Luleå HF

SHL · 118242 inlägg · 891 ämnen
« · 1939453 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Forum för Skellefteå AIK
Kollade in vad supportrarna på Nordkraft tror om inköpet av Jensen. Väsentligen var de negativa till honom pga svag defensivt, axelskadad, dyr lön och karakteriserade honom som "typisk Näsanköp" och de flesta anser att nu måste de skeppa Aaltonen.

Avvikande inställning av Ossian som först placerar honom i 3e-4e-lina men när han är klar sätter honom i OS-lina med Möller och Lindström samt att Aaltonen ska bli kvar förstås.

Sv: Forum för Skellefteå AIK
Rytter: Yep, det påstods ju att Skellefteå köpte så billigt eftersom "alla ville komma dit och utvecklas till stjärnor med fantastiska karriärer". Minst sagt ett hybrisbestänkt påstående med hänsyn till hur det senare gått.

Nu har det blivit officiellt att de köper in Jensen och det blir förstås intressant.

Sedan det blev tydligt att laget var helt felbyggt har de skaffat in Albin Lundin, Tim Söderlund och nu Jensen. Frågan är om det är tillräckligt för att lyfta Skellefteå till toppklass i år.

Lossnar det för Jensen och han lyfter andra kan de förstås bli riktigt farliga.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
SHL.

Djurgårn torskade lite oväntat borta mot Malmö igår, men får en ny chans mot Malmö fast på Hovet i morgon. Jag trodde faktiskt DIF skulle vinna och såg det som troligt att de kunde ta över förstaplatsen i SHL i morgon, om vi torskade mot Apan.

Ikväll har vi två matcher Öret-Läjkers samt Ulfven-Röglet.

Otur för Öret att tappa stjärnan Palushaj - troligen för resten av säsongen? - när de nu sett så pass starka ut och det ökar ju rejält möjligheterna för Timrå och Morsan att nå den eftertraktade plats 12 och slippa kval.

Röglet startade säsongen uselt, men kom sedan igång och gick jäkligt bra. Men på senare tid tycks de ha svårt att få ihop det och man gissar väl att Ulfven tar detta - om de vinner med 3 mål tar Warulfven dessutom över serieledningen eftersom de passerar oss på samma poäng och målskillnad men med fler gjorda mål. Å andra sidan kan de - även om de vinner med "bara 1 eller 2 mål - i morgon bli serieledare "i kavaj" om Luleå får stryk hemma av Apan...

Ojoj. Nu nämnde jag den onämnbara matchen. Luleå-Apan. Den här matchen skulle jag hoppats att jag hade sett fram emot men just nu känns det mer ryyyyyyyyyyyyyyyysligt...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Anders Nilsson, update.

Ja, i nattens hemmamatch mot Arizona var det alltså Craig Anderson som tog spaden igen.

0-1 efter första perioden. Tidigt i andra kvitterar Ottawa, 1-1. Men sedan går Arizona snabbt iväg till 1-3 efter att ha målat på sina två första skott i perioden. Då har Craig släppt in tre mål på 13 skott totalt...

Ungefär då skadades Arizonas toppspelare Oliver Ekman-Larsson och Arizona tappade, men höll undan, och vann matchen med 2-3.

Jag såg inte matchen, men läste åsikterna på Ottawas supporterforum:
• I was starting to get used to the Sens allowing only one or two goals per game so Andy can't allow...
• Andy committed tooo much on that one.
• For god’s sake...!!!!!
• Wtf is Andy doing?
• Pull Anderson already FFS.
• Andy looked like a clown on that play
• I feel way more comfortable with Nilsson in nets now
• Okay nice little experiment with Andy these past 2 games. Awesome guy and glad hes back but can we please use our newbie who has been very damn solid instead? At least until he gives us a reason not to.
• Yeah, Andy hasn't looked good on any of these goals.
• Granpa at .813 so far
• Think it’s time to ride Nielsson until he gives us reason not too. To be honest not sure why we ever went away from him considering how well he was playing and we were winning.
• Why is Anderson back????
• Nilsson is a better option right now. Obviously.
Hope he hasn’t lost his mojo

Eftersom de talar utrikiska kanske en del ord är ovanliga t ex [Andy = Anderson, mojo = magic, afrikansk amulett] men det låter inte direkt som att de hyllar coachen som satt in Andy igen.

Vilket man kan förstå. Ottawa hade ju torskat åtta matcher i rad innan Anders Nilsson och ottawa presterade följande imponerande 4 segrar av 5 och klättrade uppåt från sista plats i NHL:

96,97% 32/33 Anaheim-Ottawa 1-2 VINST
97,06% 33/34 Los Angeles-Ottawa 1-4 VINST
90,32% 28/31 San Jose-Ottawa 4-1 förlust
93,75% 30/32 Ottawa-Colorado 5-2 VINST
97,06% 33/34 Carolina-Ottawa 1-4 VINST

Varpå coachen beslutar sätta in Andy igen och det blir två torskar med 2-3 och Ottawa ligger återigen sist i NHL.

Jahaja.

Hur kommer det att fortsätta?

Ja, nu är det långt uppehåll och följande fyra matcher liras som B2B med matcher inom 24 timmar:

1/2 Pittsburgh-Ottawa
2/2 Ottawa-Detroit

6/2 Toronto-Ottawa
7/2 Ottawa-Anaheim

Kan man gissa att coachen då låter Andy/Nilly ta spade varannan match? Åtminstone 1-2 februari. och beroende på hur det då går, även 6-7 februari? Och med ledning av de resultaten beslutar vem som fortsatt spade?

Det skulle ju vara rimligt, men jag är alls inte säker på att det blir så. Jag har ju senaste åren sett hur Anders levererat klart bättre insatser och stats än konkurrent-målvakt, följt av att coacherna valt att ge spade till Talbot, Lehner och Markström.

