1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 775047 inlägg · 7967 ämnen

« · 2136143 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
mk: Samuelsson har gjort ett bra jobb i Södertälje. Men klubben är också en av de tätare i Allsvenskan. Det underliga är att de inte lyft tidigare. Och Samuelsson är ju gammal brynäsare.

Sv: A proposito de nada
Tycker faktiskt det inte finns ord för att beskriva hur dåligt detta truppbygge är. Det är inte konstigt att vi allt som oftast blir utspelade och ligger och desperat kämpar i botten.

Sv: A proposito de nada
Nibbe: Danielsson har växt efter jul, klart bättre än i höstas. Danielsson är dock inget årgångsvin utan mer som en gammal älskad kökskniv som blir slöare med åren.
Han är trots allt 36 år. Vilket också är en indikator på lagets svaghet när han mer eller mindre är permanent i vår första lina.

Sv: A proposito de nada
lapad: Sansa er nu. Det är många lag som förlorat mot Linköping. Om det är sån väldig kris i BIF då är det lika i många lag. Det är då ca sju lag som då skulle behöva byta tränare, sportchef, styrelse m fl. Enligt gaphalsarna.Om vi tar mittenlagen Leksand, Djurgården och Färjestad så har dom vunnit tre-fyra matcher mer än Brynäs. Efter matcherna hör man oftast av tränarna att det varit en jämn match. Det vill säga, kunde slutat lite hur som helst. Dom tre lagen drog det längsta strået i såna matcher tre ggr mer än BIF. Så lite generellt är dom lag på nedre halvan lika bra. Och alltså i stor kris.

Sv: A proposito de nada
Nibbe:

Sportchef:

Micke Samuelsson i SSK.
Är det ett bra val?

Vet bara att han har fått fart på SSK.

Tankar?

Sv: A proposito de nada
Huge: ”Ibland” händer det att även du skriver kloka inlägg men för det mesta handlar det om samma trams, du försvarar förluster, du försvarar alla idiotiska beslut inom Brynäs organisationen men när Brynäs torskar mot bottenlag så är det oftast väldigt tyst från ditt håll.
Vem som helst fattar ju att Rögle är ett bättre lag och att ta en pinne ska vi vara nöjda med men att vi torskar mot Linköping tycker jag är under all kritik och som många andra här inne skriver då måste man kompensera detta med ta poäng från topplag. Vi kan heller inte ursäkta oss att vi har skadade spelare då även andra lag har ungefär samma förutsättningar.
Det går väldigt snabbt både upp och ner i tabellen, det vet vi alla...

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Danielsson är inte långsam,Molin är långsam,det är väldig skillnad på Danielsson och Berglund också! Många underskattar Danielssons speed

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Jag förstår inte riktigt vad du är ute efter faktiskt. Vad är det för vits att vi sitter här och inte accepterar, vadå inte accepterar liksom?
Skulle det kännas bättre för dig om alla härinne skrev att vi accepterar inte förlusterna? Alla fattar nog att förluster i detta läge är illa men det är ju bara att inse att de kommer i tät följd oavsett om vi accepterar förlusterna eller inte.


"Men vissa härinne kanske accepterar det? Då kan man ju lägga ned att värva ny spelare, swisha in mer pengar och fortsätta med ryggdunkandet uppe på sätraåsen."
Tror du att personalen uppe på Sätraåsen loggar in här för att kolla om vi accepterar förlusterna eller inte?
Du måste ta och inse att vi är bara ett gäng snubbar på ett väldigt litet anonymt hockeyforum och vad vi accepterar eller inte accepterar kommer inte ha någon som helst inverkan på hur spelet på isen ser ut för Brynäs i SHL.

Sv: A proposito de nada
munkas: Ja, herregud - Sundlövs lagbygge blir man inte klok på. Det kan inte vara möjligt att han får vara kvar över nästa säsong - det kan inte finnas några ursäkter, för att använda hans egna ord.

