02-21
Olli Nomadinen : Finns ingenting som talar för Timrå i ett kval har aldrig sett nå sämre lag å ledning

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2019-02-21
Äh, jag orkar inte..... 8 spelare tillbaka från frånvarolistan till kvalet, plus Albin Carlsson....så kan det gå......Kanske.....

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2019-02-21
Matsg: Ja och det snart. Det gäller att använda den lilla tid som finns kvar helt rätt nu. Och det är såklart att låta resultat i de sista 9 matcherna komma i 2:a hand och ist fokusera på att svetsa ihop laget inför kvalet. Få killarna att förstå att även om de inte räcker till i SHL så har de alla möjligheter att skriva in sig som hjältar i Timråhistorien. Genom att rädda kvar oss via kval. För där står vi oss väl, spelare för spelare. Oavsett om det blir AIK el Oskarshamn, det gäller bara att ödmjukt förstå det.


Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2019-02-21
Matsg: Nubben misslyckades med att förstärka på spelarsidan. Ska han misslyckas på ledarsidan med? Visst att det är 8 spelare borta men det är ju knappt en käft som ens kämpar på isen.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2019-02-21
Olli Nomadinen : Självförtroende och harmoni i laget är något man bygger upp över tid. Det är ingenting som kommer automatiskt bara för att man spelar ett kval. Just nu verkar flera timråspelare vara i mental obalans. En mental coach och en ny röst i båset kan vara nödvändigt för att vända det här.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2019-02-21
The great one: Ja plus att dom fick ju ”låna” 300 miljoner av Växjö kommun för att bygga upp sitt lag och organisation.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2019-02-21
Andersson:Helt rätt,klart att vi måste komma rätt in i kvalet med några vinster i bagaget innan de börjar.
Bara hoppas att vi får tillbaka flera skador nu så är jag inte orolig för de här laget.
Vi har alla verktyg vad det gäller,bara vi kan få ihop det som ett lag å rätt känsla i laget..

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2019-02-21
Herminator: Ja skedda med nubben o freddan du ALLT är ju så bra slicka skorna på de och försök övertala de med 10år till med dvärgar och fröknar i ALLSVENSKAN

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2019-02-21
{8671}: Folk vet inte vad det kostar. (citat: Nubben)

1-1 i sista. Det tar vi med oss 💪


Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2019-02-21
Timråit H-sand: äsch vad ska vi med ett överskott i budgeten till? Alla pengar verkar försvinna i ett stort svart hål ändå.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2019-02-21
Herminator:

Något som är ännu mer patetiskt är ju dom som alltid är nöjd med allt. Då vet man inte vad passion o lidande är.

Börja med Bridge eller något. Detta är ett hockeyforum inte en lallande fåne sekt där allt ska vara frid o fröjd...

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2019-02-21
Långben: funkar ju jättebra...

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2019-02-21
Olli Nomadinen : Ställer mig i samma led. Man blir apatisk för att skona hjärtat.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2019-02-21
Långben: Det gör ju absolut ingenting ifall vi skulle råka vinna nån match innan kvalet också

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2019-02-21
{8671}: Tyvärr kommer nog publiksnittet som vart klart över budget rasa helt nu framöver!
Blir väl i stort sett bara de med årskort som registreras som publik...Och det kan man ju förstå...
Riktigt jävla pinsamt detta!!!😈

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2019-02-21
Sputnik:Kan de va så att Nubben å hela styrelsen vet om att de kommer bli kval och att de här laget ska helt enkelt räcka för att klara av kvalet.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2019-02-21
Tror inte bara det beror på det. Dom har lyckats få ihop en bra organisation. Titta på Leksand som skräck ex, en klubb som fått 100 tals miljoner men ändå inte lyckats

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2019-02-21
Timrå IK - Växjö Lakers HC 1-5

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2019-02-21
Herminator: jaha, reducering 1-5 i vad som blir vår 9:e raka torsk, ja men dåså upp med hakan lall on lall on

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2019-02-21
Herminator: och det har aldrig du gjort?

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2019-02-21
Tikkare:

Framförallt enormt med spons-pengar.

« · 1950049 · »