Håller tummarna för att det nu kan bli fjärde gången gillt, med tanke på att Andy - som fyller 38 under säsongen - rimligen är i slutet av sin karriär jämfört med de andra tre målvakterna som var tänkta att få långa kontrakt om förstaspadar.

Men villkoren för NHL-vakter är tuffa och att få ett kontrakt på förstaspade tycks svårare än att ta en kamel genom ett synålsöga.

Så, i likhet med Ottawasupportern, får vi angående Anders Nilly Grizzly Nilsson hoppas att "Hope he hasn’t lost his mojo".

Sv: Forum för Skellefteå AIK
{7533}: För några år sedan var ju Jensen i fin omgivning och levererade poäng så det stänkte om det. Sedan tycks han ha diskuterats alltmer i pölserliga kretsar och nu är det alltså färdigt för vidareskeppning.

Tidigare var det ju Aftontrasans Ros som hade som specialitet att belägra agenter och sportchefer per telefon för att därefter sprida sanna och osanna rykten om övergångar. På senare år är det framför allt Mr Madhawk som tagit den uppgiften.

Nu får vi först Aftontrasans Ros-besked där agenten Gunnar Svensson förklarar att "Skellefteå, Malmö, Pungen och HV är beredda att ta Jensen direkt.

Därefter kommer Sexpressens Madhawk-besked om att Malmö, Pungen och HV dementerar att Jensen är aktuell för dem.

Vilket innebär att bara Skellefteå är kvar och vi väntar oss att de kommer ut offentligt på hemsidan med informationen när som helst. Enda frågan är väl om det blir Näsan, som ger beskedet eftersom han formellt är ansvarig säsongen ut, eller om Lill-Nisses farsa - som ska börja prya på sitt uppdrag från slutet av januari - står för det.

Skellefteå har förvisso ett stort problem eftersom lagbygget saknar tillräcklig kraft på centersidan och har lagt för mycket pengar på målfarliga vingar. T ex tog det två säsonger innan de insåg vad förlusten av slitvargen Axel Lindholm betydde för Möller-Lindström och tycks ha tänkt "det är bara att flytta upp en junis så ordnar det sig" och så har man försökt med framför allt Linus Lindström - vilket inte alls fungerat - och på senare tid köpt in Albin Lundin som inte heller han kunnat bli en ny "Axel" förstås.

Diskussionerna nu tycks gå i riktning att Jensen ska axla axel-rollen. Är han en passande spelare för det?

Jag vet inte. Har sett för lite Pölsa för att förstå vad han kan och i vilken omgivning han fungerar bäst. Tror inte att han är "Axel-typen" vilket förstås inte hindrar att han kan bli en ny passande typ - kanske t o m ännu mer effektiv än Axel i den omgivningen?

Det vore förstås mindre bra besked för klubbarna bland topp 10 i SHL...

Sv: Forum för Skellefteå AIK
Perro: Alla spelar ju nästan gratis där har ja hört. Aaltonen är ju gratis och producerar ju därefter. Samma gäller väl olimb.

Sv: Forum för Skellefteå AIK
bisterfinnen: Vet inte vad som är bättre om jag måste välja bara en sak mellan dyr och kass! Men njutningsfullt såklart med kombon dyr och kass i skaiks färger! Då kan man verkligen gotta sig!!!

Sv: Forum för Skellefteå AIK
{7533}: Förhoppningsvis blir han en Ritola om han går till Skellet. Dyr och kass.

Sv: Forum för Skellefteå AIK
Sven.Savage:
Kul initiativ med sidan Sven. Det gör att man kan dryfta frågor och räkna med intelligenta och insiktsfulla svar.
Ser tex i Aftonblaskan att Jesper Jensen ryktas till bla Skellefteå. Vad tror ni Saik-fans om den spelaren? Vore det något för er?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
bisterfinnen: Fantastiskt fint! Denne Händemark borde vara ett rättesnöre för hur andra hockeyspelare ska uppträda. Inget skitsnack, bara en tydlig förklaring, analys och starkt ansvarstagande. Allt som inte är apsanning.

Man hoppas att vi i våra klubbar bara har "Händemarkare" så långt som möjligt från vad Apans lagkapten förklarat: "Jag är beredd att göra ALLT för att Apan ska vinna; filma, fuska, ljuga om så krävs".

Ditt inlägg, bisterfinne, är för mig poesi. Är säker på att tanten i Apboken har en något annorlunda uppfattning om lyrik.

Sv: Forum för Skellefteå AIK
Rytter: Jo, det känns fint med en plats för SAIK-hockeyn, även om bristen på "poesi" är påtaglig ;-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Var in och läste lite beslut från disciplinnämnden. Man kan konstatera att vissa spelare aldrig kan bli aktuella för Skellefteå. Dom skulle aldrig bli accepterade då dom helt verkar sakna förmåga att dra apsanningar.

Se bara på Malmös Fredrik Händemark som satte en armbåge i huvudet på Timrås Patrik Blomberg. Han får chansen att försvara sig inför nämnden och svarar:

Det är inget att snacka om. Det är ett solklart matchstraff och helt oacceptabelt. Jag är ledsen att jag satte laget i en pissig situation. Det var klumpigt gjort av mig. Jag tycker att Blomberg fick åka runt för fritt. Ingen tog honom på kropp, så jag ville separera honom från pucken. Men så gör han en dragning precis innan. Jag måste tänka till bättre där. Jag har bett om ursäkt till Blomberg, det blev en missbedömning utan uppsåt och jag är glad att han inte blev skadad i situationen.

Rakryggat något så gud förbannat. Kudos!

Sv: Forum för Skellefteå AIK
Sven.Savage:

Kul att se att detta SAIK "forum" har mer aktivitet än det officiella, en stor fördel är att här verkar det diskuteras hockey utan inslag av poesi.