Sen fattar jag inte hur man kan matcha Berglund och Danielsson tillsammans. Lagets 2 långsammaste spelare ihop - hur tänker man där. Visst har dom gjort något mål framåt men dom hänger ju inte med i egen zon eller allra värst i spelvändningarna. En säkerhetsrisk i varje match.

Sv: A proposito de nada
Ständig: "Problemet är väl ändå inte matchen mot Rögle. En poäng där ser jag som en seger. Problemet denna vecka är matchen mot ett uselt LHC. Att man hittade ett sätt att förlora den matchen är inget annat än skandal."

Och det är min poäng, att om man nu förlorar mot Linköping måste man ju vinna någon annan match - om man inte vill ligga kvar i botten av tabellen.

Kan man kräva seger mot Rögle? Ja, om man förlorar mot en bottenkonkurrent matchen innan.

Som jag skrev tidigare, ska man fortsätta att torska mot bottenkonkurrenter och inte "stjäla" poäng mot lag över oss i tabellen. Då blir man kvar i botten.

Men vissa härinne kanske accepterar det? Då kan man ju lägga ned att värva ny spelare, swisha in mer pengar och fortsätta med ryggdunkandet uppe på sätraåsen.

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Åttondelsfinal.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Dags att brynäs plockar in Svensson nu så kan han varva typ var 5 e match med ersson,andren har bränt alla sina chanser i Brynäs tröjan,han har noll självförtroende har tappat de egenskaper han hade under sin prime i Växjö,hoppas Lindbäck vill hem till kommande säsong!

Sv: A proposito de nada
Mattson: Högst olämpligt att få Rödin, Scott och Billins skadade ungefär samtidigt. Jag tror att Linköping och OIK kommer få kvala till slut. Ett av de fem lag du nämner spelar play in eller vad det heter nu för tiden. Jag tror det blir vi eller HV.

Sv: A proposito de nada
{8399}: håller med dig. Skulle dock inte tacka nej till en Tollefsen i sin prime.

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: HV får in Donovan och kommer förmodligen värva mer eftersom de har råd. Oskarshamn har lyft sej efter att de fick in Verronneau och Bouma, två matchvinnare. Återstår Malmö, Linköping och vi. De två sista har sett sämst ut spelmässigt.

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Och orkar vi hålla poängsnittet med dessa skador?
Mest orolig är ja faktiskt för att Ersson skall bli skadad. Tänk dig att gå in i en kvalserie i bäst av sju med VA i kassen, det skulle bli aningen jobbigt.

Sv: A proposito de nada
Mattson: Poängsnittet låg ju under 1.0 ett tag och nu är snittet på ca 1.19. Håller med dig om att inte mycket tyder på att det kommer lyfta. När serien är slut landar vi på omkring 62 poäng med nuvarande genomsnittliga poängskörd. Räcker det för att slippa kvala?

Toppnoteringen efter 52 spelade omgångar är 60p för lag 13. Det var Mora 2018/2019.

Sv: A proposito de nada
munkas: Tiden är ute för backar som inte kan hantera en puck och saknar spelsinne. Tidigare kunde vissa backar klara sig på att enbart stå i vägen och spela tufft men det håller inte med tempot som är idag och med dagens regeltolkningar.
Alla spelare på isen skall ha bra skridskoåkning, bra spelsinne och kunna hantera en puck. Framtiden är här!

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Brynäs har spelat 32 matcher. Delar man upp säsongen i fyra lika stora delar har den senast genomförda delen näst sämst poängsnitt. Och eftersom spelet i stort ser lika dåligt ut som i början av säsongen finns inte mycket som tyder på att Brynäs kommer lyfta. Hoppet är att övriga bottenlag inte börjar spela bra.

Sv: A proposito de nada
mattiask: Ja, man börjar förstå varför inte Frölunda kämpade hårdare för att få Nyberg. Speciellt med tanke på deras game plan med kontroll av puck inom laget. Nyberg är rejäl och resolut men har absolut ingen kontroll över sina lemmar när han behandlar pucken. Han känns lite som en mix av Melkersson och Kuparinen.

