1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 603965 inlägg · 6212 ämnen

2931867 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
jk: Nej absolut. Givetvis bör spelarna bevisa att de förtjänar speltid och sina roller. JVM blir väl ett ypperligt tillfälle att låta Levinsson och Lilja att visa vad de får för.

Men som sagt, marknaden är tunn också. Så man infinner sig mer och mer i att det blir spelare som Forsell för att bredda och om man har tur, att spelaren visat att de tar mer plats än förväntat och även kanske lite spets.

Nubbens gamla projekt som skulle ta de berömde "offensiva kliven" nämns ju nu som detta oerhört smickrande. Erik Andersson.

"Växjö agerar- tar in forwarden med sämst målsnitt i SHLS historia"

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: Menar självklart att man ska skeppa efter JVM. Snacket kring Forsell verkar ju originera från att täcka upp när vi tappar Genborg och co.

Ogillar inte idéen av att tvinga Lilja och Levinsson (eller övriga forwards tbh) att höja sig under JVM och låna ut den som inte visar framfötterna.

Sv: Apropå nånting...
jk: Känns ändå som att man vill se lite mer av Levinsson innan vi skeppar honom, att han fått en ärlig chans. 1+1 på rätt snålt med speltid, det är ju mer än flera av våra forwards produktion.
Plus att han ändå känts lite intressant offensivt sett.

Skeppar hellre Lilja i så fall. Även om vi nog inte lär skeppa nånting, utan mer kommer vara i behov av spelare vid JVM.

Sv: Apropå nånting...
X-Län: Kanske det. Luleå verkar ju vara heta och hugga på nån Kanadick i Kärpät, redan till denna säsong..

De behöver nog spelare.

Sv: Apropå nånting...
DenRöda: Plocka in Forsell resten av året på lån eller typ 1+1 kontrakt och skeppa Levinsson till Mora efter JVM känns ju som en ganska bra lösning.

Sen är det ju självklart en ekonomisk fråga - men sportsligt känns det som ett förhållandevis bra alternativ.

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: erbjud lilja till kärpet så kan Kapanen få ha han.

Sv: Apropå nånting...
Didde ❤️
Utöver det Genborg och TS i veckans lag. Genborg dessutom veckans junior
Uppladdat:

500x0-screenshot20251103-1434492.png


Sv: Apropå nånting...
Jadu: Ja Hartmann till Tre kronor istället för Bäckström. Hallam ser något i honom andra inte ser. 0 mål på 17 matcher i Timrå, men i landslaget lyckas han ofta bra. Hoppas att landslagsspelet ger honom en boost som förra året.

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: Ä hann nått å ha Forrell el smak hann somm Marinellan?
Ja ta hellre enn Todd Bertuzzi typ 💪💪💪
Kör över allt å rens framför kazzen i offensiven!!
Uppladdat:

500x0-screenshot20251102141729instagram.jpg


Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Talar väl mycket om en snustorr marknad egentligen.

Vilket gör att Forsgren, om det handlar om överlevnad säsongen för att känna på det. Är en helt ok lösning. För att möjligtvis kunna förlänga on han gör det bra denna säsong.
(eller vad han nu heter från FBK)

Sv: Apropå nånting...
Smörgåsen : Erik Andersson klar för Växsjö. Han har ju provats i Timrå med sparsmakat resultat. Nu, i Växsjö, kan det bli tal om annat än en monumental succé/snack om chans till OS??

Sv: Apropå nånting...
Har Hartmann till landslaget avhandlats idag? Han lär väl göra 17 baljor eller nåt? Kan ju alltid hoppas han hittar nåt som han kan ta med till seriespelet

Sv: Apropå nånting...
Rico01: Jo men själva diskussionen handlar ju om ersättare till Dahlén. Han har en lön på över 300. Så det finns absolut pengar om vi skulle vilja ersätta honom rakt av, med EN spelare.

Sv: Apropå nånting...
När det gäller Westfält så måste jag säga att jag känner mig oerhört trygg när han är på isen. Han kommer nog aldrig bli någon poängmaskin, men han gör inga misstag heller! Vinner puckar,tar bort spelare och bäddar för lagkompisar!

Sv: Apropå nånting...
Smörgåsen : Förklaringen till det är och har alltid stavats e k o n o m i.

=)

Sv: Apropå nånting...
Rico01: Är väl hyllan vi letar på som gör folk lite fundersam, helt enkelt.

