Nu utreder SeMer frågan om målet och det blir bara mer förvirrat.
De konstaterar följande: 1. Domaren har dömt mål på isen. 2. Sedan ställer de sig och videogranskar. För att de ska ändra på beslutet måste de på videogranskningen säkert se att pucken är inne.
Den bedömning som SeMer anser gäller är att man på de olika filmerna INTE kan avgöra om pucken är inne eller inte inne.
Och då ska domslutet på isen gälla.
De intervjuar därefter zebran Harnebring som inte är mediatränad för situationen och erkänner blankt att a) han inte ändrade sig innan han sett videon, b) han inte kan avgöra inne eller inte inne och ej heller kan utesluta det ena eller det andra. Så "då ändrar han sig och dömer ej mål".
Men det var ju det som han inte FÅR göra.
Swikegård försöker hitta på att "domaren ändrade sig kanske efter att han blåst mål men innan han sett videon medan han åkte till båset.
Vilket inte Harnebring begriper att han ska ändra sig och hålla med om så han talar en hel del om att han "kände" och "kände" medan det enda som gäller är kunde man se eller kunde man inte se och vad säger reglerna.
Så sammanfattningsvis lyckas SeMer genom sin specialgranskning igen-kligen komma fram till att det myglats men sammanfattar då det som "vi kan konstatera att det är förvirrat" eller något annat.
Det som SeMer KUNDE ha gjort är att ha tagit upp det faktum att efter det att det blåsts mål vevades i arenan tendeniösa repriser som visade att oucken inte var i mål. Gång på gång på gång. Zebrorna stod och glodde på det medan publiken buade allt högre. Så då gick de till båset för att videogranska.
HUR MYCKET PÅVERKADE det agerandet zebrorna?
Jag vill säga att det var avgörande, och inte första gången o Scandal-i-analium.
Fortfarande gäller alltså att för att ändra domslutet får det inte finnas video där de inte kan avgöra inne eller ute. Kan pucken ha varit inne enligt video, får beslutet inte ändras.
Men nu ändras det ändå.
Jag vill - från den virtuella H-läktaren - ropa igång klacken: Skandal, skandal, en do-ma-re-skandal!
Så tittar vi på dagens SDHL och konstaterar att - förutom att Luleå slog Damgårn - lyckades DaMooDoo kvittera i slutminut mot Dampungen och vann sedan straffläggningen - vilket innebar att Dampungen tappade två pinnar.
Det betyder alltså att Luleå nu tagit över ledningen i SDHL, trots två matcher färre spelade.
Visst är Filip Gustafsson utmärkt men jag håller Lassi steget före. Känns som att jämna matcher där vi tappat pinne eller pinnar skulle de ha hamnat hos oss om Lassi haft spaden.
Dessutom hamnar pinnar gärna hos hemmalaget när höjdhopparen är i Göteborg, så också idag.
Sammantaget ändå mycket nöjd med Luleås insats.
Cehlin tillbaka och utmärkt. Kovacs också bra. Och under senare tid - Emil Larsson har imponerat väldeliga och Lill-Nisse likaså.
Sammantaget i detta nu har vi mycket som fungerar med många riktigt bra spelare och när laget är som bäst är vi riktigt svårslagna,
Mike.F: Möjligen beror våra bedömningar att vi håller på olika lag;-)
Men jag ser bild för bild uppifrån hur pucken beskriver en mörk skugga som rör sig innanför den röda mållinjen, där den mörka suggan väsentligen är innanför linjen, men möjligen kan den yttre avgränsningen ligga några millimeter PÅ mållinjen - svårt att avgöra, eftersom konturen inte är skarp utan suddig.
Då får vi se en ytterligare vinkel bakifrån och där kan vi konstaterar att pucken står på högkant och snurrar. Där har vi förklaringen till att de båda yttre gränserna av det mörka bandet är suddiga.
Ta en puck eller en snusdosa och ställ den på högkant och snurra den. Då inser du att den i den snurrposition då puckens långsida är parallell med mållinjen befinner sig hela 3 cm längre in jämfört med när den är vänt med långsidan 90° mot mållinjen. Där har vi förklaringen till den oskarpa avgränsningen och därmed förstår vi att hela pucken var över.
Tidigare var det så här: 1. Domarna dömde. 2. Situationsrummet bedömde. Om de kunde leverera säker bedömningen gällde den, annars stod beslutet (1.) fast.
Med nya systemet har man skippat nr. 2 helt vidrigt. Vad fan ska vi ha situationsrum till om inte för detta?
Det betydde alltså att Höjdhopparen granskade, sedan han påverkats av att Scandal-i-Analium kört påverkande repriser x flera, och sedan vet vi inte hur han bedömde filmerna. Han kan knappast ha hittat på att pucken var säkert "aldrig inne" och då ska hans domslut stå fast.
Men nu ändrar han t o m på beslutet.
Det finns bara en förklaring. Höjdhopparen hann fundera och insåg att han skulle bli populär i arenan genom ett speciellt beslut. Så det tog han. Och det är inte första gången höjdhopparen "lyckas" med det...
Sven.Savage: den e ju inte inne och dessutom var ju utv helt fel så det har varit många fel men det har gynnat Luleå precis lika mycket!! Fel på 1:a och fel på Frölundas 2:a!!
