Luleå HF

SHL · 117708 inlägg · 890 ämnen

« · 1832604 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Du tjatar vidare..ALLA som har intresse vet om detta för länge sen.. Vad är DIN värdegrund?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Nu är det länge sedan vi särskådade hur Apan - som dyrt och heligt lovat att alltid ha minst 5 av 10 spelare från BYGDEN i representationslaget - satte ihop truppen som tog Apan till Elitserien 2006:

KÖPESPELARE
1. Köpespelare från USA, Mark Busenberg
2. Köpespelare från USA, Brett Harkins
3. Köpespelare från USA, Jeremiah McCarthy
4. Köpespelare från Tjeckien, Libor Prochazka
5. Köpespelare från Tjeckien, Daniel Branda
6. Köpespelare från Österrike, Daniel Welser
7. Köpespelare från Kiruna, Andreas Hadelöv
8. Köpespelare från Kiruna, Fredrik Krekula
9. Köpespelare från Boden, Johan Norberg
10. Köpespelare från Boden, Fredrik Öberg
11. Köpespelare från Arvidsjaur, Fredrik Lindgren
12. Köpespelare från Umeå, Per-Anton Lundström
13. Köpespelare från Umeå, Daniel Sondell
14. Köpespelare från Örnsköldsvik, Magnus Wernblom
15. Köpespelare från Örnsköldsvik, Anders Söderberg
16. Köpespelare från Örnsköldsvik, Fredrik Bergquist
17. Köpespelare från Gävle, Patrik Rönnqvist
18. Köpespelare från Stockholm, Nicklas Dahlberg
19. Köpespelare från Stockholm, Andreas Falk
20. Köpespelare från Stockholm, Andreas Paulsson
21. Köpespelare från Stockholm, Johan Åkerman
22. Köpespelare från Arboga, Mikael Bohman
23. Köpespelare från Mariestad, Per Helmersson
24. Köpespelare från Nybro, Pontus Petterström

BYGDENSPELARE
1. Bygdenspelare, Mikael Petterson*
2. Bygdenspelare, Mikael Brancalion*
3. Bygdenspelare, Alexander Sundqvist*
4. Bygdenspelare, Johan Ramstedt**
5. Bygdenspelare, Thomas Larsson**
De tre första sparkades direkt och fick inte spela i Elitserien, de andra två sparkades någon säsong senare. Och alla ersattes de av KÖPESPELARE.

Ja, där ser man vad Apans värdegrunnnnd innebär. Vad ett dyrt och heligt löfte från Apor står för.

En s k Apsanning, alltså. Eller - som vi andra kallar det - en komplett lögn.

Men hockeyns svar på Bagdad Bob - Apan - ruskar på huvudet och presenterar alternativa fakta: "alla våra spelare har bakgrunnnnnnd i Apbygden!". Amerikanen Busenberg hade exemplevis observerats när han tjackade en tunnbrörulle med räksallad på torget i Apschtaan förmiddagen innan hans första match. Det är vad vi kallar en rejääääl bakgrund i bygden!

Jahaja. Logik, a la Apor.

Och om bara 12 dagar smäller det - första ISTRÄNINGEN för laget den 8 augusti och var? Jo, på Folkets Parks stora scen.

En apsanning. Igen.
Uppladdat:

500x0-treapor_20.jpeg


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Hockeysverige har sammanställt en lista över vilka svenskar som har högst lön i NHL (länk); dvs de största NHL-stjärnor som kommer från Sverige.

Efter att ha tagit del av alla påståenden om hur Apan levererat NHL-stärna efter NHL-stjärna under många år väntar vi oss förstås att listan kommer att domineras av ex-Apor.

Här har vi listan över de 15 bäst betalda NHL-svenskarna, med årslön i svenska kronor samt vilka svenska klubbar de väsentligen kommer ifrån (om nu någon av de 15 INTE kommer från Apan, men det är ju osannolikt).

1. Henrik Lundqvist 74,2 miljoner FRÖLUNDA
2-3. Viktor Hedman 65,9 miljoner MOODOO
2-3. Loui Eriksson 65,9 miljoner FRÖLUNDA
4. Niklas Bäckström 61,8 miljoner PÖLSAN
5-9. Henrik Sedin 57,7 miljoner MOODOO
5-9. Daniel Sedin 57,7 miljoner MOODOO
5-9. Erik Karlsson 57,7 miljoner FRÖLUNDA
5-9. Henrik Zetterberg 57,7 miljoner TIMRÅ
5-9. Alexander Sten 57,7 miljoner FRÖLUNDA
10. Oliver Ekman Larsson 53,5 miljoner TINGSRYD (TROTTOARKANTEN)
11-15. Filip Forsberg 49,4 miljoner TROTTOARKANTEN
11-15. Hampus Lindholm 49,4 miljoner RÖGLE
11-15. Alexander Edeler 49,4 miljoner JÄMTLAND (MOODOO)
11-15. Gabriel Landeskog 49,4 miljoner DJURGÅRDEN
11-15. Mika Zibanejad 49,4 miljoner DJURGÅRDEN

Ja, sammantaget har vi följande lista över svenska klubbar som exporterat superstjärnor i NHL:
1. Frölunda
2. MooDoo
3. Djurgården
4. Trottoarkanten
5. Pölsan
6. Timrå
7. Tingsryd
8. Rögle
9. Jämtlands HF

Men listan är förstås inte korrekt eftersom alla Ap-superstjärnor av någon anledning saknas. De får rätta till det där innan vi kan lita på listan. Gärna inom närmaste 13 dagarna så Apans anrika totaldominans av export av superstjärnor till NHL kan presenteras 8 augusti när Apans första ISTRÄNING går av stapeln på Folkets Parks stora scen. Som vanligt kommer den senare på kvällen ha beskrivits ha "dragit rekordpublik" när Apan skickar ut pressmeddelande till hela världen och förklarar att "hockeyintresset är större än någonsin i Apschtaan" trots paradoxala, icke alternativa fakta som visar att publiksiffrorna för Apan i Elitserien SHL sjunker dramatiskt - Apan är ett av seriens bottenlag publikmässigt - och senaste säsongen gick man i rekordförlust 17 miljoner vilket man skyller på publiken "som inte vill se Apan spela hockey"...
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2017-07-26-kl-160435.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Wilhelmsson: Genom kommunsammanslagningarna på sextio- och början av sjuttiotalen blev Skellefteå Norrlands största stad, såväl till ytan som till befolkning. Med detta som bakgrund lovade de dyrt och heligt att"5 av 10 spelare i representationslaget ska komma från bygden". Något de baserade på att kommunen Skellefteå utgjorde hela norra delen av landskapet Västerbotten.

Detta löfte lyfter de till skyarna och hittar på alla möjliga varianter av "bygden" för att räkna in sina köpespelare som egna produkter från egna led.

Men sanningen är en annan. När de tog sig upp i Elitserien för tio år sedan var det med ett lag som till 83% bestod av köpespelare och de flesta av de få spelarna från Skellefteå sparkades omedelbart och fick inte följa med upp i Elitserien. Samtidigt la de ned sitt eget damlag, som då skulle få spela i högsta serien för damer. Eget och eget. Det var Bergbyns IF:s damlag, som Apan köpt in några år tidigareoch dyrt och heligt lovat stödja fullt ut, men den undangömda sanningen är alltså att de krossade damhockeyn i norra västerbotten för att få pengar över till köpespelare för herrlaget.

Och som du vackert länkar till, Wilhelmsson, visas det nu att Apan är storköpare av utländska importer. Och jag garanterar att vi bara har sett början ännu. Apan har pengar och kommer att köpa och köpa och köpa igen för att hålla sig kvar i Elitserien SHL. Men med tiden kommer de ändå att ansluta till sin egen anrika historia; anrik som landets största förlorare. Losers, som missat fler kval än något annat lag. Trots att de inte dragit sig för att utnämna landets värste filmare och fuskare till lagkapten - en åtgärd som mer än något annat visar vilken värdegrunnnnnnd sekten Apan har.
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2016-04-19-kl-202049_1.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Expressen listar antalet importer i SHL .. givetvis så har köpelaget Skellefteå fler importer än Luleå .... deras värdegrund börjar krackelera som väntat. snart har dom köpt sig en plats i allsvenskan igen.

www.expressen.se/sport/hockey/shl/har-ar-alla-utlandska-spelare-i-shl-lagen/

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
17 dagar kvar!