Sv: A proposito de nada
Supportern: bra inlägg.
Sen är det underligt det där. När OIK pressade skiten ur oss i sista perioden var det för att vi ”lät dem göra det”.
När vi spelar bra sista peroden mot Rögle så var det för att vi ”kom upp bra”, inte för att Rögle lät oss...

Sv: A proposito de nada
{9179}: Ang Pilö så är ju han och Ingman kopior av varandra.
Ska sägas att jag tycker att Pilö gjort det bra hos oss och han är absolut intressant. Älskar spelare som vågar att hålla i puck och göra det oväntade likt tex då Pilö och även Björk. Jag är allergisk mot backar likt Nyberg och Andersen som i väldigt många lägen bara kastar bort pucken. Sen har just dom två väldigt mycket uppsidor också så sågar dom inte förutom deras beslutsfattande mellan varven.

Men ser inte att vi ska gå för Pilö när vi redan har Ingman samt att vi kan hoppas framöver att Bertil och Billins kommer tillbaka även om Billins säkert har en månad kvar.

Sv: A proposito de nada
Ständig: Tro varför inte Emil Molin tog en straff, han är ju straffkungen.

Sv: A proposito de nada
Ständig: Håller med. Prestationerna i båda matcherna denna vecka har varit under all kritik och det är det jag är mest kritisk till, att man inte gör bra prestationer. Sen om motståndarna gör det bättre, eller om något studsar emot, det är det som det är. Men att man inte verkar vilja vara med är inte ok. Sista 10 minuterna igår är på den nivån vi borde genomfört båda matcherna och då hade vi troligen haft minst tre poäng till. Jag tycker inte det är ok, och jag hoppas och tror PA tänker samma och att det är det man pratar om. Är det mentalt? Trötthet? eller annat låter jag vara osagt. Laget behöver ventilera och sedan skicka ett prioriterat memo till Sundlöv/Campese för vilka stödresurser de behöver.

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Problemet är väl ändå inte matchen mot Rögle. En poäng där ser jag som en seger. Problemet denna vecka är matchen mot ett uselt LHC. Att man hittade ett sätt att förlora den matchen är inget annat än skandal.

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Det var ett medvetet och överdrivet påstående för att visa hur dålig förståelse många härinne generellt sett verkar ha för hur det emellanåt kan se ut i vissa matcher, med tanke på vårt tabelläge och med skador på dom 3 bästa spelarna. Vad fan kan man ex förvänta sig mot ligans bästa lag, framförallt på bortaplan?
Min poäng är att det allmänt sett och oavsett motstånd är ett jävla gnällande och alltför höga krav på bra spel och 60 minuter utan några misstag, trots läget, skadorna och det ständiga plottrandet med formationerna som försvårar det mesta i form av försök att hitta nån kontinuitet och sätta spelet mer permanent.

"Däremot finns det flera skribenter härinne som förväntar sig att Brynäs tar minst tre poäng på 2 hemmamatcher, med det minst sagt skrynkliga läge Brynäs befinner sig i."

Liksom det finns skribenter som kanske inte förväntar sig att vi ska slå serieledarna och det bästa bortalaget bara för att vi ligger skrynkligt till.

" Börjar man veckan med att förlora mot ett krisande Linköping måste helt enkelt poängen komma mot ett annat lag."

Och den poängchansen förvann för alltid igår då, menar du?
Det finns alltså inga chanser kvar under resterande 30 matcher att ta poäng, eller?
Även om det inte blev nån vinst så kom väl poängen ändå mot ett annat lag igår, gott så om man ser till matchutvecklingen.

Det är hårt och jämnt mellan bottenlagen därnere, alla slåss för att i första hand undvika kvalspel.
Att i det läget sitta och förvånas över hur dåligt vi spelar och kräva vinster mot topplag hit och dit, känns jävligt verklighetsfrånvänt.

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Men är det inte just poäng vi börjat ta sen vi har fått starta att spela ikapp de andra lagens antal matcher? Har inte poängsnittet per match höjts en del den senaste tiden?