Återigen granskning pga PP-mål av Luleå och efter att ha sett alla repriser inser vi alla att pucken ÄR över mållinjen i något läge. Uppifrån ser vi hur den röda mållinjen blir fri från svart puck, och därefter på en sidobild hur pucken står upp och snurrar.
DET FINNS BARA ETT SÄTT ATT TOLKA DETTA SAMMANLAGT OCH DET ÄR ATT HELA PUCKEN SKA HA VARIT ÖVER LINJEN!
Domarna dömde dessutom mål, sedan visade matchsekretariatet upp några skumma repriser gång på gång på jumbotronen, och efter att ha stått och glott på det beslutade höjdhopparen att själv titta på datorn. Sedan står de fyra zebrorna och glor och snackar sedan ihop sig och DÖMER BORT MÅLET!
Helt j-a sjukt.
Det finns bara en förklaring till att man inte dömer mål efter att ha sett de filmsekvenser vi gjort och det är att man antingen är mutad eller också att man inte har det så lätt med tänkandet.
När det gäller höjdhopparen uppfyller han förstås både kvalifikationerna.
2-1 efter två perioder och ett antal horribla beslut av höjdhopparen vilket förstås förklarar varför Luleå, som är det bättre laget i den här matchen, inte har ledningen.
Och nu slår Höjdhopparen till och hittar två samtidiga utvisningar på Luleå för att ge Frölunda 5 mot 3 vilket förstås leder till 2-1.
Ungefär som han gjorde för några år sedan och förstås fick en ny Volvo i belöning. Nu kanske han behöver några reparationer på bilen? Eller nya däck, de drar ju loss på >25 000 på en XC90, det är inte billigt. Vi gratulerar Höjdhopparen till de nya vinterdäcken.
2,5 minut kvar av första perioden Frölunda-Luleå och vi får PP.
Skickar in Harju-Olle-Cehlin-Kovacs-Lill-Nisse.
Intressant!
Jag skulle kunna tänka mig Emil Larsson isf Lill-Nisse, men OK, det är intressant det här med.
Jippie!
Luleå hinner få in andra PP-femman och sedan första igen och precis när Frölunda fått in sin spelare kommer målet och det är Jalvanti som håller sig framme vid en lös puck och halva målet öppet.
Pölsan vann mot Djurgårn och imponerar. Laget kommer strax att ta klivet upp bland toppsex och undrar om de har chans att hinna ikapp Djurgårn eller Warulfven som i detta nu ligger 8p före? Inte alls imöjligt med 15 matcher kvar att spela. Övriga lag - Apan, Pungen, Frölunda, Malmö och HV - kommer Pölsan definitivt att passera så minst fyra blir Pölsan. Jag tippar t o m trea.
Och Läjkers spöade förstås Pungen.
I SDHL har Luleå 3-0 på Damgården och bara 2 min kvar. DaMooDoo har faktiskt 1-0 på Dampungen i andra perioden. Nu behöver Dampungen skärpa sig för de måste ta alla tre poängen, annars är Luleå hockey förbi och leder serien redan i dag - med två matcher mindre spelade än Dampungen t o m:-)
Några minuter kvar i Karlstad och Apan leder fortfarande med 1-2.
På Apsidan kommenterar Apmonstrumet matchen på följande sätt:
"Färjestad är bra och ännu bättre med domarnas hjälp. Herregud vilka utv vi åker på. Pinsamt! Det känns som vi haft väldigt otur med besluten på senaste 5-6 omgångarna, och så JVM på det där domarna var sämst i slutspelet. Typ 10 raka matcher med hordomare."
Våldsamma attacker på domarna, alltså, precis som CryBert och det är tydligt att sekten beslutat att Apans pinsamma resultat beror på "dåliga domare".
Alla normala människor ser ju det jag visat upp talrika bildbevis på nedan: Apan spelar så j-a fult att de utvisningar de åker på är minst sagt korrekta och om något borde straffen varit värre och utvisningarna fler.
Trots att Apan är i farten pågår hockey på högsta nivå i Sverige.
I SDHL möter Luleå Damgårn hemma och har 3-0 efter två perioder, medan DaMooDoo har 0-0 hemma mot Dampungen i första perioden.
Det ger oss nedanstående live-tabell just nu.
Dampungen har ju toppat nästan hela säsongen, men det har ju berott på att de lirat 4-5 matcher fler än Luleå och nu är det på väg att ordna upp sig:-)
Ja, det är tragiskt att se vad Apan håller på med. Under större delen av andra perioden därefter var det Warulfven som ägde spelet men så fick Möller på slutet vid lite kalabalik framför Ulfva-målet chans att slå till en lös puck och satte 1-2.
Men Ulfven ser ut att vara det starkare hockeylaget medan Apan tar utvisning på utvisning - 14 minuter hittills - med sin fulhockey, så vi får se hur det blir i tredje.
Från granskningen av Apans fulheter över till Riktig Hockey. Dagens härligaste besked nedan; Luleås lag borta mot Frölunda:
Goalies 30. Gustavsson, Filip 34. Lassinantti, Joel
1st Line 24. Harju, Johan - 16. Olausson, Niklas - 71. Cehlin, Patrick 32. Engsund, Oscar - 39. Själin, Pontus
2nd Line 36. Larsson, Emil - 37. Lundeström, Isac - 10. Emanuelsson, Einar 19. Jalvanti, Joonas - 3. Lundkvist, Nils
3rd Line 96. Kovacs, Robin - 14. Berglund, Jonas - 11. Emanuelsson, Petter 27. Mikkelson, Brendan - 50. Sondell, Daniel
4th Line 52. Fabricius, Karl - 17. Falk, Andreas - 9. Forsberg, Johan
Extra Players 6. Grahn, Viktor 20. Rydahl, Gustav (LW)
PATRICK CEHLIN ÄR TILLBALA I LAGET. Efter att ha varit borta 16 matcher sedan Apan Swingerli klippt till honom i ansiktet med klubban.
