Jag får en känsla av att Marklund lägger ner till nästa säsong eftersom hans ryggproblem tar ut det mesta han gör, tyvärr. Skulle säga att Stridh som assisterande är 50/50 kanske.
Montén Python: Sen skall det givetvis tilläggas att även om vi släppte in hyffsat få mål förra säsongen. Så handlade det ju mer om över presterande målvakter.
Nu har ju faktiskt TS satt en defensiv som dessutom ser bra ut statistiskt på pappret. En väsentlig skillnad trots allt.
EXPLORERSMÅLAND: Samtidigt så snackas det väl om att serien är mer ojämn nu än på många år?
Ett mål mer insläppt och fler mål gjorda förra säsongen. Det tror jag hade gett oss mer poäng denna säsong, faktiskt.
Med det sagt så tror jag ändå att TS fått ut mer av förra årets trupp.
Och att Jokinen floppat sönder med denna trupp.
Däremot kvarstår problemet. Vi är för trubbiga.
Men det hoppas jag att Nubben ser och kan åtgärda till nästa säsong. Denna säsong är bara "att spela av" och slippa kval. Hur tråkigt det än är att infinna sig med den tanken.
Montén Python: Ja vi hade 24 poäng förra säsongen och 26 nu. Jokkinen tjat om Defence och in your Face.. Visst väg vi lit för lätt iblann... Menn Ja tro dä bli bättre
FrOllik: första perioden igår tycker ja är en av de bästa ja sett mot fbk borta. mycket moget o stundom respektlöst mot motståndet .
frågan är om man hellre väljer match bilden mot örebro där vi totalt kör över men gör inte mål ? vi tog alla 3p mot förjestad i deras hemmaborg. titta va många färjestadare skriver de är inte alls nöjda o sett många som tycker timrå utmanöverade dom perfekt.
hoppas också offensiven blir stabilare men matchen igår finns inte mycket negativt i min bok o vi har nu i år tagit 2p mer en förra året på lika många matcher. gjort 7 mål färre så de här miljonerna poäng vi skulle tappa iom hållander o kapanen till nhl stämmer ju inte helt
All heder åt Diddes heroiska insats och en uppoffrande defensiv krigar seger mot ett rätt uddlöst Fbk framåt.
Lätt att bli förblindad av denna seger och glömma bort hur enormt uddlösa vi var och hur vi just nu verkar sakna offensivt spel, jag tycker vi spelar bort pucken hela tiden precis som att vi inte vågar hålla i den inom laget. Vi ger den i stort sett till motståndarna och ställer upp och försöker hålla dem på utsidan.
Varför är det så här sjukt lamt offensivt spel. Vi lyckas nästan aldrig få till längre anfall och om vi gör det är vi på utsidan och spelare alibi offensiv. Inte ens med denna forwardsuppsättning ska det behöva se så dåligt ut. Vart är aggressiviteten och skridskoåkningen?
Jag trodde aldrig vi skulle spela en så totalt omvänd hockey mot ifjol, ja menar bara gör att Ollis total hockey är försvunnen så måste ju man spela med fart och aggressivitet och kamp.
Detta kan jag inte Tommy eller laget vara nöjd med! All heder åt defensiven som TS satt men det brinner i knutarna att kunna ha mer kräm framåt, detta håller aldrig i längden, att åka med rånarluvor hem och högst gjort 2 mål.
Det måste ju gå troll i grejerna nånstans.
Får vi inte igång offensiven så hoppas jag verkligen inte att man utnyttjar +1 året med Tommy.
Rip Kirby: Lilla farbrorn har en fundering på att närvara på lördag på västra stå!! E de nåra andra som tänker va på plats? Kanske kan träffas i puben under stå?? Vore kul 🤣🤣🇱🇸 Nu hoppas att vi på Öik!! 🍺🍺
Positivt med öppna kort och att klubben äntligen har insett att man behöver ha rätt person på rätt plats. Innala var en felrekrytering, eller så räckte bara inte hans egenskaper eller kunskaper till riktigt då det gällde de viktiga och helt avgörande ekonomiska frågorna.