Sen lämnar ju spelet en hel del att önska och jag tror tyvärr det kommer se ut så här resten av säsongen. Ojämn kvalitet, höga och låga nivåer. Förhoppningsvis räcker det för att undvika ett negativt kval.

Det som oroar mig mest är om Ersson orkar med detta. Vi får ställa Andrén i målet de matcher vi tycker på förhand är svårast att ta poäng i...

Sv: A proposito de nada
Huge: "Härinne är det faktiskt skrattretande att se hur så många på fullt allvar tycker det är bedrövligt att vi inte bara spelar ut serieledarna."

Som vanligt överdriver du, det är ingen som tycker att Brynäs ska spela ut serieledarna.

Däremot finns det flera skribenter härinne som förväntar sig att Brynäs tar minst tre poäng på 2 hemmamatcher, med det minst sagt skrynkliga läge Brynäs befinner sig i. Börjar man veckan med att förlora mot ett krisande Linköping måste helt enkelt poängen komma mot ett annat lag.

Alternativet är att man accepterar stortorskar mot bottenkonkurrenter och hedervärda förluster mot lag högre upp i tabellen och i slutänden ligger cementerade i botten med risk att åka ur.

Det spelar liksom ingen roll om man har matcher tillgodo på andra lag om man iaf inte kommer att ta några poäng.

Rejält utsatt läge och poängen MÅSTE in. Det är vad folk härinne ser förutom dom strutsar som inväntar Campeses utlovade minst semifinal.

Enligt Sundlövs "finns det ju inga ursäkter nu", så då ska det väl inte vara några problem att spela ut Rögle?

Sv: A proposito de nada
Chanzone:" Härinne är det faktiskt skrattretande att se hur så många på fullt allvar tycker det är bedrövligt att vi inte bara spelar ut serieledarna"

Seriöst, vad är det för nivå? Ingen härinne har gett uttryck för någonting sådant.

edit: Ser nu att det var ett citat från HUGE som jag opponerade mig emot.

Sv: A proposito de nada
Huge: ” Zappaholic: Ja, Palve hade ju ett friläge men missar tyvärr. Rögle såg tröttare ut i OT, det gynnade nog dom att det blev spel 4 mot 4 eftersom dom fick in en extraspelare iom att det inte blev nån avblåsning på väldigt länge.
Plocka bort dom 3 bästa spelarna i vilket annat lag som helst och sätt laget i vårt läge, både mentalt och tabellmässigt så får vi se hur DET laget hade uppträtt.
Härinne är det faktiskt skrattretande att se hur så många på fullt allvar tycker det är bedrövligt att vi inte bara spelar ut serieledarna. Visst, vi kunde gjort det bättre första 40 men visar ändå jävligt bra psyke genom att ändå ta poäng.”

Nu är det väl så att Rögle oxå hade 3-4 tongivande spelare samt att dom tappade deras bästa back under matchen.

Sen är det väl så att INGEN här inne förväntar sig att vi ska spela ut serieledarna. Man behöver ju inte dra saken till sin spets.

Det minsta man däremot kan kräva att spelarna inte står still och tittar på. Att man är med från start. Att man följer sitt grundspel och inte står och kladdar med pucken. Första två perioderna är ju ärligt talat bedrövliga.

Sen om det är en ledningsfråga eller om det hänger på spelarna låter jag vara osagt.

Sv: A proposito de nada
Bava: 5 baklängesmål på fem matcher är helt normalt i Brynäs 😀

Sv: A proposito de nada
{9179}: ok? 2 veckor är fortfarande inte dag till dag i min värld. Sen såg jag att på apoteket hjärtat ger du 253kr nu istället för 284kr på Pampers blöjor. Just sayin.

Sv: A proposito de nada
{9179}: varit inne på isen vid 5 baklängesmål, -2 i +-.

Sv: A proposito de nada
Kollade matchen i repris.. Jäklar vad många mål just bakåt Palve har varit inne på under hans första tid. Nån som har koll på hans +/-?