OK, det tar väl lite tid innan han kommit igång, efter att ha varit borta så länge, men nu hoppas vi det går bra; att han håller och får vara oskadad.
Cehlin tar plats med Olle och Harju i förstalinan, medan Kovacs flyttas till tredje och ersätter Hedman )som hamnar på läktaren) med Berglund och Petter.
Hmm. Lite synd att Kovacs flyttas nedåt, men tänk om han får igång Petter med Berglund. Då kan den linan bli fin och det kan ju de första två också.
Och nu när Cehlin är tillbaka ser vi gärna honom i en PP-uppställning där han står längs bak med Olle-Kovacs-Harju-Emil framför sig.
Men det finns fler dimensioner av Apans "anrika klapp-klapp"-hockey.
Apan inleder andra perioden på nedanstående sätt:
20:12 2 min SKE 55. Kostka, Mike Highsticking 20:56 2 min SKE 24. Wingerli, Andreas Highsticking
Se bild 1. Nygårds har passerat köpespelaren Kostka och har pucken. Kostka är förvånansvärt stillastående, men han har ett aptrick i bakfican. Se var Kostkas klubblad befinner sig. 0.2 sekunder senare klipper han till Nygårds i ansiktet med klubban.
Det finns inget som helst annat sätt att förklara det där på. Än att Kostka beslutade att klippa till Nygårds i ansiktet.
Men det stannar inte där.
Se bild 2. 44 sekunder senare och Ulfven spelar PP. Då har Apan två spelare som checkat högt uppe i Ulfevns zon, men blivit överspelade och Ulfven Nygårds stormar fram och nu blir det fem Ulfvar mot två Apor eftersom de två andra aporna har misslyckats och blir aklterseglade.
Men notera vad en av de akterseglade Aporna - det är highsticking-experten Swingerli - då beslutar sig för. Han laddar med klubban som ett samurajsvärd…
..och på bild 3 ser vi hur han träffsäkert klipper till Nygårds i ansiktet.
Imponerande potpurri över Apans "anrika klapp-klapp-hockey"!
På bara 48 sekunder "lyckas" först den ene, sen den andre apan klappa till Nygårds i ansiktet. Klapp-klapp.
Och i inget av fallen handlar det om några "misstag", oj, råkade klubban hamna där.
Nejdå. Det syns hur tydligt som helst att det handlar om överlagda beslut.
Jag vet inte vad du, som läser tycker om detta. Själv äcklas jag något för jävligt över denna aphockey och tycker att de borde stängas av hela j-a hopen för brott mot spelets idé. Utom Möller.
I 5 mot 3 står Ulfven från 3-4 meters håll och skjuter skott efter skott och efter en halv minut sitter 1-1.
Apan fick in 0-1 på Ulfven i slutet av första perioden.
En intressant passus efter 7 minuter, då Apan fått PP och skickar in bl a Fläskberget.
Fläskberget börjar med att åka några skär och snubblar sedan omkull och får kämpa sig upp. Därefter ställer han sig vid bortre blå och vilar mot sargen, helt slut efter 5 sekunder på isen.
Under tiden hämtar Apan pucken nere i egen zon och när den kommer upp fastnar den uppe vid sargen just där Fläskberget befinner sig. Det blir en gröt med en zebra, två Ulfvar och två Apor inklusive Fläskberget.
Se nedanstående sekvens. Fläskberget tror att han bakom ryggen på zebran oupptäckt kan köra upp klubban över ryggen på en Ulfv, som han därefter crosscheckar ned och trycker platt mot isen.
Samtidigt drar den andra Apan ned den andre Ulfven. "Anrik" aphockey.
Men Fläskberget har glömt bort att vi numera har TVÅ zebror och som synes på sista bilden har den andre zebran upptäckt Fläskbergets regelbrott och han åker ut.
Mycket signifikativ situation för att illustrera Apans "hockey"...
Ja Pölsan har knutit näven i den pölserliga fickan efter upplevelsen på Hovet och tycks köra över gårdarna hemma i den gävliga arenan. 3-0 efter första perioden.
Nu har jag inte sett matchen, men vi har ju en match-i-matchen mellan två av de vakter som fightas i toppen på vaktligan; Adam Reideborn och David Rautio Berguv. Skotten 8-10 i första signalerar att Berguv leder den matchen på knock just nu.
Zappaholic: He he, jo så ser det ofta ut. Armboll är en av de sporter jag utövat och personligen har jag uppfattningen att - igen-kligen - finns där utrymme för enormt mycket mer i form av vackra kombinationer och elegant samspel än i alla andra sporter. Men det utnyttjas inte. Som mest ser man några gånger per match en kombination med två snabba pass men mest handlar det bara om ett pass och i de flesta fall är det då ett extremt trist sidledspass mellan 2-3 omarkerade backar.