Behövs bara en till SAIK skribent här så är boken större än den officiella på HS.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
LULEÅ HOCKEY! TA HEM LIMPAN OMARK NU I FEBRUARI!

Salavat Yulaev har följande tio matcher kvar att spela i KHL denna säsong:

Laget ligger två platser och runt tio poäng från plats i slutspelet om Gagarin Cup och det mesta talar alltså för att de missar slutspelet och att säsongen är över för Salavat Yulaev efter de ovan nämnda tio matcherna.

22 jan Kunlun, Peking - Salavat
24 jan Kunlun, Peking - Salavat
26 jan Amur - Salavat
29 jan Salavat - Jokerit
2 feb Salavat - Amur
4 feb Salavat - Barys
12 feb Amur - Salavat
14 feb Admiral - Salavat
16 feb Admiral - Salavat
20 feb Salavt - Bars

Av många skäl tror vi att Limpan Omark efter denna säsong kommer hem till Luleå.

Och jag har börjat fundera på om det inte vore möjligt att Limpan komemr hem redan nu i vår?

Den 15 februari är deadline för övergångar till SHL och i det läget har bara Salavat två matcher kvar att spela och det torde då stå helt klart att/om de missar slutspelet.

Det borde då vara fullt möjligt att Salavat skulle kunna vara beredda att släppa honom.

När jag kollat KHL-tabellerna inser jag att det mycket möjligt, t o m troligen kan vara så att det är definitivt klart att Salavat missar slutspelet redan när 4 matcher av KHL återstår. Och i så fall skulle det kunna vara möjligt att de redan 4 februari är beredda att släppa honom.

Vad kan det kosta?

Det kommer att kosta en del förstås, men hur mycket kan Salavat kräva för att släppa Limpan från två eller eventuellt fyra matcher utan betydelse? Med tanke på hur mycket han bidragit för Salavat under fyra år och bortåt 270 matcher för klubben.

Jag hoppas verkligen att Luleå är vakna för detta och undersöker möjligheterna.

Visst. Jag kommer ihåg säsongen 2013-2014, då Linus kom hem från NHLför att förstärka Luleå. Han skulle ha kommit hem redan i december, men det förbannade Edmonton Oilers som stoppat Linus karriär i flera år beslutade när de inte kunde hindra honom från att lämna att släppa honom till Buffalo till slut och där blev det några månader utan att fungera och först efter det kom han hem.

Det blev 9p på 11 matcher för Luleå, men succén uteblev. Det var bara fem matcher kvar av Elitserien och Rönken lyckades inte lira in Limpan optimalt i laget. Rönken valde att köra Linusarna Omark och Klasen i samma lina för att satsa allt på ett kort, men det var inget strålande beslut visade det sig och det hade säkert varit bättre att sära på dem. Det var också slutet på Rönkens tid i Luleå och av orsaker som jag här hoppar över hade han tappat kontrollen över omklädningsrummet. Det blev också 6 matcher i slutspelet för Limpan, men vi fick Läjkers i kvarten och de var otroligt duktiga på att punktmarkera bort våra Linusar och därmed torskade vi.

Detta om detta, men skulle Luleå lyckas landa hem Limpan i vår kan vi med lagets nuvarande utseende se framför opss en jäkla massa mer fina postioner där han skulle kunna gå in. I vilken som helst av nuvarande linor 1-2 skulle fungera. Och det skulle återstå ganska många matcher för Bulan att hitta exakt rätt:

(2019-02-12 Brynäs IF - Luleå HF)
( 2019-02-14 Luleå HF - IF Malmö Redhawks)
2019-02-16 Mora IK - Luleå HF
2019-02-21 Skellefteå AIK - Luleå HF
2019-02-23 Luleå HF - Frölunda HC
2019-02-26 Luleå HF - Rögle BK
2019-02-28 Djurgårdens IF - Luleå HF
2019-03-01 Timrå IK - Luleå HF
2019-03-05 Luleå HF - HV 71
2019-03-07 Linköping HC - Luleå HF
2019-03-09 Luleå HF - Linköping HC
2019-03-12 Färjestad BK - Luleå HF
2019-03-14 Luleå HF - Växjö Lakers HC

11 (-13) SHL-matcher för att lira in Limpan i Luleå. Och sedan slutspel!

Jag tror att jag får lägga detta inlägg gång på gång närmaste månaden. För att ordet ska spridas och Klubben inte ska missa att kolla upp möjligheterna.

LULEÅ HOCKEY! TA HEM LIMPAN OMARK NU I FEBRUARI!
Uppladdat:

500x0-1_4.jpg


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
En enda match i SHL idag; Djurgårn-Malmö.

Djurgårn har ju i månader spelat en match färre än de flesta övriga lag men efter kvällens match kommer de upp på lika antal matcher med de flesta lag.

Och skulle Djurgårn vinna - klättrar de ända upp till plats två i tabellen!

Djurgårn som nyss lirade B2B mot Pölsan och tog sex poäng, spelar B2B och tar emot Malmö på Hovet på torsdag. Vinner de 6 p mot Malmö också, samt Luleå får max 1p av Apan...Då är Djurgården nya serieledare!

Lite överraskande. Djurgårn har ju varit i en längre formgrop men illustrativt för hur j-a jämnt det är i SHL i år.

Mycket ovisst och spännande framöver. Tidigare under säsongen har jag trott på Djurgårn och Warulfven som starkaste lag men båda dessa lag har drabbats av många spelare borta. Ändå har båda lagen hängt med i topp eller snäppet under absoluta topp. Får de nu tillbaka de som de saknat och Djurgårn tycks ju ha fått in en möjlig kanonback från SHL dessutom - ja då har vi där två lag som kan bli omöjliga att rå på i år.