Till "den första isträningen" för Apan, vilket kommer att ske i form av fiskdamm och banjomusik på Folkets Parks stora scen, medan Pea olagligt går runt och kräver avgifter från de, som parkerar på kommunal mark, följt av att Apan senare på kvällen skickar ut ett pressmeddelande - som icke nogräknade nyttiga idioter publicerar - om att "Hockeyintresset är större än någonsin i Apschtaan! Nytt publikrekord på första istträningen!".
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2016-10-17-kl-150158_0.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
19 dagar kvar!

Hela hockey-Sverige väntar nu på sommarens begivenhet. Apans första isträning varefter Apan som vanligt skickar ut pressmeddelanden om att "hockeyintresset i Apschtaan är större än någonsin - nytt publikrekord på första isträningen".

Vi vet ju att det inte är någon träning att tala om och i år skiter de dessutom i is! Men det blir gratis entré för jippot med fiskdamm, sexfingrad banjomusik, CryBertBurger, bordshockey och paraplydrinkar.

I år låtsas man inte längre som att Apan har något med hockey att göta - ett steg i rätt riktning för bandyklubben Apan - så de kör inte ens första isträningen i hockeyarena utan på stora scenen i Folkets Park!

Köpeklubbarnas KÖPEKLUBB förbereder sig för hockeysäsongen och Apschtaans pure white trash laddar med fulöl och kroppsodörer - bläh!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Noterar att aporna drömmer våta drömmar om att signa Tim Erixon.

Skulle inte förvåna mig om Näsan slår till. Erixons agent har förklarat att "SHL är en möjlighet".

Men inte är det någon "NHL-stjärna" det handlar om.

Erixon etablerade ju sig som ordinarie back för Apan i SHL redan som 17-åring och valdes i första rundan av Calgary som 18-åring. Men framgången steg honom åt huvudet, han drog över till US som 20-åring, och därefter har han bara misslyckats.

Calgary släppte Erixon till Rangers där han fick 18 NHL 52 AHL och övertygade alltså inte. Rangers skeppade Erixon till Columbus där han fick 31 NHL 40 AHL utan att lyckas. Året efter blev det bara 2 NHL 40 AHL för att han skulle utvecklas, och säsongen sm följde testades han i 19 NHL men dög inte. Columbus skeppade honom till Chicaco där han körde 8 NHL men det fungerade inte heller och de skeppade direkt vidare honom till Toronto där han fick visa upp sig 15 matcher, men var lika usel där. Att han ändå under åren fått så många NHL-matcher beror ju på misstaget att han draftades i första rundan och NHL-klubbarna har länge trott att han kanske fixar det. Men efter att år efter år efter år efter år gått och han blir inte bättre har de givit upp.

Senaste året fick Erixon inte en enda match i NHL för Toronto utan fick hålla sig till bakgården i AHL hela året. Toronto har uppenbarligen helt givit upp tron på honom, och det gäller nog NHL överlag.

Så, vad ska han göra?

Ja, liksom en annan misslyckad försterundadraftad apback - Runken - får han väl komma tillbaka till Europa och försöka sno åt sig pengar där han kan. Gissningsvis söker agenten lura på Erixon till någon klubb i Schweiz eller KHL men misslyckas det får han väl komma "hem" till Apan.

Erixon är ju en etablerad förlorare och var ska han passa bättre än den anrika förlorarklubben Apan?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
M.Lemiux: Jo, så blev det. Chris Abbott var ju bara millimetrar från totalförlamning efter fraktur 5-6e halskotan sedan han olyckligt åkt in i sargen vid träning och i princip var karriären redan då över även om han behövde de månader som gått för att mentalt fatta beslutet. Nu har han ju kommit ut med beslutet och hyller starkt HV för sin tid där, som jag förstår det för att öka sina chanser att få ett jobberbjudande som ledare, junistränare eller något i klubben. I en bisats tackar han även för sin tid i Rögle och Luleå.

Lite trist det där. Efter norska Asker och någon säsong i Rögle samt på slutet HV är det ju framför allt Luleå och Luleå Hockey som varit bottarnas plats på jorden och när åren gått kommer han med all säkerhet att bli tydlig om det.

Ungefär som Mikael Renberg några år efter karriärens slut släppt agget och på fråga om vilket som var klubben i hans hjärta la av med att snacka om Apan och erkände att det naturligtvis var Luleå Hockey.

Chris Abbot och Luleå var ju en härlig saga hela tiden förutom det finala kontraktsbråket. Osten hade ju fått mer pengar och försökte landa en massa spetsar i Luleå och segade då med att förlänga för Chris; och när de kom till diskussion ville Chris ha lika bra avtal som tidigare - vilket skulle innebära att han var fortsatt bäst betald i klubben trots att vi landat Rajala och Sweatt bland annat, medan Osten föreslog en sänkning. Chris vägrade och till slut föll Osten till föga och erbjöd lika bra avtal som tidigare, men då hade Chris surnat till och gick till HV i stället.

I efterhand var det förstås en felbedömning och felhanterat av Osten, men dessutom dåligt av Chris att inte ha svalt stoltheten när han lyckats. Då hade han kunnat köra karriären klart i Luleå och han och brorsan blivit kvar som legender i det Norrbotten där de trivts så förträffligt, komna från litet samhälle norra Kanada som de var.

Arlbrandt också en intressant historia. Elitseriens klubbar var helt överens om att han inte höll för elitserien, efter att ha "misslyckats" först i hemstadens HV, nästa gång i Södertälje. Men Osten plockade upp Arlbrandt och radarkompisen och i Luleå blev de seriens mest fruktade par av motståndarförsvar.

Då hoppade Helber in och tidigt på våren utsatte han Arlbrandt för "an offer he could not resist" vilket Helber skröt om i TV "bara att flerdubbla lönen hihi". På isen efter sista och förlorade slutspelsmatchen för Luleå intervjuades Arlbrandt och han var märkbart rörd, ledsen i ögat och vi som lyssnade insåg att han ångrade att han lurats att skriva på och lämna gänget.

Sedan blev det ett antal år i olika klubbar med bra betalning och fint nog fick han avsluta hemma i Jönköping. I segerintervju på isen förklarade han - lika märkbart rörd - att det här var min sista hockeymatch. Han hade bestämt sig att om de vann, skulle han lägga av. Hade de förlorat, skulle han vilat knäet med partiella korsbandsskador och rehabbat under läkning för att köra vidare nästa säsong.

Så två fina pojkar som lyfte till stjärnor i Luleå och fint att de fick avsluta med att bli svenska mästare, även om det är trist att det inte blev i Luleå.

I samma anda är det lika trist att se den utveckling som blivit senaste tio åren, där man utan vidare kan samla ihop ett fullt lag av hockeyspelare - som spelat i Luleå - men som nu spelar i andra lag, och skulle man satt ihop ett lag av sådana ex-Luleå-spelare skulle de definitivt kunna utmana om SM. Anledningen til att det blivit så har ju väsentligen varit att Luleå inte haft ekonomiska resurser och så snart vi tagit fram stjärnor har rika köpeklubbar - där Pungen varit värst, men Frölunda och Warulfven länge lika dåliga kålsupare - köp sönder oss. Det känns ändå som att Luleå senaste åren fått bättre resurser att kunna behålla spelare, men vi har nog inte riktigt lärt oss att hantera den nya situationen ännu.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Tarasov: ok, hade helt missat det!


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
M.Lemiux: Per!? känns väl nästan lite oväntat? Hur gammal är han? Missat det helt, duktig spelare om än lite "lätt"

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Har noterat att det vart två st f.d Luleåspelare som lagt skridskorna på hyllan efter gångna säsong.
Både Chris Abbott och Per Arlbrandt lägger visst av :-(
Två duktiga spelare som väljer att inte fortsätta förgylla Elitserien....lycka till med dom än ska göra. Det var ett nöje att se båda de i Luleåtröjan.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Bandyklubben Apan, som efter drygt 20 år kom på att försöka pela håki eftersom alla andra gjorde det har fortsatt kopiera och stjäla idéer och annat av andra.

Efter att ha skämt ut sig genom att stjäla Bergbyns damlag som - när de skulle spela i Riksserien - las ned av Apan Ap-Pea har de nu "kommit på" att de ska spela damhockey igen.