Sv: Apropå nånting...
Cobbel: Boyce lär ju få spela en del nu under JVM iaf när vi tappar Genborg, Freij samt Eriksson.

Vad gäller Forsell så tycker jag att det är okej om det är en ersättare under JVM. Men inte som en längre lösning.

Jag blir inte förvånad om Lundmark återvänder till Timrå IK efter nyår. Den som lever får se.

Sv: Apropå nånting...
Smörgåsen : Innan vi hoppar jämnfota av glädje/frustration så kanske det är på plats att påminna om att Timrå inte var ensamma om att visa intresse. Luleå och Tappara var också med. Här inne låter det som att han skulle vara klar...

Sv: Apropå nånting...
tyxker ändå vi kan ta denna måndag o bara uppskatta skiten ur att genborg ligger topp 20 i shl:s skytteliga. samma mål skörd som namn som ang, bristedt, innala. före namn som hugg, karlkvist, rattie, bäckström, dickinson, lodin, zohorna, vrana, cehlarik, pajuniemi, peterson osv osv osv.

helt fantastiskt!

Sv: Apropå nånting...
DenRöda: Om du läst vad jag skrivit tidigare så ser du att jag pratar om nästa säsong. Svårt att tro att Nubben värvar honom enbart resten av säsongen om han nu värvas. Och om vi kollar truppen inför nästa säsong och ryktena från Mr Madhawk om att Dahlén ska ersättas med två spelare, samtidigt som vi har alla spelare utom Boyce på kontrakt så är det väl inte konstigt att tro att han skulle bli en av dom två spelare som eventuellt ersätter Dahlén? Om nu inte en annan spelare lämnar (säg lilja) och att Forsell ”ersätter” honom istället.

Sv: Apropå nånting...
SKRIDSKOSKENAN: Det går ju såklart att hitta lösningar som är extremt bra för 3 parter. Timrå behöver en SHL-mässig spelare i vad är det? 11 matcher? Forsell behöver speltid och Färjestad får isåfall hoppas att han kan ta ett kliv till också såklart vilket gynnar dom inför slutspurten. Ett lån såklart. Kan Nubben få till ett säsongslångt lån vore det ännu bättre. Konkurrens är nyckeln.

Sv: Apropå nånting...
Timrå Isstadion: Jo Heikkinen tycker jag ändå har gjort ett gediget jobb. Och har väl egentligen fått dras med Lilja lite för mycket för att få ut det bästa av sitt spel.

Sv: Apropå nånting...
Smörgåsen : nej ja menar mer att den värvningen inte behöver anses slagits fel ut oavsett va man hade för tanke om honom.

hartmann kanske blir stärkt av 3 kronor o kommer tillbaka het. börjar dock tappa hoppet om hans förväntningar. sen är de ju jävligt synd om honom med för fan vad han skapar o åker grillor.

om wedda ep o heikki skruvar upp sig något så bör vi kunna ha en mål skörd som inte är att skämmas över.

Sv: Apropå nånting...
SKRIDSKOSKENAN: Ja alltså det är ju ingen som kritiserar Westfälts defensiva styrkor. Ja, vi får se om Wedin osv börjar trampa igång. Annars läggs det mesta på att Dahlén och Genborg ska göra målen.

Sv: Apropå nånting...
DenRöda: nån här inne har ju skrivit att han är ersättare till dahlen så då är det ju sanning nu begriper du väll

Sv: Apropå nånting...
Nubben har säkert (precis som alla människor) gjort både bra och dåliga grejer. Han är dock en legend i Timrå, jag kommer försvara honom in absurdum för det har han gjort sig förtjänt av. Därmed inte sagt att han ska ha sin nuvarande roll för evigt. Han är dock den kanske enskilt största anledningen till att vi spelar SHL, ser gärna att han är kvar i föreningen i någon kapacitet framåt också men föreningen behöver precis som samhället i stort visioner.

Jag håller tummar och ber till Jesusbarnet i krubban att Torines kommer tillbaka.

Sv: Apropå nånting...
Smörgåsen : Varför skulle Forsell bli en av ersättarna av Dahlén? Står ju klart och tydligt att Timrå är intresserad av honom pga JVM.

Sv: Apropå nånting...
DenRöda: Men vart ska Forsell spela hos oss tänker du? Ska han få den utvecklingen lär han ju behöva spela i den rollen också, en topp6 roll. Du är fine med att han blir en av ersättarna till Dahlén?