Samtidigt har Läjkers fått ihop spelet och klättrat och klättrat. Och nu dyker t o m Apan upp med ett spel som ger poäng.

Vidare har vi Luleå och Frölunda som länge tillhört absoluta toppen och ej kan räknas bort.

Ojoj, så många lag som utmanar.

Och då slutar det väl med att Pölsan vinner hela skiten?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Ottawa tar emot Arizona i natt och Senators coach har förklarat att Craig Anderson, som torskade matchen mot St Louis Blues senast, kommer att ta spaden för Ottawa inatt också.

Hmm. Innan "Andy" som han kallas kom åter från hjärnskakning hade Anders Nilsson haft spade för Ottawa i 4 vinster på 5 matcher, efter att Ottawa hade torskat åtta matcher i rad.

Detta var ANders resultat:

96,97% 32/33 Anaheim-Ottawa 1-2 VINST
97,06% 33/34 Los Angeles-Ottawa 1-4 VINST
90,32% 28/31 San Jose-Ottawa 4-1 förlust
93,75% 30/32 Ottawa-Colorado 5-2 VINST
97,06% 33/34 Carolina-Ottawa 1-4 VINST

Känns ju jävligt knepigt att han inte fick fortsätta med spaden så länge han levererade som ovan dvs >95% räddningar fem matcher i rad.

Och nu får Craig fortsätta nästa match också. Vad kommer att krävas för att Anders får ta över spaden igen? En B2B-med två matcher inom 24 timmar? DEt händer nästa gång 1-2 februari och 6-7 februari. Eller att Craig börjar sila och kasta in puckar så att han förlorar matcher för laget gång på gång på gång?

Nej, det här känns trist. Och alla som kan historien vet att det är inte första gången Anders behandlas på detta vis utan tvärtom har han drabbats så här upprepade gånger. Han har kunnat leverera fantommatcher och hållit nolla mot de bästa lagen i ligan och - nästa match får han sitta i båset.

Jävligt tråkigt.

Tror ändå att det enda Anders kan göra är att bita ihop och ge sig fan på att varje gång han får ta spade ska han göra sin bästa match någonsin.

Någonstans måste väl för fan gränsen passeras så att han inte kan hållas utanför isen om han pallar trycket att fortsätta högprestera även om han blir inbjuden med armbågen. Gång på gång på gång på gång...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
bisterfinnen: Håller med. såg händelserna på ligan och det är riktigt, riktigt skamligt. Det var fyra minuter kvar av matchen och Pantern ledde med 2-0 - och man får uppfattningen att det är det, som ligger bakom Ritolas våldsamma överfall som sker i ett och samma anfall med 10-15 sekunder emellan.

1. Först har Ritola passerat en Panternförsvarare som är på väg åt andra hållet. Då vänder sig Ritola om och bakifrån lyfter han klubban och hur medvetet som helst smäller han in den i ansiktet på Panternförsvararen som föälls till marken.

2. Sålunda tappande en spelare får Pantern problem att hålla Trottoarkantens anfall borta och det blir lite farligt men de lyckas stoppa det och pucken blockeras. Då åker Riola runt ett gäng spelare för att leta upp en Panternförsvarare som han tydligen har något otalt med och när han kommit fram lyfter han klubban och med båda händerna crosscheckar han Panternkillen rakt i ansiktet.

Extremt jävla fult och som du säger, bisterfinne, är det exakt efterliknande hur Highsticking Lindström brukar uppföra sig när han får psykbryt.

Håller tummarna för lång avstängning för fulspelande Ritola.

Ritola är en spelare som jag föraktar. Vet inte om jag tycker sämre om någon spelare överhuvudtaget men Ritolas beteende är så sjukt föraktligt. Gång på gång har han myglat sig från kontrakt för en massa påhittade orsaker och varje gång har han satt klubben i svår situation men skitit i det eftersom han tycks ha brytt sig endast om vad han själv vill och hur han får bästa möjliga betalt. När han kommit in och skaffat sig bra resultat för MooDoo blev han lovad högre lön i Trottoarkanten och "plötsligt" började han misslyckas hela tiden till MooDoo var beredda släppa honom. När han kom till Apan accepterade han ett flerårigt kontrakt till begränsad lön eftersom han var långtidskadad. Apan tog in honom och betalade för att rehabilitera Ritola ett halvår. När han äntligen var skadefri och kom in i laget var det Apans plan att nu skulle de få tillbaka vad de satsat genom att ha en skadefri producerande Ritola en säsong till enligt avtalet. Då kom Ritola på att "oj, jag blir så yr när jag flyger, så nu måste jag sluta hos Apan" och Apans klena ersättning för hockeyläkare, fru Distriktsläkaren lät sig luras tillsammans med Näsan. Bara två exempel, men i stort sett hela sin karriär har Ritola hittat på en massa ljug för att komma ifrån avtalade löften och kontrakt och han har i stort sett aldrig spelat ett kontrakt ut. Det blir bara satsning till dess att han producerat bra ett tag och då skickar han ut agenten att hitta något lag som betalar bättre. Och när han fått ett sådant fröslag, myglar han sig bort från klubben.

I detta nu lirar han alltså för Trottoarkanten för 3e, 4e, 5e gången under karriären - ingen kan hålla räkningen. Och nu har han lurat på sponsorn Ejendahl att slänga upp en massa miljoner för att få behålla Ritola lång tid. Och då blir det som vanligt: Ritola borta massor av tid för riktiga eller påhittade skador och när han nu kommer tillbaka genomför han dessa nämnda överfall vilka förstås kommer att innebära att han sätter klubben i skiten igen.