Allt beror bara på att Apans vakttränares dotter visades vara jätteduktig som hockeyvakt och redan som 15-åring senaste säsongen fick vakta Luleå Hockeys mål i SDHL när vi slog blivande svenska mästarna med 8-0.

Aporna kunde inte stå ut med tanken att lilla Tindra som andra vakter skulle söka sig till välrennomerade vaktutbildarna i Luleå. Så efter att ha utpressat kommunen några år för ännu mer kommunaldoping förklarade de att "nu bildar vi damlag".

Men hur går det?

På apans hemsida står det inte ett dugg om något aplag. Umeåbon sebastian aho som nu lämnar Apan har två duktiga systrar så de kan väl hänga på?

Nejdå. De sticker till Linköping för att lira med dampungen.

Men apan har förklarat att de ska börja från början och bygga långsiktigt från grunden genom att utbilda flickor som blir damjunisar som blir damsenisar så det är väl därför vi inget hört?

Jovisst har vi hört. Apan har presenterat tre nya spelare. Varifrån?

Ja, var brukar Apan få nya spelare?

Man köper!

Nu har de köpt tre damhockeyspelare från Luleå.

Köpeklubbarnas KÖPEKLUBB kommer loss som vanligt.

Undrar om damerna får plats på "första isträningen" för Apan. I år ska de ju inte ens köra första isträningen i hockeyhall utan på Apschtaans Folkets Parks Stora Scen.

Men som hela tiden i Aphistorien verkar Apan som vanligt skita i damerna. Nej, nu förstår jag! Damerna får paraplydrinkar och i glasen den enda is som kommer att förekomma på isträningen.
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2016-07-10-kl-140113.png

500x0-skarmavbild-2016-10-17-kl-150158.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Jag vet ju att alla längtar efter att säsongen 2017-2018 ska starta så att vi kan följa de svenska vakterna i Vancouver Canucks.

Jacob Markström har ju redan varit i Vancouver sedan 2014 och Canucks har haft förhoppningen att Markan ska utvecklas till en säker starter dvs en vakt för långårigt kontrakt i NHL, medan Anders kommer dit nu efter en stark säsong i Buffalo.

Intressant är att Jabob och Anders båda är lika gamla födda våren 1990, och båda är ovanligt långa vakter med 196 cm längd. Man har alltså kunnat följa deras karriärer parallellt år för år. Det ska vi nu göra, med användning av information registrerad på eliteprospects.


2004-05 14-15 år

ANDERS
Luleå HF J20 SuperElit 1 10.00 .692

Ingen info om Jacob, men Anders får ta spade en match för Luleås A-junisar.
2005-06 15-16 år

ANDERS
Norrbotten TV-Pucken 3 3.51 .896
Sweden U16 (all) Int-Jr 2 2.95 .891

Inte heller info om Jacob, men Anders får lira TV-puck får Norrbotten och lita med U16 småkronor.

2006-07 16-17 år

JACOB
Gästrikland TV-Pucken 8 3.20 .890
Brynäs IF J18 J18 Allsv 13 2.05 .911
Brynäs IF J18 Playoffs 3 1.86 .905
Brynäs IF J20 SuperElit 1 2.77 .903
Brynäs IF J20 Playoffs 1 9.76 .765
Sweden U17 (all) IntJr 7 2.57 .924
ANDERS
Norrbotten TV-Pucken 5 3.90 .886

Nu kommer Jacob in på banan som 16-åring. Både Jacob och Anders lirar TV-puck med liknande resultat. Jacob får dessutom Pölsans b-junisspade med bra resultat och utmärkt också i U17 småkronorna.

2007-08 17-18 år

JACOB
Brynäs IF J18 J18 Allsv 1 3.00 .906
Brynäs IF J20 SuperElit 22 2.00 .931
Brynäs IF SHL 7 3.12 .888
Kvalserien SHL 9 1.78 .931
Sweden U18 WJC-18 6 3.04 .863
Sweden U18 (all) Int Jr 12 2.97 .886

NHL DRAFT. 2008 round 2 #31 overall by Florida Panthers

ANDERS
Luleå HF J18 J18 Elit 5 2.68 .888
Luleå HF J18 J18 Allsv 6 3.36 .897
Luleå HF J20 SuperElit 16 2.07 .926
Luleå HF J20 Playoffs 1 6.00 .786

Både Jacob och Anders imponerar med A-junisarna men Jacob får dessutom lira 16 matcher med Pölsans A-lag med utmärkta resultat i kvalserien. Jacob tar också spaden före Anders i U18 småkronorna fast "sådär" resultat. Jacob går redan som #31 i andra rundan (dvs näst intill första rundan!) av draften som 18-åring.

2008-09 18-19 år

JACOB
Brynäs IF SHL 35 2.38 .917
Brynäs IF Playoffs 1 2.02 .929
Sweden U20 WJC-20 5 1.61 .943
Sweden U20 (all) Int-Jr 8 1.97 .933
Sweden (all) Int 1 2.79 .889
ANDERS
Luleå HF J20 SuperElit 37 2.05 .927
Luleå HF J20 Playoffs 6 2.35 .935
Luleå HF SHL 1 0.00 1.000
Kalix Loan Division 1 1 3.05 .930
Sweden U19 (all) Int-Jr 2 1.98 .941

NHL DRAFT: 2009 round 3 #62 overall by New York Islanders

Anders går mycket starkt i Luleås A-junisar men Markan gör detsamma i Pölsans A-lag. Fortsatt Jacob som har spaden före Anders i U20 småkronor. Anders går redan som #62 i tredje rundan (dvs näst intill andra rundan!) av draften som 19-åring.


2009-10 19-20 år

JACOB
Brynäs IF J20 Playoffs 2 3.03 .893
Brynäs IF SHL 43 2.01 .927
Brynäs IF Playoffs 4 3.21 .903
Sweden U20 WJC-20 5 2.21 .927
Sweden U20 (all) Int-Jr 6 2.69 .915
Sweden EHT 2 2.93 .891
Sweden WC 3 1.33 .944
Sweden (all) Int 6 1.65 .932
ANDERS
Luleå HF J20 SuperElit 4 2.95 .899
Luleå HF SHL 27 2.65 .897
Sweden U20 WJC-20 1 3.00 .875
Sweden U20 (all)Int-Jr 5 2.27 .919

Pojkarnas sista säsong som junisar. Båda etablerade i SHL nu och Anders har måttlig framgång där men Jacob är riktigt stark, detsamma gäller för U20 småkronorna och Jacob får dessutom ta spaden i Tre Kronor med utmärkt resultat.

2010-11 20-21 år

JACOB
Florida Panthers NHL 1 3.00 .857
Rochester AHL 37 2.98 .907
ANDERS
Luleå HF SHL 31 1.92 .918
Luleå HF Playoffs 13 1.96 .931
Sweden EHT 0 - -
Sweden (all) Int 1 5.00 .875

Jacob drar över till Nordamerika och lirar i AHL med måttliga resultat. Anders lirar kvar i SHL och gör där utmärkta resultat.

2011-12 21-22 år

JACOB
Florida Panthers NHL 7 2.66 .923
San Antonio AHL 32 2.32 .927
San Antonio Playoffs 8 2.85 .907

ANDERS
New York Islanders NHL 4 2.75 .911
Bridgeport AHL 25 2.41 .921

Nu lirar båda 21-åringarna i Nordamerika, fr a i AHL men med en handfiull NHL-matcher dessutom. Båda lyckas utmärkt rakt igenom; Jacob snäppet bättre.