Sen var kedjan med Mannberg-Pettersson-Gunler matchens bästa för oss. Kul för Gunler att studsa upp som jag tycker varit lite i en Down-perid. Kul att även få ge positiv kritik till Mannberg. Och sen Adam kom tillbaka från sin skada så har han varit vår jämnaste och bästa forward i defensiven. Grym att täcka skott, spelskicklig längs sargen. Hyfsat bra på teka.

Sen tycker jag Pilö är en väldigt intressant back!
Rätt stor (186) högerskytt, väldigt spelskicklig. Han är en back typ vi inte har tycker jag. Visst Björk. Men jag ser en större uppsida på Pilö faktiskt. Hans skott är inte att leka med. Och tycker han borde få chansen i andra PP femman om han nu väljer att stanna längre än vad som är sagt.
Kanske göra en trade rakt av mellan honom och Ingman?
Ingman kämpar och kämpar men det verkar inte vara Peters favorit.. tyvärr. För med bra självförtroende så tror jag Ingman kan bli en riktigt bra Shl back på sikt.

Sv: A proposito de nada
bradberry: Jag blir åksjuk av den där raden med matcher som spinner till varje gång man går in på en ny länk..

Sv: A proposito de nada
Samsung:Så länge var inte Molin skadad.... just sayin 😏

Sv: A proposito de nada
Berra KSD: Men usel funktionalitet.... Är väl barnsjukdomar men har aldrig upptäckt så mycket dysfunktionella buggar på så kort tid på en sajt nån gång....

Sv: A proposito de nada
{9179}: Vet inte om någon märkt det ännu, men SHL.se har fått en ny layout. Ser fräscht ut.

Sv: A proposito de nada
Man kanske skulle bli tränare??

Peter körde exakt samma laguppställning som jag skrev ut i onsdag.

Sv: A proposito de nada
Bratwursten : Skål, vi går för vinst mot Indianerna !

Sv: A proposito de nada
Davey85: Hoppas på vinst i Scandinavium på lördag. Frölunda har ju gått knackigt hemma det senaste.

Sv: A proposito de nada
Var på tennisbanan och såg inte matchen men verkade ju vara en jämn tillställning sett till resultatet. Hade ju varit kul om BIF vunnit men blev ju poäng i alla fall.

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Honken och Svedberg.😂
Vad körda vi var när Honken skadade sig, eller hur...

Sv: A proposito de nada
Peja: Äsch, låt han köra. Han har ju tränat på bra under avstängningen säger han. Tycker även att Birger förtjänat att få fler byten.

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Ja, Palve hade ju ett friläge men missar tyvärr. Rögle såg tröttare ut i OT, det gynnade nog dom att det blev spel 4 mot 4 eftersom dom fick in en extraspelare iom att det inte blev nån avblåsning på väldigt länge.
Plocka bort dom 3 bästa spelarna i vilket annat lag som helst och sätt laget i vårt läge, både mentalt och tabellmässigt så får vi se hur DET laget hade uppträtt.
Härinne är det faktiskt skrattretande att se hur så många på fullt allvar tycker det är bedrövligt att vi inte bara spelar ut serieledarna. Visst, vi kunde gjort det bättre första 40 men visar ändå jävligt bra psyke genom att ändå ta poäng.

Sv: A proposito de nada
1 poäng! Det är fan så jag firar det med en liten kaka ikväll :D

Sv: A proposito de nada
Davey85: Visst, men Harper kommer från ett 5 matcher långt uppehåll och hade inte spelat på evigheter innan han kom till Brynäs. Viktigt att PA matchar igång honom rätt nu efter avstängningen.

Sv: A proposito de nada
11 min istid på Harper ikväll, känns alldeles för lite.

Sv: A proposito de nada
Qvarre: I have a dream, scott och Bertilsson tillbaka nästa vecka. Wow. Men tror jag tyvärr får fortsätta drömma

Sv: A proposito de nada
Det var skönt att få en oväntad pinne i afton men kan det vara så att Brynäs är det som tagit minst poäng genom tiderna på straffar i SHL.
Det känns som det I alla fall

« · 2136143 · »