Jag skulle önska att klubbarna sammanställde Ritolas hela j-a tragiska historia samt att samtliga klubbar och ligor kom överens om att alla vägrade anställa den fullblodade egoisten som konsekvent skiter i laget för att berika jaget.

Sv: Forum för Skellefteå AIK
Perro: Jag håller med. Skellefteå har radat upp imponerande insatser efter nyår. Samtidigt har Luleå delar av matcher spelat riktigt bra, men inte varit så där genomgående och konsekvent på topp hela tiden.

Jag tror att de flesta har ganska bra koll på båda lagens styrkor och svagheter just nu och min gissning är att det som kommer att avgöra blir om Skellefteås försvarspel kan stå emot Luleås attacker, liksom motsvarande: om Luleå kan stå emot Skellefteås spel i vår zon.

Det låter ju nästan som självklarheter, men tycker ändå att det handlar om isolerade matchbilder:
• hinner våra backar och förstärkande linor med att markera och inte släppa till chanser i slottet när Skellefteås linor trummar på och dessutom när flera Skellefteåspelare kommer att försöka ta kontroll på platsen framför vår målvakt?
• kommer Skellefteås försvarsspelare att hinna med motsvarande och hindra att Luleå passar fram till klara mållägen från skottet?

Och dessutom kan det bli lite slumpartat att lägen dyker upp trots bra försvar genom studsar som går rätt/fel; likaså att det blir så jämnt att ett första mål kan bli avgörande, även om det kommer lite oväntat, relativt matchbilden.

Jag tycker att matcherna mellan Luleå och Skellefteå nästan alltid varit mycket bra och att varje spelare i båda lagen är beredda att göra sitt yttersta i dessa matcher. Alla kommer att VILJA vinna och mer så än mot de flesta motståndare.

Men vilket lag vill mest? Vilket lag kommer att vinna jämna man-mot-man-situationer och ta överläge i tekningar?

Generellt skulle man nog tänka att det lag som kommer nedifrån - i detta fall det klättrande Skellefteå - kan vara mest taggande.

I vilket fall: det känns i förväg som oerhört jämnt och att det sannolikt kommer att bli en match som går jämnt hela vägen, medan det motsvarande: att något lag rinner iväg med flera mål nog kräver en hel del flyt för att inträffa.

Mer än 2 dagar kvar till match men temperaturen har redan börjat stiga och det kommer definitivt att bli denna säsongs hittills viktigaste match i norr....

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Ser att Ritola specialstuderat mästaren Highsticking Lindström. Han behärskar nu "Jocken" med perfektion. Tyvärr har han inget frikort hos disciplinnämnden så det blir garanterat botbänken, semester och spånken för Ritola.

Sv: Forum för Skellefteå AIK
Haha Sven alltså!

Ångest inför torsdag. Skaik verkar vara i en formtopp. Huvva!

Sv: Forum för Skellefteå AIK
Sven.Savage: Men vad är detta! Har du startat en Skellefteå bok! Haha Jo jag tackar när en lulesupporter startar ett AIK forum 😂😂

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: hm... Är det inte hon som gillat att röka på? Kan förklara varför hon gillar lulehockey! 😉
Fy tusan va jag är nervös inför torsdagens match, mycket som står på spel då! 😁😁😁

Sv: Forum för Skellefteå AIK
Sven.Savage: Respekt för det initiativet. Tror snabbt att vi samlar fler SAIKare än på andra ställen. Kul med en seriös diskussion om SAIK. Tror att man blir svårtuggade på torsdag. De verkar ha kommit igång. Tips ändå 3-2. Lysande tänkt Sven.

Sv: Forum för Skellefteå AIK
Sven.Savage: Nja...nog blir det tvärstopp nu...Jimmie eller/och Jocke får hjärnsläpp i vanlig ordning...ni får spela 5 min pp...avgör matchen därefter...typ...

Sv: Forum för Skellefteå AIK
Sven.Savage: Ett SAIK-forum där man kan diskutera hockey? Det var på tiden. Det finns ju inte här på hockeysnack.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Och så noterar vi att ny kulturminister - som även får ansvar för sportfrågor - blir Amanda Lind som bor i Härnösand, men som är uppvuxen i Luleå och ser sig som lulebo:-)

Jag förutsätter att hon är uppvuxen med en fin förståelse för Luleå Hockey :-)

TILLÄGG: Nu har jag kollat upp saken. Låt mig citera vår nye kultur- och sportminister när hon berättar om saker hon gillar:

"Luleå Hockey.
Är man från Luleå så håller man på Luleå Hockey. Jag har koll på hur det går och försöker även se någon match när jag är hemma i Luleå. Hockey är bäst live!"

WAY TO GO, AMANDA!

Sv: Forum för Skellefteå AIK
Sven.Savage:
Detta är respekt, all heder åt dig Sven för detta initiativ!!

Sv: Forum för Skellefteå AIK
DansbandsWolf: Jag håller med.

Skulle de haft sex Erik Gustafsson på backsidan kunde de nog klarat av det försvarsspel de önskat, men nu har de rättat mun efter matsäck.

Detsamma gäller anfallsspelet där jag tycker att Oscar Möller skärpte sig redan i december och tog kampen inne i slottet genom att söka sig dit. Nu hänger allt fler på och t o m Lindström tycks släppa den bekväma inställningen och gå inåt för att kriga. Slutligen har återkomsten för Tim inneburit att den linan med Hedberg och Wingerli kört upp en j-a fart i slottet och runt om målet. Dessutom verkar det som att övriga spelare vill hänga på.

Och med framgångarna med bara trepoängare (förutom förlusten mot Djurgårn) efter nyår dessutom mot starka motståndare ökar ju chansen/risken för att insatserna får medvind och att alla spelare vill följa med på resan uppåt.

Synnerligen intressant match på torsdag: Luleå Hockey - Skellefteå AIK i en redan utsåld Delfin....Brrrrrrr.....