2012-13 22-23 år

JACOB
Florida Panthers NHL 23 3.22 .901
San Antonio AHL 33 2.65 .920
Sweden WC 5 1.58 .934
Sweden (all) Int 5 1.58 .934
ANDERS
Bridgeport AHL 21 2.93 .899

Anders blir kvar i AHL hela säsongen och lyckas klart sämre än säsongen innan. Jacob är klart bättre än Anders i AHL och lirar dessutom halva säsongen i NHL med utmärkta resultat - dessutom tar han Tre Kronors spade och lyckas utmärkt.
2013-14 23-24 år

JACOB
Florida Panthers NHL 12 3.52 .874
San Antonio AHL 29 2.56 .918
Vancouver NHL 4 3.00 .868
ANDERS
New York Islanders NHL 19 3.11 .896
Bridgeport AHL 29 2.81 .901
Sweden EHT 2 2.05 .885
Sweden WC 9 1.54 .938
Sweden (all) Int 11 1.62 .928
Som säsongen innan, båda spelar halva tiden i AHL Anders fortsatt halvbra där, Jacob klart bättre. Dessutom får de 15-20 NHL-matcher däe Anders med Islanders spade lyckas lika bra som i AHL, medan Jacob tappar rejält och gör dåliga resultat i Florida; skeppas till Vancouver och levererar lika dåligt där. Anders får inte bnytt kontrakt med Islanders; åker till VM och levererar ypperligt med följd att han får kontrakt med AK Bars i KHL.

2014-15 24-25 år

JACOB
Vancouver Canucks NHL 3 3.08 .879
Utica Comets AHL 32 1.88 .934
Utica Comets Playoffs 23 2.11 .925

ANDERS
Ak Bars Kazan KHL 38 1.71 .936
Ak Bars Kazan Playoffs 20 1.54 .935
Sweden EHT 4 3.36 .860
Sweden WC 3 2.73 .899
Sweden (all) Int 6 3.14 .882
Jacob fortsätter i AHL där han spelar utmärkt. Får enstaka matcher i NHL och lyckas fortsatt dåligt. Anders lyckas strålande i KHL, blir bästte vakt, tar sitt mediokra AK Bars till final om Gagarin Cup och sätter ryskt slutspelsrekord i hållna nollor. Lirar VM på våren, inte så bra.

2015-16 25-26 år

JACOB
Vancouver Canucks NHL 33 2.73 .915
Utica Comets AHL 2 2.40 .909
Sweden WC 6 3.16 .896
Sweden (all) Int 8 2.99 .894
ANDERS
Edmonton Oilers NHL 26 3.14 .901
Bakersfield AHL 2 2.01 .935
St. Louis Blues NHL 3 2.76 .909 '

Anders får nytt NHL-kontrakt och båda pojkarna lirar 35% av säsongen med förstaspade i NHL. Under hösten går Anders strålande men tappar senare medan Jacob går utmärkt säsongen igenom.

2016-17 26-27 år

JACOB
Vancouver Canucks NHL 26 2.63 .910
Sweden WCup 1 1.00 .964
Sweden (all) Int 2 0.66 .974
ANDERS
Buffalo Sabres NHL 26 2.67 .923
Båda pojkarna lirar återigen 35% av säsongen med förstaspade i NHL. Jacob börjar lite trevande men spelar upp sig och slutar med hyggliga resultat, även om pensionär Miller tar den förstaspade som Jacob var tänkt för i de flesta matcherna. Anders går stårlande och nu hållar han säsongen igenom, även om han under senaste delen av NHL inte fick ta många spadar, men det berodde inte på AAnders insatser utan på att Sabres ville testa Robin Lehner med många matcher en säsong.

SAMMANFATTNINGSVIS
Från 16 års ålder till 21-årsåldern tycks Jacob ha legat ett år före Anders i utveckling och således lyckats klart bättre.

När de är 21-24 år lirar de båda i AHL-NHL och sammantaget lyckas Jacob något bättre än Anders.

De tre såsongerna som gått därefter synes Anders ha nått ikapp Jacob. Första säsongen imponerar Anders resultat mer än Jacobs, andra säsongen likadant under hösten med Jacob blir sammanlagt bättre efter starkare vårsäsong; och så senaste säsongen där Anders lyckades klart bättre än Jacob.

Känns väl som att de är ganska jämna nu på en hyfsat hög NHL-nivå och Vancouver har signalerat att vakterna ska få lika chanser att ta spade; den som går bäst för tillfället får den. Det blir spännande och nog borde Vancouver ha en utmärkt chans att under säsongen etablera minst en och kanske två 27-28-åriga 196 cm långa målvakter från Norrland. Mycket trevligt!
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2016-10-30-kl-092829_2.png

500x0-skarmavbild-2017-07-09-kl-223754.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Duncan: Hahah imponerat på dig sedan du var en lillgrabb? Du måste vara högst 12 år med tanke på hur kort tid Skeå har varit i SHL, och då framför allt den korta tid som de varit imponerande.
Det känns dumt att behöva säga det men alla SHL-lag har haft sin stund i solen med bra juniorer som kommer upp, utan att de är stulna från Björklöven eller Norrbotten. Känns extra dumt att dessutom behöva upplysa dig om att Luleå har vunnit SM-guld. Tebaks till sandlådan/Skeås forum med dig ditt lilla juniortroll.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Duncan: Det var kloka frågor, Duncan, och du har hjälpt mig att se tydligt på det hela. Tänk så viktigt att du lyfte upp just så väl beskrivande och nu äntligen förstår jag hur det ligger till.

Du ska ha stort tack!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Du har inte mycket över för Skellefteå hockey som det verkar. På mig har det laget imponerat sedan jag var lillgrabb. Dessutom verkar det som om de får fram egna produkter på löpande fot till skillnad mot Luleå-hockey. Har Luleå någon gång vunnit SM? Har Skellefteå gjort det?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Ja, för de debila apmonstren finns inga gränser. Nu sitter de och lirar ficktennis med påståenden som att de egna pölsaprodukterna Jacob Markström och Niklas Bäckström igen-kligen är från rena apled eftersom deras farsor eller farsors farsor är från Umeå och så vidare.

Att de där tre apmonstren är helt borta i pallet vet vi ju alla. Men saken är den att det är hybris-Apan själv som är orsaken efter deras j-a dribbel med verkligheten där de påstår alla som har obestämbar "bakgrund" härledd till norra Västerbotten - som tycks omfatta hela jorden - är räkningsbara kommande från "bygden" så de kan fortsätta tugga apavföring om att 5 av 10 kommer från bygden.

Men allt sådant dravel faller platt till marken när det jämförs med kalla fakta i form av följande som tål att upprepas hur många gånger som helst:

BYGDENS HJÄLTAR som ingick i det lag som tog köpelagens KÖPELAG Apan till Elitserien 2006: läs och förskräcks över denna skammens lista:

1. Köpespelare från USA, Mark Busenberg
2. Köpespelare från USA, Brett Harkins
3. Köpespelare från USA, Jeremiah McCarthy
4. Köpespelare från Tjeckien, Libor Prochazka
5. Köpespelare från Tjeckien, Daniel Branda
6. Köpespelare från Österrike, Daniel Welser
7. Köpespelare från Kiruna, Andreas Hadelöv
8. Köpespelare från Kiruna, Fredrik Krekula
9. Köpespelare från Boden, Johan Norberg
10. Köpespelare från Boden, Fredrik Öberg
11. Köpespelare från Arvidsjaur, Fredrik Lindgren
12. Köpespelare från Umeå, Per-Anton Lundström
13. Köpespelare från Umeå, Daniel Sondell
14. Köpespelare från Örnsköldsvik, Magnus Wernblom
15. Köpespelare från Örnsköldsvik, Anders Söderberg
16. Köpespelare från Örnsköldsvik, Fredrik Bergquist
17. Köpespelare från Gävle, Patrik Rönnqvist
18. Köpespelare från Stockholm, Nicklas Dahlberg
19. Köpespelare från Stockholm, Andreas Falk
20. Köpespelare från Stockholm, Andreas Paulsson
21. Köpespelare från Stockholm, Johan Åkerman
22. Köpespelare från Arboga, Mikael Bohman
23. Köpespelare från Mariestad, Per Helmersson
24. Köpespelare från Nybro, Pontus Petterström

25. Bygdenspelare, Mikael Petterson*
26. Bygdenspelare, Mikael Brancalion*
27. Bygdenspelare, Alexander Sundqvist*
28. Bygdenspelare, Johan Ramstedt**
29. Bygdenspelare, Thomas Larsson**
*Sparkades direkt, fick inte följa med till Elitserien, ersattes av köpespelare.
**Sparkades efter någon säsong, i 20-23-årsåldern, ersattes av köpespelare.
Uppladdat:

500x0-treapor_19.jpeg


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Det hatbrottsliga apmonstret kommer med följande om Luleå Hockey:

"Det var dom när den där slovaken Celaruk eller va fan han heter gjorde typ en halv säsong med 20 matcher i juniorlaget innan han plockades upp i a-laget. Ja den nyanlände var då "den bäste de fått fram på flera år"... Hihihi!"

varpå sidekicks-apmonstret dräglar och gillar.