Sv: Apropå nånting...
Smörgåsen : Jag är en ren pessimist i många fall och i de flesta har jag rätten att vara det känner jag själv höhö..

Jag tror ändå och hoppas lite på att det är en startsträcka för många av värvningarna. Lilja och Westfält kommer nog aldrig vara några offensiva hjältar. De kan absolut utveckla det offensiva spelet, men de har absolut sin styrka i defensiven. Petningen av Lilja senaste matchen var befogad, och man såg i hans spel det få minuter han fick, att han var tjurig över det. Bra! Jag tyckte att han steppade upp i det fysiska. Han retade gallfeber ur motståndarna och spelade på gränsen. Precis så ska han spela. Westfält är en svår nöt att knäcka i defensiven och han är svår att ta pucken av när han kommer med fart. Där är hans styrka och där finns utvecklingen också.
Levinsson har jag sett för lite av ännu men han verkar ändå ha en nos för poäng med tanke på hans låga TOI - Time on Ice.

Angående Forsell är jag inte främmande av hans signatur. Har ändå en bra utveckling framför sig som hämmats av storheterna av Tomasek, Ejdsell, Nygård, Lodin med fler. Kan absolut se honom ta nästa steg hos oss.

Sv: Apropå nånting...
Smörgåsen : absolut hänger man upp sig på de så kan man absolut kritisera den efter dessa 18 matcher . tycker dock man fått ett utfall på honom där han absolut fyller en funktion. vi får som sagt se om andra poäng bärande spelare steppar upp. senaste matchen var ett fall framåt. i westfälts poäng frånvaro måste man ju ändå höja att genborg klivit fram som en värvning som tar lite av hans " bortfall".

1p mer efter 18 matcher jämfört med förra säsongen. 6 mål färre och 3 mindre insläppta. denna säsong som botten/kval tippade. håller tummarna att detta lag inte spelat sin bästa hockey än

Sv: Apropå nånting...
Eugen Sandberg: Instämmer. Personligen lägger jag även Heikkinen till "till viss del"-namnen. Dels för att denne, enligt mig, sett lite bättre ut på sistone, men också för att han hade cv - även utöver Oscar Lindbergs bidrag till siffrorna - som gör att Nubben inte förtjänar någon större dumstrut pga just det namnet. Jag ska också passa på att skriva att nytt kontrakt med Forsmark inte heller är grund för dumstrut, FÖRUTSATT ATT FORSMARK INTE FÅR NÅGON FANTASILÖN.

Sv: Apropå nånting...
Cobbel: Får nubben bestämma så är nog Boyce kvar ett år till iaf. Skulle bli förvånad om han klipper banden med honom.

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: ja tro säkert hv lhc brynäs leksand malmö färjestad luleå också känner att de kunde utnyttjat de totala lönerna annorlunda. räcker 385k för deras nyförvärv o hur bra har de gått?

men absolut. sitter man med en spå kula hade de säkert gått att göra perfekt. vilka är förresten nubbens värvningar o vilka är kimmos?

Sv: Apropå nånting...
0tto: Just fan, Ja då blir det ju ännu tydligare att en spelare måste lämna om Forsell ska in, om han nu inte är tänkt som en av Dahléns ersättare (Gud förbjude)

Sv: Apropå nånting...
Eugen Sandberg: Han som skulle komma in för att utveckla sin offensiv som det så fint lät på Nubben? Finns inte en tillstymmelse till offensiv utveckling i den spelaren..

Sv: Apropå nånting...
SKRIDSKOSKENAN: Värvningen av Westfält kritiseras mycket på grund av hur man beskrev värvningen. Han skulle hit och ta nästa steg i sin offensiva utveckling. Vilket dom allra flesta redan på förhand tyckte var väldigt naivt. Då han aldrig varit en producerande spelare förut, och inte ens besitter några egenskaper som gör att det skulle falla väl ut. Hade man värvat honom med orden ”i Marcus får vi en bra defensiv center bla bla bla” så hade det säkert låtit annat från supporterhåll. Dock så lägger man ju över rätt mycket ansvar på några få spelare att producera framåt när man värvar spelare som Westfält, Lilja osv. Fler skulle göra poäng sades det, vilket än så länge inte är fallet.

Sv: Apropå nånting...
Smörgåsen : Spontant känns det väl som att Boyce spelar på sista strängen nu, kulturbärare eller inte. Hur mycket man än älskar Boyce och allt det han gjort för klubben så finns det ett slut även i den boken.. Men den är svår, det är den, men ska vi komma ifrån kompisgegget så behöver vi börja ta obekväma beslut med.