Sv: Forum för Skellefteå AIK
Sven.Savage: Ha ha ja så här kan man ju också göra det var ju oortodox, gillatumme på den :)

Om vi nu seriöst skall diskutera Skellefteå AIK så har jag en observation som skett sedan nyår i försvarsspelet.

Tidigare gällde att i alla lägen konstruktivt spela ut pucken ur egen zon, sarg ut icing och annat ”ovärdigt” var förbjudet. Med följd att stabbiga, inte så skillade backar tappade puck i försvarszon med långa anfall från motståndare som följd. Spel i egen zon har aldrig varit Schtaaans AIK bästa sida, nej fort upp med pucken till andra zonen är mantrat.
Nu efter nyår är det sarg ut och icing i värsta fall som gäller när det krisar, har aldrig sett så många sarg ut och icing från SAIK på 7-8 år men det verkar funka, bara att se på poängen de spelat in.

Är egentligen inte förvånad för så har alltid TommyDalton förespråkat försvarsspel, nej förvånad blev jag när han blev värvad som headcoach till Schtaaan.
Missar man slutspel eller åker ut i play in tror jag att Dalton ryker.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Knegare: Var så artig! :-)

Ni har ju kommit igång rejält efter årsskiftet och om alla spelare fortsätter att göra sitt bästa och spela för laget är det inte omöjligt att ni klättrar i topp efter den miserabla hösten. det är ju väldigt tätt mellan lagen och nästan 20 omgångar kvar.

I så fall behövs verkligen en bra plats att på ett hyggligt och respektfullt sätt diskutera laget, helt utan "poesi".

Närmast ser vi ju fram emot matchen på torsdag och jag känner redan stor oro inför den.

Sv: Forum för Skellefteå AIK
Sven.Savage: De ä fan så att man blir rörd...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Haha! Förvisso...så kan man ju också göra...

Forum för Skellefteå AIK
Denna tråd är en gåva till riktiga Skellefteå AIK-supportrar som Knegare, Blister Brigade, ante08, med flera. På denna plats ska de kunna diskutera sin klubb utan att riskera hån, skällsord och trollerier. Supportrar av andra klubbar är förstås välkomna att delta i diskussionerna men uppmanas visa respekt och följa den stil och netiquette som här etableras av Skellefteå AIK:s supportrar.
Uppladdat:

500x0-1200px-skellefteaaiklogosvg.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Knegare: Du har rätt och så här kan vi inte ha det.

Jag startar en ny tråd "Skellefteå AIK Forum" som kan fungera som en underavdelning här på lulesidan.

Den kan nås strax till höger under diskussion och där kan ni riktiga supportrar skriva om ert lag. Eftersom vi av tradition använder en enda annan tråd, den där vi följer Luleå Hockeys resa mot Gludet sedan drygt sex år tillbaka kommer Skellefteå AIK Forum att vara lätta att hitta.

De som vill diskutera med er i tråden uppmanas att visa tillbörlig respekt. Det gäller förstås mig också:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
{7943}: Nja...mer tragiskt än skrattretande...fan man önska man kunde göra en alternativ Skelleftebok...typ som den va för 12 år sen...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Zappaholic:
Det som är roligt att han själv inte svarar utan det är den andra raketforskaren som skriver svaren och dessa inlägg låter han stå kvar!! Det bästa är nog tror jag personligen att totalt ignorerar dessa två herrar, de är så ensamma där så att de kör med flera egna konton så att det ska se ut som att det är fler där inne! Ganska skrattretande... :D

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Göteborg-skorna var som misstänkt på gång och i dag lyckades de göra mål på Luleå Hockey, men tyvärr för dem var det då bara tio minuter kvar av matchen och Luleå hade redan gjort fem mål, så det blev Luleåvinst som vanligt. Fint att få efter den försmädliga 3-2-förlusten mot DamHV igår för oss.

Det innebär att vi har en uppdatering av tabellen och vi tar återigen en titt på herr- och damtabellerna för att njuta så länge vi kan. På damsidan lär det inte bli några fler förändringar när det gäller förstaplatsen förstås, men på herrsidan i den extremt jämna tabellen kan det bli väldiga omkastningar framöver så vi passar på att njuta medan vi kan.

I SHL spelas strömatcher tisdag-onsdag (SeMer:s roliga påhitt för att maximera tittarantalen) och på onsdag tar Warulfven emot Röglet hemma.

Som synes går Ulfven förbi Luleå om de vinner sin match med minst tre mål, dock med en match mer spelad.

Luleås match spelas på torsdag och skulle Ulfven bara vunnit med 1-2 mål kan de ändå passera på torsdag, om Luleå förlorar med 2-1mål.

Och Luleå tar alltså emot Apan inför en redan utsåld Delfin!

Det här blir en infernaliskt betydelsefull match. Luleås lag har imponerat på senare tid även då vi tappat pinnar och Apan har kommit igång som satan och slagit en massa lag uppe bland toppen i serien senaste veckorna.

Senast vi mötte Apan var 3 november då Luleå vann nere i Schtaan med 0-1 och därefter gick Apan ner sig i en väldig depression och formgrop som varade året ut när man dalade ned till plats 11 i tabellen, innan man efter årsskiftet har skärpt sig och nu vinner och klättrar.

För Luleå innebar vinsten mot Apan att vi gick upp i serieledning, en ledning som vi i princip hållit sedan dess under 11 veckor trots att ställningen bland de översta lagen varit så jämn.

En förlust för oss nu och...vi tappar antagligen serieledningen till Warulfven och därefter kan vi riskera att det börjar blåsa kallt med många starka lag som stormar uppåt medan vi själva kan ramla utanför topp 6 om vi får motvind några veckor.