Som allt som kommer från apmonstren är det förstås ljug som vanligt. S k alternativa fakta som apmonstren, Trump och rasistpartier pysslar med.

Vi andra, som inte är så avancerade, får nöja oss med vanliga fakta. Korrekta och sanna fakta alltså. Och då är det på följande vis:

Våren 2011 kontaktas Luleå Hockey av 15-årige Peter Cehlarik från den lilla staden Zilina i Slovakien. Han undrar om möjligheterna att flytta till Luleå och antas till Luleås hockeygymnasium samt få chans att spela i Luleå Hockeys juniorlag.

Han fick fina besked, sökte, antogs och kom upp till Luleå hösten 2011.

Det ledde till en hockeyutbildning under fem år innan Pistol Pete tog flyget över till Boston Bruins organisation:

2011-2012 (16 år gammal)
Luleå J18 28 matcher (12 matcher elit, 12 matcher allsvenskan 4 slutspelet)
Luleå J20 9 matcher (8 superelit, 1 slutspelet)

2012-2013 (17 år gammal)
Luleå J18 10 matcher (4 matcher elit, 6 matcher allsvenskan)
Luleå J20 41 matcher (38 superelit, 3 slutspelet)
Luleå A-lag 14 matcher (8 SHL, 6 slutspel)
+ Slovakiens U17-lag 5 matcher
+ NHL-draft som # 90 i tredje rundan av Boston Bruins

23 februari gjorde Pistol Pete sitt första mål i Elitserien och det var på Markus "sållet" Svensson. Vackert nog kom det alltså i derby mot Apan och när Pete målade var han 17 år och 205 dagar gammal. Och blev därigenom Luleås yngsta målskytt i Elitserien någonsin (ett rekord som numera är slaget). Det var en match som Luleå igen-kligen vann med 3-2 men zebrorna tog en helt felaktig utvisning på Vikho slutminuterna och med 6 mot 4 felstudsade en puck in med 7 sek kvar och Apan stal 2p genom att ta straffarna.

2013-2014 (18 år gammal)
Luleå J20 4 matcher (4 superelit)
Luleå fram Asplöven 18 matcher (18 matcher Allsvenskan)
Luleå A-lag 36 matcher (32 SHL, 2 slutspel)
+ Slovakien U20 13 matcher (8 matcher, 5 JVM-matcher)

2014-2015 (19 år gammal)
Luleå J20 1 matcher (4 superelit)
Luleå A-lag 54 matcher (46 SHL, 8 slutspel)
+ Slovakien U20 15 matcher (8 matcher, 7 JVM-matcher)
+ Slovakien A-lag 6 matcher (6 matcher)

2015-2016 (20 år gammal)
Luleå A-lag 55 matcher (46 SHL, 11 slutspel)
+ Slovakien A-lag 17 matcher (12 matcher, 5 VM-matcher)

2016-2017
Boston Bruins NHL 11 matcher
Providence Bruins AHL 51 matcher

Pistol Pete debuterade i NHL 12 februari 2017 och fick 2 assist i vinstmatcher mot Montreal. Han intervjuades av hockeysveriges anton åhman: "Efter matchen skickade Cehlarik en hälsning till Luleåfansen. – Jag vill tacka för allt stöd. De är väldigt bra supportrar och väldigt passionerade supportrar. Det var superkul att spela där och jag saknar det. Jag spenderade fem bra år där så jag vill bara säga tack, säger han till hockeysverige.se." Efter succédebuten blev Pistol Pete kvar i Bruins sammanlagt 11 matcher under våren och allt tyder på att det blir fortsatt NHL-spel för Bruins kommande säsong:-)

Ja, det var en vacker saga om hur Pistol Pete (Bottarna som döpte honom till det eftersom han vann klubbtävlingar i pistolskytte) sökte sig till Luleå som 15-åring och vackert utvecklades av Luleå Hockey under fem år med 93 matcher med junislagen under 4 säsonger, 18 matcher i Allsvenskan under en säsong och 159 matcher med A-laget under 4 säsonger. Till det kommer 21 matcher i Europamästerskapen för Luleå under 3 säsonger inklusive ett Europa-GLUD! Och som juvelen i kronan är det första och största han vill göra när han debuterat i NHL att tacka Luleå, Luleå Hockey och Luleå Hockeys supportrar för alla år i Luleå som tagit honom dit han nu är.

Apmonstrets försök att misskreditera Pistol Petes karriär i Luleå beror på hans hat- och hån-köpespelardogm där han gärna anser de som inte kommer från Sverige som någon sorts undermänniskor.

Plus vill han påskina och ljuga om att Luleå hade ingenting alls att göra med att Pistol Pete utbildades till hockeystjärna. Anledningen? Ja naturligtvis att vi ifrågasätter Apans ljug där de försöker få det till att Apor räknas som komma från "bygden" om de har bakgrund i Apans junislag. För att få räkna in highsticking Lindström som i 15-årsåldern stack till MooDoo 6 år följt av utomlands 5 år; eller unge Tim SÖderlund, som sparkades av Apan som 14-åring och utbildades på Luleå Hockeys gym, och först när vi gjort honom till stjärna i småkronorna köpte Apan honom sista året i hockeygymmet; eller Gustaf Lindvall som under hela sin tid hos Apan som enda målvaktsutbildning fick instruktionen "Ta pucken" och sparkades som 20-åring en säsong när Apan köpte TRE färdiga vakter; sedan utbildades han i tio andra klubbar under fem år innan Apan köpte in honom.

ALla dessa vill Apan påstå är egna produkter, ur egna led, från bygden eftersom de har "bakgrund" samtidigt som apmonstren hånar fine Pistol Pete som verkligen har en helt perfekt bakgrund i Luleå Hockey.

Efter denna genomgången finns det bara en sak att säga om apmonstren. Ni är vidriga lögnare och på en hockeysida har ni inget att göra. Sök psykiatrisk vård innan det är försent.
Uppladdat:

500x0-thumb460.jpg


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
DansbandsWolf: Härlig information, broder. Det är tydligt att Apans "med egna ord junisbomb" kollapsar och en stor del i detta är förstås att Luleå och Burkölen satt P för den fruktansvärda talangstöld som Apan pysslat med nästan av hockeypedofil karaktär. När dessutom pojkarna från Skellefteå själv lämnar Apan för att bli bättre behandlade på andra sektlösa håll, ja då finns det bara ett:

Man blir glad.

:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
{6984}: Jo, vi som har varit med vet ju att snacket om köpespelare vs. bygden är passé sedan länge, speciellt senaste tio år sedan då många lag blir tvungna fylla på halva truppen varje silly season. Ju fler man kan ta upp från egna junisar desto roligare och billigare men det är bara att rätta mun efter kappsäcken. Det handlar inte bara om att spelare snos eller sparkas till utlandet. Kollar man hur många f d lulespelare som lirar i andra SHL-lag brukar man utan vidare kunna sätta ihop ett extra lag - och ett lag som skulle fightas högt i SHL - och så var det inte för 20-30 år sedan då det handlade om enstaka spelare.

Så visst begriper jag det och bygden-tugget kör jag självklart inte mot andra klubbar, även om jag trakkaserade Frölunda och Warulfven med fakta när de förr om åren köpte hur mycket som helst trots att de hade egna dugliga unga spelare.

Nej, allt sådant är bara i en riktning: Apan. Vilket beror på att apmonstren - de 2-3 elakartade här på snacket framför allt - men också andra småmonster av apsnitt på andra platser - hånat och hatat Luleå Hockey med detta som grund i åratal. Något som tyvärr får föda från Apan själv, som lyfter fram sina "bästigaste" dimensioner att ha 5 av 10 från egna bygden, även om de "översätter" till att egna bygden=egna leden=egna produkter=har "bakgrund".

När hockey pågår blir det mer sådant, och mindre "riva masken av avmonstren och deras lögner genom att presentera fakta" men nu har det varit någon månad i väntan på utvecklingen i NHL, speciellt avseende Anders Nilsson. Så under tiden har jag passat på att visa obarmhärtiga sanningar för apmonstren.