Kanske finns en annan roll inom föreningen som Boyce skulle kunna göra nytta i med alla sina goda egenskaper :)

Sv: Apropå nånting...
SKRIDSKOSKENAN: håller med. Så förbannat trött på alla som skriver skit om Nubben. Kolla Freij, Genborg, Harde och till viss del Westfält. Nog fan har han träffat bra på årets nya spelare.

Är er förväntan att Nubben ska hitta en oupptäckt McDavid? Finns ingen sportchef i SHL jag hellre haft denna säsong. Däremot behöver vi ju börja tänka på nästa sportchef såklart, men att Nubben inte gjort ett bra jobb denna är ju bara skitsnack.

Sv: Apropå nånting...
Smörgåsen : Du glömde Heikkinen. Fortsätter Genborg att spela som han gör så är ju risken också väldigt stor att Detroit tar över honom, tyvärr.

Sv: Apropå nånting...
Smörgåsen :

Genborg - Pettersson - Ersättare till #54
Wedin - Lander - Ersättare till #54
Hartmann - Eriksson - Levinsson
Walli - Westfält - Pääjärvi
Lilja - Boyce/NY

Vart ska en sån som Forssell in? Knappast tänkt som någon av dom två ersättare till Dahlén. Och knappast tänkt som 13e forward. Ska han in i laget nästa säsong måste någon annan lämna, är min spontana analys.

Sv: Apropå nånting...
SKRIDSKOSKENAN: 385k i lönetotal om man slår ihop Levinssons,Liljas,Westfälts och Heikkinens löner.

Nu har förvisso inte Levinsson fått visa upp sig tillräckligt. Men jo, jag känner att vi kunnat utnyttja de totala lönerna lite annorlunda.

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: ”Men dessvärre är det väl 3 års kontrakt som gäller när Nubben är i farten. Kanske rent av en av ersättarna till Dahlén..”

är de nån uttalad strategi av nubben? är väll bara lilja o westfält som skrevs på 3 år inför denna. heikki, levinsson, sundin o freij verkar vara på 2 år o tommy på 1+1.
vet inte känns som nubben får rätt mycket skit för att lilja inte slagit väl ut än resterande är väl inte katt skit?

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: Om Forsell är aktuell även nästa säsong måste ju någon annan spelare lämna, för han kan omöjligt vara tänkt som en av dom två som ska ersätta Dahlén. Helt omöjligt. Så då undrar jag vem som lämnar, Lilja? Levinsson? Boyce? Inför nästa säsong alltså.

Sv: Apropå nånting...
BlackBay: Ser att han gjort 4 poäng och alltså dubbelt så många poäng som Lilja. Ändå får han flytta på sig.
Lite annan kravbild i FBK för att förtjäna speltid..

Sv: Apropå nånting...
jk: visst är det så att vi måste täcka upp för JVM men mest troligt lär det vara ett tvåårskontrakt som ligger på bordet för någon som max kommer spela i en tredjelina, troligen fjärde

Sv: Apropå nånting...
steveroper: Inte så dumt om det är för att täcka upp den här säsongen. Med att Genborg mfl drar till JVM så visst.

Men dessvärre är det väl 3 års kontrakt som gäller när Nubben är i farten. Kanske rent av en av ersättarna till Dahlén..

Sv: Apropå nånting...
BlackBay: vi har ju gigantiska hål i truppen att täcka upp under JVM och det är väl bara "nedre hyllan" som andra klubbar är villiga att lämna bort.

Grabben är ju iaf 3 år yngre än Lilja, men frågan är ju som alltid till vilket pris. Kostar det mer än det smakar?

Sv: Apropå nånting...
Peja:
Det borde vara på det viset, jag har bara sett Bäckis de två matcherna vi spelat mot BIF så jag kan inte uttala mig om honom, men jag ser ju att Josefsson blir bättre och bättre och han har ju haft ett ännu längre uppehåll.

Sv: Apropå nånting...
Tom Topp: återigen spanar vi alltså på nedre hyllan hos andra lagen..... en "kan blomma ut hos oss"- värvning men som troligtvis inte kommer göra det.

Sv: Apropå nånting...
Tom Topp: Instämmer. Är rightare och Timrå tappade väl 2 rightare inför säsongen.

2931867 · »