Ett lag med tekniska spelare som insåg att de kan ta hela skiten till en betydligt högre nivå och tränade upp det under något år skulle antagligen krossa vilket motstånd som helst. Nu talar jag bara anfallsspel, men med ett överlägset sådant räckte det sedan med att köra lite fribrottningsförsvar för att pisslätt vinna alla matcher.
Ojoj, nu har de tidig SHL-matcherna startat och matchen i Hovet har tydligen tänt Pölsn aom dår på knock hemma och har 2-0 redan efter 5 minuter.
Tarasov: Att reta semer är bra. Önskar att den viktigaste av aktörer - tittarna - kunde förenas och ta den makt man borde ha.
Armbollen har åtminstone inte jag hunnit med. Har sedan länge varit tvungen prioritera och tar bort allt utan hockey, med undantag för när svenska sparkbollslandslaget är inblandade i viktigheter, plus förstås OS och något mer.
Ser att armbollslaget möter världsmästarna Frankrike i kväll men eftersom de lagt matchen samtidigt som Patrick Cehlin återkommer för Luleå mot Frölunda känns valet lätt för min del. Armbolls-EM-planerarna borde tänkt på det! ;-)
Intelligenstester. Jag råkar vara bra på att räkna ut saker och får därför alltid högt resultat och har man kört några har man lärt sig hur de fungerar och fortsätter toppa in sådana.
Noterar att dåndimpen Trump påstår sig vara en klippare på dessa tester och läste igenom en som han testat sig på (länk).
En av förutsättningarna för Trumps test är att apelsin och banan är frukter.
Nu råkar det vara på det viset att bananen är en ört, eller om man ska vara petig ett bär, men definitivt inte en frukt, och det är väl typiskt för Trumps verklighetsuppfattning: jag har visserligen små händer men min kärnvapensknapp är större än din...
Daddeh: du, jag tillhörde de, som skojade om damhockey tidigare men när Luleå etablerade sig i damhockeyn passade jag på att se de matcher jag kunde live och andra på nätet.
Jag funderade på om jag skulle gilla hockey med dessa regler med herrlaget. Och jag är säker på att det skulle gå fint. Det skulle bli snabbt, vackert, fysiskt ändå men som bieffekt med minimal risk för fula överfall och svåra skador.
En suverän fördel för damhockeyn som den ser ut nu är att matcherna är snabba utan en massa skitavblåsningar och fr a inga patetiska tjafsmuck efter blockeringar som Apan driver publiken till vansinne med.
Eller publik och publik - inte ens i Apschtaan vill ju publiken se Apans tjafs-"hockey".
Vidare kan vi konstatera att "experten" apmonstrumet får rätt om mApKyss Svensson när han förklarade att Apan utbildad mAoKyssen till en "internationell supermålvakt".
Spartak Mockba är nu på tröskeln att nå slutspel efter KHL, sedan sållet Svensson gjort en enastående insats. I början av december silade han <90% ett par matcher men sedan fixade han båsdörren snyggt runt jul och f ö har han övertygat på läktaren: elegant sittning i stolen, helt felfri.
MApKyss har imponerat under två säsonger nu, visserligen <90% men Oj, så perfekt han håller platsen på läktaren. En internationell superåskådare!
Daddeh: Apropos apklubbor i ansiktet på motståndare.
Enligt NSD är Patrick Cehlin med i matchen i morgon. Man ska väl vara tacksam att han "bara" blev borta 16 matcher sedan den lilla Apan Swingerli slagit honom i ansiktet med klubban.
Är det inte dags att vi rekryterarar en Fredrik Svensson eller en Bautin? Som kan förklara för Apir hur vi uppskattar deras "dynastihockey"?
På med galler/visir för varje spelare. Kan tänka att några knorrar inledningsvis, ungefär som när spelare vilje fortsätta lira utan hjälm eller masklösa vakter.
Men vi vill se hockey, inte ansiktsskador och Lex Daddeh är en vinnare.
Man hoppas den träder i kraft så snart som möjligt speciellt i matcher mot Apan som tycks särdeles benägen att slå klubbor i ansiktet på motståndare.
Jag har funderat lite över hur hockeyn kan göras roligare, sportsligare och säkrare. Min allra första tanke är varför har inte alla spelare galler/visir? Damerna och juniorerna har det och de får aldrig whiplash-skador vid varenda höga klubba som dagens SHL-spelare får? Inte heller åker de fram till domaren för att visa upp världens minsta bloddroppe från den darrande underläppen för att det ska rendera i en 2+2. Det skulle även skydda mot ett vanligt förekommande regelbrott som tacklingar som avslutade exempelvis Cam Abbotts karriär, dvs axelkåpa rakt upp i nyllet. Skyddar dessutom mot oturliga puckar som studsar/styrs upp i ansiktet och slår ut tänder, bryter näsor osv. Den enda nackdelen jag kan se med att det blir tvång på galler/visir är att Nylanderfamiljen inte längre kan frenetiskt tugga på tandskyddet vid varenda avblåsning. Sedan tycker jag även att det är snudd på skandal att de inte spelar med hjälmar med bättre skydd mot hjärnskakningar. När hände det senaste ett framsteg med dagens hockeyhjälmar? Öronskydden? Vore intressant höra vad andra tycker här :)
Sven.Savage: Ja jäklar i mig. Du fick mig att dubbelkolla den där sekvensen och ändra mitt första intryck. Mitt första intryck var att Sallinen är klart före sin motståndare och inte ens en idiot (barbro) har nån anledning att slänga sig för att nå pucken i det läget, men nu när jag ser den igen så ser jag att deras skridskor slår ihop. Jag kan inte utesluta att han tappade allt momentum (leffe boork copyright) av det och därför slänger sig för att slå bort pucken. Med facit i hand så tycker jag nog inte att det är en filmning, men det är inte heller någon utvisning.