Men nu är ju Anders i mål:-) Och själv kommer jag med all säkerhet att låta hockeyn och hockeysnacket att vara och pyssla med annat till nästa säsong drar igång igen. Men truppen som tog Apan till Elitserien är intressant att visa upp. Det gör jag nog fler gånger:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Sanna ord kamrat som tål att upprepas så länge aptrollen surrar om "egna produkter" och andra lags brister på sådana.

Glädjande då att läsa dagens Expressen som listar SHLs 15 största talanger där Luleå har med 3st. Klart fler än Apan med endast 2 varav en utbildad hos oss.
Vi är ikapp och förbi Apan juniormässigt och kommer så att förbli, man blir glad. :)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Varför detta fokus på om spelare är från bygden eller inte? Det är 2017 inte 1967. Dagens ishockey handlar om att bygga starkast möjliga lag baserat på spelstil och ekonomi. Även om du tycker att "Aporna" har fel så behöver man inte köra samma argument flera varv. Fokusera på Luleå Hockey istället. "Flugan" SAIK är ändå ett lag på väg ner och kommer så småningom att befinna sig nere i AS igen.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Och nu är det ju hemskt mycket jättelänge sedan vi kontrade apsanningarna dvs blålögnerna med att lägga fram icke alternativa fakta i form av un-fake news.

Så låt oss presentera vilka BYGDENS HJÄLTAR som ingick i det lag som tog köpelagens KÖPELAG Apan till Elitserien 2006: läs och förskräcks över denna skammens lista:

1. Köpespelare från USA, Mark Busenberg
2. Köpespelare från USA, Brett Harkins
3. Köpespelare från USA, Jeremiah McCarthy
4. Köpespelare från Tjeckien, Libor Prochazka
5. Köpespelare från Tjeckien, Daniel Branda
6. Köpespelare från Österrike, Daniel Welser
7. Köpespelare från Kiruna, Andreas Hadelöv
8. Köpespelare från Kiruna, Fredrik Krekula
9. Köpespelare från Boden, Johan Norberg
10. Köpespelare från Boden, Fredrik Öberg
11. Köpespelare från Arvidsjaur, Fredrik Lindgren
12. Köpespelare från Umeå, Per-Anton Lundström
13. Köpespelare från Umeå, Daniel Sondell
14. Köpespelare från Örnsköldsvik, Magnus Wernblom
15. Köpespelare från Örnsköldsvik, Anders Söderberg
16. Köpespelare från Örnsköldsvik, Fredrik Bergquist
17. Köpespelare från Gävle, Patrik Rönnqvist
18. Köpespelare från Stockholm, Nicklas Dahlberg
19. Köpespelare från Stockholm, Andreas Falk
20. Köpespelare från Stockholm, Andreas Paulsson
21. Köpespelare från Stockholm, Johan Åkerman
22. Köpespelare från Arboga, Mikael Bohman
23. Köpespelare från Mariestad, Per Helmersson
24. Köpespelare från Nybro, Pontus Petterström

25. Bygdenspelare, Mikael Petterson*
26. Bygdenspelare, Mikael Brancalion*
27. Bygdenspelare, Alexander Sundqvist*
28. Bygdenspelare, Johan Ramstedt**
29. Bygdenspelare, Thomas Larsson**
*Sparkades direkt, fick inte följa med till Elitserien, ersattes av köpespelare.
**Sparkades efter någon säsong, i 20-23-årsåldern, ersattes av köpespelare.
Uppladdat:

500x0-treapor_18.jpeg


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
DansbandsWolf: Ja batterygate låter knepigt och låt oss hoppas att apschtaan inte kört Ap-manövrar under bordet med svarta penga...jag menar "sign-on" kulor.

Lustigt att lille Aho fick gå till slut. Alla "vet ju" att det blir Islanders - eller rättare "Islanders organisation" som det numera uttrycks när någon nisse åker över vanligen för att bara få köra i AHL med en lön i junisklass i Sverige men med urusla villkor i övrigt. Alla vet - utom Näsan - som uppringd av media förklarade "vi vet bara att Aho förklarat att han inte spelar för oss nästa säsong men var han ska spela - det har jag ingen aaaaning om". Vilket låter beklämmande.

Nåja. Lille Aho är ju i grunden en Burkölenspelare från Umeå; en av dessa talanger som Apan stal genom "komse, komse..." när de var 15 år och de flesta av dessa har ju tagit sig från Apan till andra klubbar inte bara på andra sidan Atlanten utan också i Sverige t ex till Luleå Hockey eller hem till Umeå. Så min gissning är att de inte trivts alltför bra i sekternas sekt Apan, där alla som inte kommer från BYGDEN ses som undermänniskor förutom då att talanger de snott förklaras ha fått "bakgrund" och därmed jämställas med att vara från BYGDEN. Ända till dess de väljs ut att offras som syndabockar då Apan mässande förklarar "de är ju inte från BYGDEN".

Lustigt ändå. Apan har själv har ju år efter år förklarat att Aho är den bästigaste av alla bästiga backar - någon sorts kombination av Niklas Lidström och Erik Karlsson fast förstås på en högre apnivå - och kommer förstås att draftas som typ nr 1 av NHL.

Men år efter år har det gått åt helvitte och ingen av 30 klubbar har brytt sig ett skit i Aho och varje år draftas många hundra spelare - men Aho är aldrig med.

I år höll de mer käften om saken, troligen för att de inte ville skämmas för att återigen ha fel. Och plötsligt blir Aho draftad och nu låter det minsann att "han har ju utvecklats och bliviot allt bättre varje år".

Det tror jag inte har ett piss med saken att göra. Burkölen-utbildade Umeå-bakgrundsprodukten Aho har ja haft talang att kanske kunna fungera i NHL möjligen länge nog. Men har filtrerats bort pga att han bara är 177 cm kort.

De som beslutar i NHL har ju haft en sådan regel att småbackar speciellt utanför nordamerika rensar vi helt enkelt bort. I stället tog de över 10 cm längre tämligen usle Johan Alm som förstås gjorde fiasko.

Men snacket i Nordamerika har senaste året växlat över till att "OK, ALLA backar behöver inte vara >190 centimeter och väga >100 pannor"; troligen eftersom Erik Karlsson - 182 cm - lirat som en Gud. Och nu har snacket gått att "små men spelskickliga backar kan man tänka sig".

Ja, det där sättet de tänker på över där får ju en att tro att det är lite si och så med kompetensen på den nivå där makt och mandat för beslut ligger, men det är ju inte något nytt när vi talar om ett land där nästan alla företag är organiserade med ledningsstrukturer och befälsordningar som i armén (förutom Apple, medan Jobs var i livet).

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Jahaja, denna dagen har so far bjudit på dåde glädje och sämre.
Sämre att vi missade batterifabriken och att Apschtaaan är kvar i racet men långt ifrån korad vinnare med starka Västerås som motståndare.
Att vi failade trots bättre förutsättningar än Apschtaaan med bla färdig tomt, hamn, tekniskt universitet, framtida tillgång till bostäder med 4000 nya bostäder i pipen i bla en helt ny stadsdel på Kronan.
Att jämföra med Apschtaaans vårdcentral, småbåtshamn, 3-byggnaders "Campus" och några mindre husbyggen vid diket de kallar älv.
Nej det här får politikerna ta på sig med engagemang lika när Facebook fixades hit hade det varit klart men högmod går före fall, se bara på Apan som varje år före säsongstart har gludet klart :)

Nå nu till det roliga....Luleå är åter top 10 bland Sveriges bästa idrottstäder. Kan vi slå fjolårets 8:e plats, jag tror det. Apschtaaans blygsamma 25:e plats känns nästan pinsamt dålig men så har de ju bara sitt AIK i högsta serien i någon större idrott dam som herr.

Och så det bästa till sist..... Lövenprodukten, den sämre av de bägge hockeyspelarna Sebastian Aho, lämnar Apan för NHL och försvagar Aplaget väsentligt.
Man blir fan glad på riktigt!

Sv: Han är Luleås nya backstjärna
DansbandsWolf: Nada, bara ett konstaterande utifrån artikeln du länkade till och ditt resonemang i ditt inlägg om fördelningen av offentliga medel i gruvklubben i Twelwefingerstown.

Sv: Han är Luleås nya backstjärna
Hockeysverige har en intervju med Anders Nilsson, som är hemma i Luleå.