Men skulle vi slå Apan kanske vi knäcker dem igen och de tappar stilen och försvinner nere i det mörka svarta djupet?

Ja, Gudars skymning. Det här blir en oerhört viktig match.

Men innan dess passar vi på att njuta av tabellställningen just nu:
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2019-01-20-kl-152242.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Luleå Hockeys stenhårda damer förlorade faktiskt mot HV med 3-2. Fjärde 0-poängaren för Luleå på 29 matcher.

Risk för att det blir en till torsk nu, när matchen mot Göteborgskorna börjar 12.30.

Göteborgskorna: heter det så? Hur skiljer man då på damer och fotbeklädnader "Göteborg-skorna". Fast vi talar ju om en stad där fiskarna lägger rabarber på fiskarna i körkan...

Åter till ordningen. Jo, det är riktigt att vi vann mot skorna från Göteborg med 0-14 för två dagar sedan, men det betyder ju att de nu kan vårt lag och säkerligen har de funderat ut ett effektivt motvapen.

Dessutom kommer det att få ett starkt stöd då vi räknar med att Mike F. pallrat sig ut till Angeredhallen för att hejja på. Senast hade de 51 i publiken men nu blir det säkert betydligt fler.

Skulle vi ändå vinna - trots alla odds - är det förstås inte skornas utan Fulundas fel. Skamligt nog har föreningen vägrat ta in damerna under sig för att stödja utvecklingen av damhockey på Sveriges framstjärt.

Hade den här gendermyndigheten blivit av skulle den säkerligen som första uppdrag arbetat fram ett lagförslag om att lagen i Elitserien SHL torskar en poäng per match så länge de inte byggt upp ett damlag inom verksamheten.

Men det gäller inte Apan som - efter att ha lurat på sig Bergsbyns IF, sedan la ned hela damverksamheten och nu, pressade av kommunen, köpt ihop ett nytt lag. De skulle förstås få dra av två poäng per match. Så illa som Apan gått i år skulle det förstås innebära att de legat på minus, och sådant kan ju inte accepteras. De minuspinnarna får plockas från tidigare år och när man straffat Apan för alla försyndelser mot damer kommer man att finna att de inte ens tillhört Elitserien SHL efter början av nittiotalet. Apans uppförande i högsta serien har ju varit en gåta, som först nu får sitt svar, när vi får reda på att de inte ens varit med.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Och matchen slutar 3-2 för Blues. Craig har 92% räddningar med 35/38 skott och allvarligt talat tycker jag att han var stabil och säker.

Tror inte att Craigs insats gör att Anders får nästa spade, men ... Ottawa förlorade matchen. Ja, vi får se hur det fortsätter.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Andra perioden över, 2-1 för Blues efter 15-14 i skott under andra och med sekunder kvar av perioden åker Jaros ut för tripping då han bredbent kolliderat mot en Bluesspelare som faller, så Blues inleder tredje i PP.

Craig duktig vakt. I matchen rätt mycket kamp framför målet och Craig hänger med bra, starkt av honom att inte gå ned och bli kvar utan kämpar ofta stående och kommer upp snabbt när han gått ned - egenskap som jag noterar och imponeras av.

Svår match. Skulle Anders ha lyckats bättre? Nja, jag vet inte säkert. Första målet genom ett dragskott från distans kanske han kunnat ara snabbare på och räddat. Andra skottet var en kopia, men ett slagskott och därför snabbare och svårare att hinna reagera på.

Och där sätter Pääjärvi i box 2-2 genom att bromsa in och träffas på rören av ett pass/skott. Vi har börjat tredje, alltså.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Småkollar St Louis-Ottawa delvis eftersom jag inte skulle ogilla att Ottawas vakt Craig Anderson olyckas och Anders får ta spaden. Men det känns obra att sitta och hoppas se en vakt olyckas, jag är ju djupt intresserad av vakter och vill alltid se dem lyckas.

1-1 efter 4-4 i skott för ett tag sedan och Blues mål på ett dragskott från blå i plockkrysset där Craig såg skytten hela tiden och liiite kritik från supportrarna. Sedan har perioden rullat på och St Louis har mer av spelet men inga ytterligare mål ännu.

Craig är ju NHL-vakt sedan 16 år (!) och Ottawavakt sedan 9 år, etta sedan 8 år så han är inte lätt att flytta på.

Men alla får lägga spaden på hyllan förr eller senare och Craig fyller 38 år i år.

Personligen ser jag gärna att Ottawa får in mer Nilss i vaktandet. D v s att Anders-son utvecklas till Anders-Nilss-on:-)

Nåja.

Jag kan acceptera att de delar på matcherna, fast för att Anders ska erbjudas en förstaspade krävs att han får ta en majoritet av matcherna en säsong och visa att han håller.

Personligen anser jag att denna NHLs inställning till vakter är omodern och något som laget förlorar på. Men det krävs att något lag går först och visar det.

1-1 efter en period, 11-6 i skott för Blues.

Andra perioden snart.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Perro: Mmm, vi har ju haft många original Luleåspelare som varit klubben trogna i många år. Fabbe hade ju sin utflykt till Fulunda men annars har han ju varit bara vår.

Sådana spelare är ju viktiga och t ex landslagsjanne blev ju kvar fast han tappade i styrka sista åren, men när Osten planerade för att janne skulle tackas av blev det ramaskrin från alla håll och kanter och han fick ett år till där han spelade in lill-Nisse som ersättare. Det var fint.

Så länge man bidrar bör vi förstås ha ett extra tålamod med våra trotjänare.