Torines finns fortfarande med som en absolut dröm för mig förstås.
Villervalla: Det passar bra att vi lånar ut Jacke lite nu så han får matchträning. För efter gårdagens monsterinsats (+Didde) lär vi nog vilja ha Juel som förstemålvakt ett tag framöver.
SKRIDSKOSKENAN: Apropå Brynäs. Nicklas Bäckström uttagen till tre kronor. Självklart en fantastisk spelare i sina bästa stunder, men har han inte underpresterat lite i Brynäs såhär långt av det jag sett/hört? Sam Hallam väljer alltså att ringa honom direkt. Nu får jag säkert äta upp det jag säger, men har lite svårt för förbundskaptener som hör av sig till spelare oavsett bara för att de har hög högsta potential och spelat i NHL. För mig säger det att namn är viktigare än prestation och som oinsatt ser det ut som de inte ens överväger alla andra spelare i t.ex NHL/SHL. Jag kan såklart ha helt fel och vet ju hur bra Bäckis kan vara, men känns som fingertoppskänsla saknas hos förbundskaptener som gör såhär. Nu är det ju han som tagit ut Hartmann tidigare också(vilket förvånade), så lite utanför boxen kanske han ser, men det är något som skaver.
Vi håller vår svenska spelarelinje fint än så länge. Jag hoppas vi kan hålla i det och kanske hitta lite mer Genborgstyper lite större och starkare ”ryggrads” spelare. Walli, Pääjärvi och Hartmann typer.
Gärna lite kryddat med transatlanter med näsa för målet som kan få agera avsmittande på potentialen i laget.
Det får gärna vara en etableringssäsong det vi gör nu. När defensiven svetsas och man hittar en grund i det spelet.
För biljettförsäljningen behöver vi dock kunna krydda detta. Det är absolut hedervärt att hålla dessa tighta vinster men publiken lockas av vrålen i arenan vid mål.
Hållander verkar ta sin chans. Så vi får kanske börja se om Zäta och kompani kan hitta potential i USA/Canada som vill komma över till en större roll i en organisation där nivån ändå är hög internationellt sett…
Man drömmer lite om en sonnenberg/Mandervilletyp som dyker upp och krigar några år igen… Gärna lite yngre…
Smokey: Att Didrik Strömberg är hänsynslös mot sin kropp visste vi redan. Men det vi fick se igår går utanpå det mesta jag sett innan. Såhär säger Didrik själv om gårdagen:
"Det skulle bli en rafflande match mot Färjestad när Timrå tog ännu en uddamålsseger.
Och under matchen fick Didrik Strömberg spela med en annorlunda utrustning.
Efter en situation vid sargen i den första perioden tvingades han lämna isen för att sy ihop ett sår i ansiktet.
Inför den andra perioden kom han därför ut med galler på hjälmen.
– Jag fick en smäll vid sargen och fick sy lite, och då blev det fågelbur. Det var väldigt ovant, men annars hade jag inte kunnat spela, så det var ett enkelt beslut, säger Strömberg."
DenRöda: Vi gjorde lite utav en "Örebro" igår och rånade alla poäng. Vi blockerade 27 skott sammanlagt och lät Färjestad avlossa hela 20 små fösare till skott i våran sektor. Krigarinsats.
Bobby Orr : Svensson har inte alls kommit upp på en bra nivå i jämförelse med förra säsongen nej. Är inte skadan i sig som gäckar honom alls utan det är nog den stora startsträckan i och med den uteblivna försäsongsträningen som stör. Defensivt ser jag ändå att han har mycket rätt framför sig, väljer ofta rätt och är stark i trånga utrymmen.
Jag tycker han påminner lite om första säsongen i SHL för hans del. Han slår många indianare samt tänker för mycket och för långsamt. Om det just är för att han inte har orken för att tugga 23min än vet jag ej.
Smokey: Att Didrik Strömberg är hänsynslös mot sin kropp visste vi redan. Men det vi fick se igår går utanpå det mesta jag sett innan. Såhär säger Didrik själv om gårdagen:
"Det skulle bli en rafflande match mot Färjestad när Timrå tog ... | Läs mer