Intressant och bekräftande det man kunde tro.

"Vancouvers GM Jim Benning har uttalat att Markström och Nilsson får göra upp om det."

Det var väntat eftersom Markan inte riktigt fått till det med Anders gjorde en klart starkare säsong.

Och mycket trevligt upplägg för Anders. När han kom till Edmontons camp var han inte ens påtänkt för NHL men höll nollan hela försäsongen och petade därigenom förre förstamålvakten Ben Schrovens. Vilket han följde upp med att mer eller mindre spela spaden av Talbot. Men Oilers hade investerat bra med kulor på Talbot och med hänvisning till dennes fina säsonger som tvåa bakom Henke i NY var han mer eller mindre beslutad vad än ANders gjorde.

Och mindre uttalat men detsamma gällde i Buffalo där tränaren men speciellt GM hade stuckit ut hakan alldeles oerhört för Lehner innan Anders kom dit. När de spelat halva säsongen och Anders var starkare än Lehner tog de ändå beslutet att köra Lehner hela våren "för att kolla om han höll massor av matcher".

Så ANders har gjort det bra senaste åren, men inte haft en rättvis och sportslig chans. Men det har han nu!

Och klokt tänkt av Vancouver. Min gissning är att både Anders och Jacob kommer att gå bra och god chans att Vancouver kan vaska fram minst en blivande etta under säsongen.

Men det var inte bara Vancouver som var intresserade. En hel del NHL-klubbar hörde av sig. — Jag vägde för- och nackdelar, men kom fram till att Vancouver kändes bäst ur många aspekter.

Trevligt. NHL-klubbarna gjorde samma bedömning som vi:-) Men Anders har med all sannolikhet bedömt att i andra klubbar skulle det varit svårare att få chans på förstaspade - troligen värvad som NHL-ready duktig tvåa bakom stark etta - men i Canucks blir det rättvist med jämna villkor. En så rejäl lön som 2,5 miljoner per år i två år indikerar ju dessutom att Canucks fick ta i för att signa Anders i konkurrens med andra klubbar.

KUL!

Frågan är vad de andra NHL-klubbarna - som fick nej av Anders - ska göra nu?

Jag vet! De köper in den internationelle supermålvakten mApkyss från Spartak Mockba. Han är ju med bakgrund från egna Apbygden, där de visionärt haft en vaktutbildning som ligger minst 10-20 år före övriga världen, bästigast som de är.
Uppladdat:

500x0-images-kopia-2.jpeg


Sv: Han är Luleås nya backstjärna
Se nedan en bild på de sju kommuner som landskapet Västerbotten består av.

Som synes utgörs hela norra Västerbotten av Apkommunen.

Vilket innebär att det löfte som Apklubben dyrt och heligt avlade att "5 av 10 spelare ska komma från bygden; med bygden avses i första hand Skellefteå i andra hand norra Västerbotten" innebär följande:

Apan lovar dyrt och heligt att 5 av 10 spelare ska komma från Skellefteåbygden.

Vilket de ljuger om att de håller trots att de fyller laget med köpespelare - se bara hur de tog sig till elitserien med 83% köpespelare, vilket måste vara rekord: köpeklubbarnas KÖPEKLUBB! - och nu sitter hala och slimma apledare och tolkar att alla spelare som de kan hitta på apbakgrund på kommer från bygden.

Snart får vi reda på att det räcker att en köpespelare kommer till Apschtaan timmen före sin första match för Apan för att Apan ska hävda: Apbakgrund! Han kom från bygden när han klev in i Apkraftarenan!
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2017-07-02-kl-204608.png


Sv: Han är Luleås nya backstjärna
Vilket vi följer upp med att presentera vilka BYGDENS HJÄLTAR som ingick i det lag som tog köpelagens KÖPELAG Apan till Elitserien 2006: skammens lista:

1. Köpespelare från USA, Mark Busenberg
2. Köpespelare från USA, Brett Harkins
3. Köpespelare från USA, Jeremiah McCarthy
4. Köpespelare från Tjeckien, Libor Prochazka
5. Köpespelare från Tjeckien, Daniel Branda
6. Köpespelare från Österrike, Daniel Welser
7. Köpespelare från Kiruna, Andreas Hadelöv
8. Köpespelare från Kiruna, Fredrik Krekula
9. Köpespelare från Boden, Johan Norberg
10. Köpespelare från Boden, Fredrik Öberg
11. Köpespelare från Arvidsjaur, Fredrik Lindgren
12. Köpespelare från Umeå, Per-Anton Lundström
13. Köpespelare från Umeå, Daniel Sondell
14. Köpespelare från Örnsköldsvik, Magnus Wernblom
15. Köpespelare från Örnsköldsvik, Anders Söderberg
16. Köpespelare från Örnsköldsvik, Fredrik Bergquist
17. Köpespelare från Gävle, Patrik Rönnqvist
18. Köpespelare från Stockholm, Nicklas Dahlberg
19. Köpespelare från Stockholm, Andreas Falk
20. Köpespelare från Stockholm, Andreas Paulsson
21. Köpespelare från Stockholm, Johan Åkerman
22. Köpespelare från Arboga, Mikael Bohman
23. Köpespelare från Mariestad, Per Helmersson
24. Köpespelare från Nybro, Pontus Petterström

25. Bygdenspelare, Mikael Petterson*
26. Bygdenspelare, Mikael Brancalion*
27. Bygdenspelare, Alexander Sundqvist*
28. Bygdenspelare, Johan Ramstedt**
29. Bygdenspelare, Thomas Larsson**
*Sparkades direkt, fick inte följa med till Elitserien, ersattes av köpespelare.
**Sparkades efter någon säsong, i 20-23-årsåldern, ersattes av köpespelare.
Uppladdat:

500x0-treapor_17.jpeg


Sv: Han är Luleås nya backstjärna
Och nu är det dags att pulvrisera själva basen för apmonstrens j-a gnyende om köpespelare.

Apklubben formulerade ett dyrt och heligt löfte - att 5 av 10 spelare i laget skulle komma från bygden, och definerade bygden som i första hand Skellefteå, i andra hand norra Västerbotten.

Som synes på kartan nedanför består den helt vidrigt överdimensionerade apkommunen - Sveriges absolut största kustkommun - av i princip hela norra delen av landskapet Västerbotten. Så det kan inte vara så j-a svårt att skrapa ihop spelare från "bygden",

Senaste tio åren har tvenne apmonster suttit och öst hat och hån mot Luleå Hockey med påståenden om att vi saknar spelare från bygden medan de lyfter fram att Apan minsann bara har egna produkter från egna led.Och apmonstens förvirrade attacker använder kommungränserna som "skamgräns".

Alla, med bara gem fingrar per hand och outbildade på banjospel, ser förstås omedelbart att Luleås kommunalgränser inte kan utvidgas, eftersom vi är omgivna av kommunerna Piteå-Boden-Kalix, men att spelare från dessa platser finns närmare Luleå än delar av geografiska Apkommunen befinner sig orten Schtaan. Och i praktiken fungerar dessa kommuner vid Norrbottenskusten som en samlad enhet.

Men de galna apmonstren skiter i det och fortsätter sitt infama köpespelare, köpespelare, och har t o m mage att Luleåspelare som Joel Lassinantti, Karl Fabricius och Per Ledin minsann inte är från Luleå utan från Antnäs, Avan och Bergnäset.

Samtidigt som de räknar in de pojkar de stulit från Umeå och Norrbotten som "egna produkter", från "egna led" eftersom de uppfyller den "nya" definitionen "bakgrund i junislaget", alltså nu släpper man löftet om egna bygden och räknar fram "bakgrund för highsticking Lindström trots att han stack till MooDoo vid 15 års ålder och blev borta 11 år, väsentligen hos MooDooisterna.

Jag anser att i och med denna karta har apmonstrets j-a aptjatter om "egna kommunen" en gång för alla slagits i bitar!
Uppladdat:

500x0-samling.png


Sv: Han är Luleås nya backstjärna
DansbandsWolf: Javisst kamrat, och min gissning är att pensionärerna i Apschtaan redan förutsett att fläskberget Hollywood kommer att kräva en monstersjukpension på typ en halv miljon per månad livet ut och då blir det inget kvar för alla andra, bara ättestupa.