Zappaholic: Det ser ju ut som att Salinen slänger sig för att vispa pucken i ett pass till en medspelare till vänster. Sådant ser man ju ibland, att en spelare slänger sig för att nå en puck, och det handlar ju inte om filmning eller liknande, utan en helt vanlig åtgärd.
Men har varit med om att en zebra dömt utvisning på närmaste motspelare, som inte gjort något fel. Och då har jag bedömt att zebran noterade väl ett fall och "chansade" alternativt "han hade sökt en kompensationsutvisning och där tig han den för att slippa bli fortsatt utbuad av hemmapublik".
Men lundgren åkte alltså ut för tripping? Ojoj, alltså en zebra som dömde för något han inte sett.
Intressant då om Salinen verkligen filmade så uselt, eller om han helt enkelt kastade sig för att spela puck? I min värld skulle Salinen - om Lundgren blev utvisad - varit tvungen att informera domaren om att det var en felutvisning så att den kunde tas bort - alternativt riskera strängt straff i efterhand för filmning;-)
Zappaholic: Haha jösses!! Den där var riktigt uselt utförd...förvånar mig inte att domarna köpte den ändå. Grejen är ju att det är så himla enkelt för dem att hitta såna här situationer via social media...så de disciplinnämnden har verkligen ingen orsak till att börja bötfälla betydligt hårdare.
Daddeh: Vad sägs om denna då? Från igår. LHC-spelaren åker på en tvåa för tripping.
För att detta ska funka, att börja anmäla filmare så de kan stängas av/bötfällas, kan det ju inte ske anmälningar efter det att CMores experter tar upp en situation. Då blir det aldrig några DIF- eller SAIK-spelare avstängda.
Glädjande att han denna gång blev fälld för filmning. Det man kan fråga sig är varför han inte vart det i matchen mot Luleå? Det var en värre filmning i mitt tycke, fast då rasade ju inte hockeykunnarna i TV som de gjorde när någon var fräck nog att försöka filma mot Djurgården.
Sven.Savage: Övning ger färdighet angående Jimmie Jump :) Klart det är lika regelvidrigt och osportsligt som övriga filmare, men tyvärr betydligt svårare att komma åt. Speciellt då man vet att han kommer vägra i sten och dra till med alla möjliga kassa ursäkter, exempelvis norrmannens klubba var mellan mina ben.
Sven.Savage: Klockren analys. Lag som DIF och SAIK gullas det med i media.
Jag kan köpa att Wikegård och Sanny bölar sig harmynta över den filmningen OM de skulle hojta lika högt när andra spelare/lag är inblandade. De är lika inkonsekventa som domarna och det oroar mig, då experter och media har stor, ja all, makt över vad som skrivs.
Har inte sett någon prata om Hultströms fula knä i huvudet på Alcén. Ett tilltag som kunde skadat Alcén ordentligt.
Alvarez och Lindholm i full fart mot sargen vid röda. De har fullfart och de trycker fysiskt mot varandra. Lindholm för att kämpa sig förbi, Alvarez för att stå emot.
Då Lindholm inser att han inte kan pressa sig förbi väljer han att gå ur situationen, genom att sänka egen fart och kliva förbi ALvarez central i stället. Alvarez blir plötsligt ensam och har i stort sett nått fram till sargen.
Då kommer Fläskberget i full fart.
Se bild 3. Här är tydligt att det som väntar är att jätteklumpen Fläskberget dammar in i den mindre Alvarez.
Men så blir det inte?
Varför?
Ja se på bild 5. Fläskberget har helt omotiverat bestämt sig för att slänga upp höger ben i luften rakt bakåt. Nu står han bara upp på vänster skridsko.
Men det fixar han på bild 6 då han håller på att släppa kontakten även med vänster skridsko.
På bild 7 är det fullbordat.
Fläskberget satsade alltså på att filma sig till en utvisning för intereference på Alvarez.
Tänk efter noggrant nu. OM det varit en interference, skulle det då orsakat att Fläskbergets båda ben åker upp bakåt och han faller pladask på mage?
Nej, det är omöjligt. OM det vore interference och han föll pga det skulle han ha fallit bakom på rygg och benen skulle ha tappat kontakten med isen och åkt upp framåt.
• Apan hade lett matchen med 0-4. • Malmö hade gått upp till 3-4. • Malmö tryckte på som fan. • Fyra minuter kvar.
Och i det läget sätter Fläskberget in superfilmningen, zebran går på det hela och blåser av, visar ut Alvarez och Apan får PP.
Det här är en filmning som är minst lika vidrig som Clarkens filmning anser jag. "Snyggare" utförd av en spelare som erkänner att han fuskar. Jag tycker att det var j-t uselt av zebran att gå på det där.
Men OK. Matchdomaren kan göra misstag.
Men VARFÖR? Lyfter inte SeMer upp fusket, spelar situationen i repris gång på gång, förklarar vad som hänt och pressar Lärling/situationsrummet att anmäla det hela till disciplinnämnden.
Jag kan bara se en förklaring.
