Tom Topp: Mm, det jag känner att vi tappade med Jokinen var den (kanske naiva) tanken att vi ska vinna guld. Jag HOPPAS att hemvändarna har kvar den glöden och den målbilden och att man vågar kommunicera ut den också. Jag vill inte höra Tommy S eller Lander eller någon annan ledande kring sporten säga ”vi är på en resa att etablera oss” eller liknande, det är så osexigt. Lander taggar mot 35 och hans dröm är att vinna med Timrå, det hoppas jag hela gänget kan brinna för. Sen får marknad såklart prata om omsättning och ekonomi och rimliga förutsättningar hur mycket dom vill.
Fan vad jag babblar. Förlåt. Följ med till Leksand!
Jag känner iaf så här inför säsongen; antingen eller. Antingen går vi för det på allvar och ger Le Mat en ärlig chans. Eller så sveper vi jyrgårn en gång till i kvalet. Ingen jävla mellanmjölk
Jugge: 1:an på listan, Bäckström, säger jag dock inget om. I stort sett omöjligt att placera honom någon annanstans. Däremot, om det gjordes en lista "Nyförvärv med störst frågetecken kring" så skulle han vara 1:a där också....
Tom Topp: I år har vi ju inte alls samma namn bland nyförvärven men jag kan ändå tycka att plats 50 (Lilja), plats 42 (Heikkinen) och plats 39 (Harde) är snålt på en 50 topplista när man ser en hel del övriga namn framför i den listan
NotAChipmunk: Sportbladet rankar de 50 bästa värvningarna inför säsongen 25/26. Timrå har tre namn med på listan dock ganska långt ner.
Det som förvånar mig mest är att sex av värvningarna på listan kommer från MoDo, vilket får mig att undra om de antingen är överskattade eller om det bara var riktigt illa att åka ut med de spelarna i truppen🤔
Rip Kirby: och vit hade tom målbur i typ 3,5 minuter. Ramlade in några mål då 😉 röda var klart bättre i dag. Många åkte runt och spelade med stort smile. Härligt att se
Smörgåsen : Svårt att säga. Det röda laget åkte allagånger åttor kring motsvarande lag i vit tröja (med Jueli mål) då man vann med 9-1. Det var ju inte en vanlig match rakt igenom heller. Man spelade först 3 v 3 i sju minuter, sen la lagets nya backar straffar innan man lirade 4 v 4 i sju minuter. Mera straffar sen 5 v 5 i sju minuter.
Det röda kändes mycket mer påslaget, sen hade man ju också en viss #29 som fick ha mycket puck. Första matchen är Brynäs i Holmen center den 14:e.
JanneH: "Annars passar ju Tommy S bra in i rollen som Asterix och Nubben får väl bli Obelix då" - Får man slänga in Wikegård som Cesar och Hussen som Miraculix?
”v: Apropå nånting... #2881407 · Cobbel · 0x20-logotimraik.gif · 2025-05-13 14:19 Alla vägar leder till Timrå IK. Kul ändå att Torines Jr är ”hemma” igen”
Stridhsyxa: Så var man på plats i Timrå Isst.. nej, E.ON Ar.. nej, Sydkraft.. nej, NHK.. nej, NHC.. NEJ!!! SCA Arena! (Jag glömde säkert nåt namn på vägen?!) ❤️😄😉
Alldeles jävla oavsett, säsongen är inte alls långt ifrån att dra igång!
sargad: var harmonisk tidigare men nu har det varit uppehåll för länge. Ge mig 2 matchträningar och fokuset är återställt på att Timrå är bäst och resterande lag är sämst.
Tom Topp: Intäkten från avtalet med kommunen borde öka när klubbmärket tillslut hamnar där det ska vara. Det förknippas ju mer med Timrå kommun än det som presenteras på bröstet idag.
Tom Topp: Men om klubbmärket läggs till på bröstet och texten TIMRÅ försvinner så kommer ju ALLA glömma bort vilken kommun Timrå kommer ifrån. Vilket skulle få katastrofala följder för kommunen! Eller något? 🤔
RunarUp: Bara vi får in reklampengar så skiter jag i tröjans utseende just nu helt enkelt. Nu måste föreningen börja jobba upp ett eget stabilt kapital. Om det går ut över tröjan, so be it! Anser jag. Med respekt för att alla tycker olika.
Sen får marknad såklart prata om omsättning och ekonomi och rimliga förutsättningar hur mycket dom vill.
Fan vad jag babblar.
Förlåt. Följ med till Leksand!