Och när det gäller Fabbe - han har ju utvecklats till rena skyttekungen! Kan vi hoppas på en lina i slutspelet med Fabbe-Connolly-Limpan kanske?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Som jag fattar det har både foppa och fabbe utgående kontrakt. Luleå verkar fundera på att inte ge fabbe nytt kontrakt alltså. Skandal! Jag behåller mycket hellre fabbe än foppa om jag väljer mellan dessa två.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
7,5 minut kvar av tredje perioden i Jönköping och i detta nu tar HV ledningen med 3-2. Tydligen en riktig rackarrökarmatch med massor av utvisningar och HV har t o m skaffat sig en game misconduct för abuse of officials.

Kom igen, Luleå!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
APANS ÅTERKOMST.

Vid nyår skev jag att nu hade Apan sex viktiga matcher framför sig och om de inte lyckades skärpa sig nu, skulle de inte göra det resten av serien heller.

Tyvärr skedde det som inte fick hända. Apans primadonnor har skärpt sig kämpar. Min gissning är att beskedet om att Apan sparkar CryBert, vars röst nu ingen längre lyssnar på, blivit det som fått köpespelarna att agera.

Nu har de lirat 5 av de 6 matcherna jag lyfte fram och bara Djurgårn har lyckats lugga Apan på pinnarna, för övrigt är det imponerande vinster mot starka lag som Ulfven, Läjkers och HV. I den jämna tabellen förändras placeringar snabbt och Apan är redan uppe på plats 7 och kommer av allt att döma ganska snart att vara bland topp 6 förstås. Väl där, kan det tyvärr fortsätta uppåt hur högt som helst. Illa, illa.


Skellefteå AIK - Färjestad BK 4 - 2 (0-1, 1-1, 3-0) 3 POÄNG
Skellefteå AIK - Djurgårdens IF 1 - 3 (1-2, 0-0, 0-1) 0 POÄNG
Timrå IK - Skellefteå AIK 4 - 6 (1-2, 2-2, 1-2) 3 POÄNG
Skellefteå AIK - Växjö Lakers HC 3 - 0 (1-0, 1-0, 1-0) 3 POÄNG
HV 71 - Skellefteå AIK 1 - 3 (1-1, 0-1, 0-1) 3 POÄNG
Luleå HF - Skellefteå AIK ?

Och som synes väntar vi nu alla på nästa match som är Luleås hemmamatch mot Apan inför en redan utsåld och fullsatt Delfin.

Oj, vilken match det ska bli!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Osj02: Javisst! Hade inte tänkt tanken förut, men när jag funderade på saken i morse insåg jag att det borde finnas en chans för Luleå att agera för att få in Limpan i laget lagom till nästa match mot Apan borta. Det vore ju fantastiskt!

Troligen händer det inte, förstås, men helt uteslutet är det inte.

LULEÅ HOCKEY, LYSSNA: OM NI AGERAR NU KAN DET FINNAS CHANS ATT LANDA LIMPAN OMARK 15 FEBRUARI. SNACKA MED SALAVAT YULAEV, VETJA!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
bisterfinnen: He he, kopieklubben Apan har ingen aning om vad den pysslar med och att supprotrarna igenkligen hatar sig själva är inte förvånande:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
M.Lemiux: Yep, om Anders Nilsson. Grejen är den att "en annan i förväg vald etta" hindrat honom från att slå igenom i flera år nu:
• Oilers Talbot
• Buffalo Lehner
• Canucks Markström

Henke Lundqvist brukar uttala sig om chansen att få en förstaspade att för det första måste man vara beredd genom att ha fått testa på i stora sammanhang så mycket att man har tillräcklig erfarenhet, men det räcker inte - man måste också ha flyt/tur att komma i ett läge där man får en ärlig chans att fightas om en fröstaspade och när den chansen kommer måste man ta den - för ingen får mer än en chans.

Det här kan verkligen vara Anders chans. Ottawa har inga NHL-ready vakter att plocka upp (även om Filip Gustavsson säkert kommer med tiden) och bara mångårige vaktettan Craig ANderson som konkurrent. Men Craig fyller 38 under säsongen och det är hög tid släppa in en ny etta. Om Anders briljerar under våren kan han ha en god chans att ta sig fram till förstaspoade tror jag. ANnars måste Ottawa - som är ganska snåla - köpa in en färdig etta.

Om fem timmar match St Louis-Ottawa och det är redan bestämt att Craig Anderson får ta spaden ikväll.

Det var ju vad alla väntade sig, när deras etta sedan åratal var fit for fight. Men under vårt perspektiv skulle vi förstås inte ha så mycket emot att han silar ungefär som när Högberg fick testa spaden senast och Anders fick kliva in och ta över sedan Högberg silat tre.

Ville inte skriva det där för jag vill inte hoppas på andras otur för att ge dem jag håller på tur. Men som sagt. Det har varit så många år som Anders inte fått fortsatt förtroende även när han levererat klart bättre än konkurrenten så för att det ska jämna ut sig såg man gärna att han har lite flyt med det där nu.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Zappaholic: Ja, det är verkligen en underlig plats där bara "Apan är bästigast" samt trollattacker mot andra är tillåtna, under påståendet att det handlar om poesi. Ett stort skämt, för att inte säga oförskämt!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Perro: Ja, den jäkla Ulfven är hal som en ... ulfv. Trots allt en jättefin insats av Luleå, förutom första halvan av tredje då man frös fast i försvar vilket inte fungerade. Den här matchen var vi värda tre pinnar, men tappade två av flera skäl som inträffade samtidigt:
• Sållet Svensson kom in och gjorde en mycket stark insats
• Höjdhopparen slutade blåsa när Ulfven gick över gränsen för att försvara sig
• Tur med studs på luleben till pyskologiska 3-2
• Grymt effektiva straffar som lurade t o m en vanligen olurbar Lassi

Nåja. Vi får vara glada över fint spel av Luleå idag och den extremt jämna SHL-tabellen kan kastas om hur mycket som helst framöver. Bara att köra på!

« · 1939453 · »