SeMer-rummets självutnämnda experter favoriserar Apan och några andra lag och genom det osunda upplägget de har myglat sig till har SeMer fått en makt där de subjektivt åsidosätter den sportsliga rättvisan. Genom att gynna de klubbar de favoriserar.
Swikegård gynner DIF. Sanny gynnar Warulfven. Och Läjkers. Båda gynnar Apan.
Luleå och Pölsan är lag som ingen av "experterna" gynnar.
Det känns inte rätt. Det känns fuskigt.
Nu ropar Sanny i högan sky för att Clarken ska straffas. Jag kan köpa det.
Men jag kan inte köpa att han inte ropade när Fläskberget filmade.
Och ropar han bara för vissa klubbar men inte för andra - då kan jag inte alls köpa att han ropar.
eltifoso: Låter bra. Men jag tror att det ofta är svårt för matchdomare som riskerar straffa felaktigt alternativt inte straffa alls och för en sådan grannlaga bedömning kommer hemma vs. borta, lugnt vs. avgörande läge att påverka rejält.
Däremot är det enklare att i lugn och ro spela upp repriser från olika håll och bilda sig en uppfattning och utdela straff i efterhand.
Farligt spel kan alltså straffas rejält i efterhand.
Vore bra om fusk fick samma nivå:-)
Grattis förresten till imponerande bortavinst mot Frölunda. Men i västderbyt verkar det som det är vanligt med bortavinster.
Förra gången ni diskuterade saken här var jag borta pga arbete en längre tid och kunde inte sätta mig in i saken, och deltog förstås då inte i debatten.
Nu såg jag Clark på länken och det är inte snyggt.
Jag håller med du och vill att det tas krafttag mot filmningarna i SHL och framför allt att vi förebygger en äckelutveckling a la sparkbollen.
I detta nu har vi två min utvisning som vapen, samt möjlighet att efter anmälan till DN utdela 5000 kr för filmning. Men inget mer.
Jag tycker att det är för lite.
När det gäller klara och tydliga filmningar är det alltså i klarspråk fusk. Genomtänkt, illvilligt, osportsligt fusk och där anser jag att man borde vara mer på och dessutom att det borde finnas strängare straff.
Böterna bör liksom de vanliga DN-straffen vara inkomstbaserade. Som det varit senaste åren har t ex en apjunis riskerat 15% av månadslönen medan en veritabel fuskare som fläskberget kommit undan med 1-2%.
FUSK ska utan vidare bli många matcher och högre böter anser jag. Den som vill fuska, får göra det på annat håll eller gå över till sparkboll.
Skulle önska att hotet om rejält straff i efterhand inte bara skulle leda till att folk avstår men också att de väljer att agera sportsligt. T ex om en spelare åker på en utvisning men att "offret" vet att "han rörde mig inte, jag föll av mig själv" skulle jag vilja att denne upplyser domaren om saken och att utvisningen då tas bort. Eftersom "offret" vet med sig att gör han inte det, riskerar han rejält straff i efterhand.
Typ.
Sedan finns de andra situationer som ska jämställas. Ett typiskt beteende av fläskberget är att han specialiserat sig på att dela ut 5-10 hugg och slag med klubban på en motståndare och när denne hugger tillbaka "ramlar" fläskberget. Så vidrigt har han tränat upp tekniken att han hugger innan pucken kommit dit och domaren ser åt annat håll men är han sedan "mjukat upp offret" och denne ger tillbaka samtidigt som zebran tittar på.....
I mina ögon är det där ett rent fusk som framkommer mycket tydligt i efterhand och det skulle bestraffas på samma sätt.
"Det är tufft därute, påstår Fläskberget, vi ger och tar".
Om det vore så väl. Men Fläskberget ljuger. Sanningen är: Han bryter mot reglerna genom att attackera folk och han bryter mot reglerna genom att filma när de ger igen.
Likadant de filmningar om "pååkning av vakt" som Apvakterna framför allt tidigare och speciellt mApKyss sållet svensson sysslade med. Den j-a fuskskiten skulle ha lika strängt straff som Fläskberget i efterhand. Vidrigt, fuskit, iväg till sparkboll i stället.
Sedan finns det förstås en glidande skala och alla filmningar år inte alls lika tydliga. Var gränsen går är subjektivt. Men med ännu mer stränga straff på de helt tydliga kan vi få chans att förebygga en vidrig utveckling och arbeta mot fusket.
Svårast tycker jag är området förstärkningar.
Vi har två anledningar till förstärkningar:
1. Spelare tydliggör att de blivit utsatta för regelbrott eftersom zebran i annat fall vägrar blåsa för regelbrottet.
2. Spelare filmar för att simulera att de blivit utsatta för ett regelbrott när den bara varit en "normal" kontakt.
Ta följande typexempel.
Vissa domare - ja, som regel alla - är numera OK med att en försvarare framför eget målområde crosscheckar motståndare utan puck. Men var går gränsen för det som accepteras? Är det OK att stå och crossa hela tiden? Är det OK att crossa så hårt att man flyttar motståndaren bort från området? Är det OK att crossa även om motståndaren därefter faller? Och om vederbörande faller, är det då ett regelbrott och utvisning, eller förstärkning-filmning och utvisning eller både och?
Jag tänker kanske lite annorlunda än de flesta där. Min uppfattning är att inte ens framför ett målområde ska det vara OK att lyfta klubban med båda händerna och stöta den mot en motståndare, och att det tillåts mot en som inte ens har puck förstår jag inte.
Jag kan tycka att fysiskt får de stöta och blöta men klubban har ingenting där att göra och den som använder den som vapen vill jag ska åka ut helt enkelt.
Nå, det var ett skott vid sidan om.
När det gäller Clarks agerande. Jag ser bara den korta sekvensen så vet inte om han t ex är puckförande men i vilket fall är gårdarbacken upp med klubban mot clarken för att stänga väg och därmed möjligen tangerande regelbrott om clarken inte hade spelat ned pucken typ. Men fullständigt klart inget som en zebra skulle drömma om att döma för, inte på ett fullsatt Hovet.
Så kanske - OBS jag kanske har fel därav kanske - börjar det som en förstärkning men sedan tillkommer tvenne åtgärder som innebär att det hela omedelbart lyfter in i filmningsrummet: a) clarken slänger medvetet upp ben för att falla, han slänger sig alltså b) clarken slänger armarna upp i luften för att ingen ska "missa" att han faller pladask. Och helt mirakulöst har dessa initialt lealösa armar sedan lyckats ta emot honom när han kastat sig på isen så att han inte gör illa sig.
Nej, det var fult. Det var ageranden som man sällam sett med undantag för från apvakter och Fläskberget.
Förresten. Fläskberget myglade ju till sig en utvisning häromdagen genom att a) lyfta benen i luften. Jag förstår inte varför situationsrummet skiter i att anmäla det? Min gissning är att det veror på att SeMer-gänget med Swikegård och Sanny inte gnäller i högan sky och begär repris på repris.
När ska detta daltande med landets mest fulspelande lag upphöra?
Daddeh: Om matchen. Jag tror som du att Lassi är skarpare på straffar och med honom vi spaden på straffarna kunde vi nog vunnit.
Men överlag förvånande match bild. Förra matchen mot Läjkers t ex kändes det som att vi var helt överkörda, men så kom plötsligt once in a liftetime på en femma.
Men den här matchen - som jag visserligen småsåg eftersom jag var tvungen jobba parallellt - kändes det verkligen som två jämnstarka lag med respekt för varandra och där spelet blev något försiktigt, av rädsla för kontringar, men översiktligt kunde verkligen vilket som helst av lagen ha vunnit matchen. Med två starka målvakter blir det så här.
Det bestående intrycket är ändå fascination över att Luleå kan vara en sådan svår motståndare för Läjkers, som vanligen äger sönder vilket lag som helst i Sverige och i Europa.
Men vissa lag opassar verkligen andra. Och när det gått troll i saken blir det bogey team-nivå.
Härligt att vi kan vara bogey för Läjkers med tanke på att Pölsan och en massa andra lag är bogey för oss.
Zappaholic: Bra. Det är roligare att diskutera då man inte står på varsin sida :) Jag tycker det blivit ett växande problem under ett par säsonger nu, men blev ändå lite chockad över hur skamlöst USA och Kanada slängde sig under J-VM. Fem minuters utvisning vore en start, men jag ser hellre att man tar i rejält med hårdhandskarna direkt i avskrämmande syfte... dvs avstängning och inkomstbaserad böter.
Det som retar mig mer med filmningar än fula företeeseler, som det där riktigt fula knäet från Djurgårdaren, är att filmarna i 99,9 procent av gångerna kommer undan med det. Sedan kan du väl inte räkna med att media ska vända sig mot Djurgården heller? Clarks filmning är så klart mycket trevligare att dreva ;)
Daddeh: Vi har ju diskuterat filmningar förut och jag är böjd att hålla med dig mer nu. Ser ut som ett växande bekymmer.
Det jag dock kan störa mig på är att det slås upp stort i media när Brynässpelare filmar. Inte tillnärmelsevis lika stora rubriker när andra lag är inblandade. Ska nu media ta på sig att hänga ut filmare så får de vara konsekventa och behandla alla lag och spelare lika.
Avstängningar, som du vill ha, tycker jag är fel väg att gå. Men kanske ett hårdare straff. Fem minuters utv till exempel.
Sen så är det tragiskt att en filmning ska få mycket större utrymme i media än när någon medvetet försöker skada en motspelare.
Haha FYI! Jag är inte Sanny! Se länk nedan. Riktigt härligt att se att en så kallad hockeyexpert bli lika förbannad på detta osportsliga beteende som mig. Brynäs, gör er av med Clark och sluta för i helvetet att försvara honom. Ingen faller så där naturligt...verkligen ingen. Fortsätter ni stödja detta är ni en skam för sporten.
Jag var ute för sent med mitt inlägg. Sjödin har redan hunnit springa till sin filmstjärnas försvar. Fan tragiskt och jag finner mig själv tycka mer och mer illa om Brynäs! Trots alla tunga och orättvisa förluster genom tiderna så har jag ändå gillat Brynäs på något sätt. Det är medias fel att hans spelare filmar! Nedanstående är kopierat från länken längst ner. Om jag retar upp några Brynäsare med dessa två inlägg så försvarar jag mig med att Clark pissat mer på ert klubbmärke än vad jag någonsin gjort, plus att jag skyller på media ;)
Tommy Sjödin kritiserar medierna Men Brynäs huvudtränare Tommy Sjödin menar att han inte reflekterade över situationen.
– Det har jag inte alls reflekterat över i dag, att han fallit lätt. Menar du den situationen framför mål? Jag vet inte om han föll som en duva, det går så fort. Jag tänkte inte på om han filmade eller inte, säger han till SportExpressen.
Överlag, tycker du att det är ett stort problem med filmningar?
– Nej, det tycker jag inte. När medierna tar upp det blir det ett problem, jag tyckte inte det var ett problem innan det började diskuteras i medierna. Det har blivit ett större problem sedan medierna började diskutera det, säger Sjödin.
Sven.Savage: Man kan inte gnälla allt för mycket efter ett poäng mot suveräna serieledarna på bortaplan. Växjö spelade förvånansvärt defensivt mot oss ikväll, vilket jag bara kan anta betyder att de justerat sin svårstoppade totalhockey mot just Luleå. Jag är faktiskt rätt nöjd och med Lassi i mål tror jag vi hade tagit även bonuspoängen. Jag håller Filip som väldigt svag i just straffläggningar.
Övriga reflektioner ikväll... #24 Brendan Fjollfin i Växjö borde fan skämmas efter ikväll. Han åker in i hög fart och crosscheckar en icke puckförande Engsund som tittar åt annat håll stenhårt i halsen som stupar i isen som en klubbad säl och långsamt reser sig upp med andningsproblem. Engsund blir med all rätt förbannad och ger tillbaka en lätt rapping över benet och den veka translatlantfan "lyckas" på ett vidunderligt sätt åsamkas mer skada än en crosschecking i halsen av detta veka rapp. Våra ofantligt skelögda SHL-domare tycker så klart att dessa två situationer är precis lika allvarliga, vilket leder till 4vs4. Jag räknar med en avstängning på Fjollfin för den där incidenten var svinful och Engsund är verkligen ingen som någonsin ligger ner mer än cirka 0,02 sekunder efter en smäll.
Appropå veka transatlantfanskap... Clark drar till med en superfilmning åter igen. Undrar om han även denna gång visade upp en gammal skada åt domarna, kanske drog upp damaskerna och visade en benskada från 1997 då han på skolgården förlorade i herre på täppan :)
Jag önskar verkligen att även fans till lag de hejar på kan sätta ner foten för dessa uppenbara filmningar. Det är först då som enögda ledare som t.ex. Sjödin kommer sluta försvara dessa situationer. De flesta är tyvärr alldeles för hemmablinda men det finns lite hopp bland vissa fans iaf. Är det verkligen värt ett PP som oftast inte ens renderar i något mål att dessa legoknektar pissar på ens klubbmärke och anor?
Jaha, vi fick vänta ända in i tredje perioden till dess att Läjkers tar ledningen med 1-0 efter 3-4 minuter.
Och det beror inte på att Läjkers tryckt på och skottat medan Filip räddat utan tvärtom har det varit ett rättvist speglande resultat efter en tillknäppt och jämn match.
Men ett snabbt crosspass för öppet mål, där Filip hann fram nästan, men pucken smet in.
Minuterna efter målet trycker Läjkers fram som fan, men Filip står emot.
Och efter sex minuter åker en Läjk ut och då pangar Petter E pucken i läjkstolpen. PP-trycket fortsätter och Johan Harju pangar in 1-1.
Ojoj, Läjkers måste känna sig riktigt störda av att Luleå - ett lag långt ned i tabellen - är så svåra att begripa och hantera.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Nu utreder SeMer frågan om målet och det blir bara mer förvirrat.
De konstaterar följande:
1. Domaren har dömt mål på isen.
2. Sedan ställer de sig och videogranskar. För att de ska ändra på beslutet måste de på videogranskningen säkert se att pucken är inne.
Den bedömning som SeMer anser gäller är att man på de olika filmerna INTE kan avgöra om pucken är inne eller inte inne.
Och då ska domslutet på isen gälla.
De intervjuar därefter zebran Harnebring som inte är mediatränad för situationen och erkänner blankt att a) han inte ändrade sig innan han sett videon, b) han inte kan avgöra inne eller inte inne och ej heller kan utesluta det ena eller det andra. Så "då ändrar han sig och dömer ej mål".
Men det var ju det som han inte FÅR göra.
Swikegård försöker hitta på att "domaren ändrade sig kanske efter att han blåst mål men innan han sett videon medan han åkte till båset.
Vilket inte Harnebring begriper att han ska ändra sig och hålla med om så han talar en hel del om att han "kände" och "kände" medan det enda som gäller är kunde man se eller kunde man inte se och vad säger reglerna.
Så sammanfattningsvis lyckas SeMer genom sin specialgranskning igen-kligen komma fram till att det myglats men sammanfattar då det som "vi kan konstatera att det är förvirrat" eller något annat.
Det som SeMer KUNDE ha gjort är att ha tagit upp det faktum att efter det att det blåsts mål vevades i arenan tendeniösa repriser som visade att oucken inte var i mål. Gång på gång på gång. Zebrorna stod och glodde på det medan publiken buade allt högre. Så då gick de till båset för att videogranska.
HUR MYCKET PÅVERKADE det agerandet zebrorna?
Jag vill säga att det var avgörande, och inte första gången o Scandal-i-analium.
Fortfarande gäller alltså att för att ändra domslutet får det inte finnas video där de inte kan avgöra inne eller ute. Kan pucken ha varit inne enligt video, får beslutet inte ändras.
Men nu ändras det ändå.
Jag vill - från den virtuella H-läktaren - ropa igång klacken: Skandal, skandal, en do-ma-re-skandal!