Kan tänka mig att politikerna i Apkommunen försöker förhandla ned summan med fläskberget, men då kommer han och hans agent att gå ut i media och plantera rykten om att fläskberget redan har erbjudits monsterpensioner från ett flertal KHL-klubbar och dessutom en klubb i Schweiz, så det blir nog bara att krypa till korset för Apschtaans politiker. De får väl lägga ned damhockeylaget igen, redan innan det börjat och starta hockeyskola för flickor 3-5 år och förklara att de väljer att satsa på att långsiktigt bygga upp bygdens egna produkter. Och kanske de säljer ut apkraftarenan som lagerlokal så kör de i fortsättningen hockeymatcherna på Folkets Parks Stora Scen, precis där de kommer att köra första isträningen 8 augusti.

Den is det handlar om är förstås isen i paraplydrinkarna, troligen is i lagets svarta och gula färger - en färgkombination av isen de erhållit på naturlig och ekologisk väg, genom återanvändning av nummer 1 och nummer 2 från Apkommunala avloppssystemet.

Sv: Han är Luleås nya backstjärna
Och det blir lite spännande att följa de svenska målvakterna i NHL kommande säsong.

Redan nu vet vi följande:

Vancouver Canucks
Jacob Markström och Anders Nilsson

Buffalo Sabres
Robin Lehner* och Linus Ullmark
(*med brasklapp att vi väntar på att kontraktet presenteras)

New York Rangers
Henrik Lundqvist
Vår störste någonsin, är i slutet av sin karriär och levererar senaste åren bara måttligt bra i grundserien men fortfarande anser man borta i the big Apple att i slutspel växer Henke till ett lejon.

Minnesota
Nilklas Svedberg gjorde en "Anders Nilsson" och körde ett år i KHL och har nu fått nytt kontrakt med Minnesota. Men de har väl kvar Dubnyk, som hade 60 spadar i fjol och levererade utomordentligt starka 92,3% - samma som Anders Nilsson - och gissningsvis väsentligen bara chans att slå sig in som back-up för Niklas.

Nashville
Inget lag ville riktigt tro på Anders Lindbäck längre pga skador men han åkte hem till Sverige och fick i Rögle visa att han håller. Belönades med nytt NHL-kontrakt nu med starka Nashville. Där har förstås duktige finnen Rinne ett klart grepp om spaden, men han är 34 år nu så vi får se hur det blir framöver.

Calgary
Eddie Läck har pendlat på förstaspadar men hamnat i kontig resa där han fått gå från klubb till klubb. Nu får han starke Mike Smith som etta i Calgary och får sikta på att bli stark back-up - vilket han lyckats med i många klubbar redan.

Jhonas Enroth?
En svensk vakt som ofta levererat säsonger på 91-92% nivå i NHL men det tycks inte ha räckt utan han har ändå skeppats vidare till klubb efter klubb. Det är igen-kligen inte möjligt förklara varför han inte fått chans på förstaspade men jag gissar att det beror på att under de år som varit har NHL "bestämt" att vakter på bara typ 180 cm - som Enroth - inte duger hur väl de än lyckas. Som om att Dominik Hasek inte funnits. I detta nu vet jag inte om Enroth överhuvudtaget har något kontrakt för kommande säsong? Senast skeppades han från Toronto till Anaheim som back-up men där blev ju inget och nu antar jag han står utan kontrakt?

Sedan har vi förstås 24-årige Anton Forsberg i Chicagos organisation men inte något som talar för att han lyckas ta sig in på NHL-kartan. Och enstaka ytterligare yngre svenska vakter, redan över Atlanten eller med kontakt, men ingen av dem är någon som man kan tro blir aktuella i närmaste laget.

Nästa kommande svensk vakt som kan bli att räkna med är sannolikt Filip Gustafsson från Luleå. Filip signades ju av Pittsburg i andra rundan i fjol redan, men han har bara precis fyllt 19 år och för hans egen skull hoppas jag att han inte går över för tidigt. Jag tror att den bästa plan han kan ha är att köra minst tre år med Luleå och om det innebär att han - gärna tillsammans med Lassi - etablerar mycket starkt vaktande, samt släpps fram i Tre Kronor och får etablera sig mot internationellt motstånd...ja, då kan det vara rätt tid att gå över för att få en realistisk chans att slå sig in i NHL och få möjlighet på en förstaspade. Går han över tidigare finns risken att han bara stannar upp i utveckling, blir kvar i AHL och slösar bort sin karriär, vilket drabbat många andra svenska vakter.

Joel Lassinantti hade ju en inte så mäktig säsong i fjol, men innan dess var han sagolik och på en nivå som borde ge honom NHL-chans. Men 174 cm kort är NHLs nuvarande tänk att han måste vara extremt mycket bättre än alla längre vakter, så tills vidare får man nog räkna med att Lassi inte blir aktuell i NHL.

Många vakter blir det. Men nu har jag ju glömt bort den störste av alla!

Jag talar om mApkyss "sållet" Svensson, den internationelle supermålvakten - enligt apmonstret - som redan för några år sedan förklarade att han var beredd att ta en NHL-spade. Det hängde ju upp sig på en liten detalj - att inga NHL-organisationer var intresserade av honom - men jag är övertygad om att mApkyssens fantastiska säsong borta hos Spartak Mockba inte gått NHL-scouterna förbi. Jag menar, det var ju många matcher då mApkyssen slapp sköta båsdörren och faktiskt ta spaden och i matcherna med spade lyckades han ju rädda imponerande hela <90% av skotten! mApkyssen hävdar ju att man ska räkna in de matcher han skötte båsdörren som 100% med följd att han sammanlagt når nästan 95% räddningar - dvs ungefär som Anders Nilsson erhöll under ett år i KHL då han blev ligans bäste vakt och satte ryskt rekord.

Så blir det nog. När som helst får vi beskedet om att mApkyssen fått ett monsterkontrakt med Columbus, Wahington, Pittsburg, Chicago eller något annat lag som inte har en internationell supervakt på mApkyssens bästigaste nivå.
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2016-08-16-kl-170023.png


Sv: Han är Luleås nya backstjärna
Sven.Savage: Ja, tack broder nu trillade poletten ner. Så det finns sedan länge dokumentation hur äldre i Apschtaan förfars allt för att i löndom slussa medel för att hålla Apan under armarna. Och Apschtaaan som har så stor andel äldre, förstår de vad som väntar?

Sv: Han är Luleås nya backstjärna
DansbandsWolf: Jag tror han syftade till din tidigare information om nedmonteringen och kollapsen inom äldreomsorgen i Apschtaan - något som nämnde teratolog skrev om för många år redan för sedan i boken "Äldreomsorgen i övre Kågedalen".

Förfallet i apkommunen när det gäller social omsorg om de äldre har tydligt pågått länge och när nu alla kommunala medel ska skeppas till Apan kommer de väl strax att inrätta en ättestupa för att kunna skära ned pensionskostnader till noll och öka möjligheten för Apan att dela ut svarta miljoner under bordet.

Sv: Han är Luleås nya backstjärna
Det kanske händer att folk tycker jag är taskig när jag förklarar att det lilla apmonstret, hatbrottslingens sidekick, stod sist i kön när vår herre delade ut hjärnor.

Men det gör jag kallt och beräknande eftersom han a) är riktigt dum b) kommer med riktigt obehagliga hatbrottsliga påståenden som att karakterisera norrbottningar som "undermänniskor" - en terminologi som inte varit aktuell sedan 1940-talet då en nation på kontinenten hittade på att beteckna andra som just "untermensch" vilket de tod som anledning till att gasa ihjäl miljoner av sådana s k "untermensch".

Riktigt äcklig och vidrig typ, detta apmonster, verksamh inom äldreomsorgen i övre Övik. Vidrig och dum i huvudet.

Nu har han fått för sig att framgångarna för Luleå Hockeys egen produkt ur egna led från egna bygden Anders Nilsson beror på att andra klubbar lyckats lära Anders till målvakt, sedan de varit tvungna lära om honom helt eftersom han i Luleå lärde sig "helt fel målvaktsarbete". Men nu har Anders fått lära sig riktigt vaktarbete, något som Apan var tidigt och bästigast ute med.

Jahaja.

Som alla vet har Luleå Hockey speciellt senaste drygt tio åren formligen massproducerat målvakter på hög Elitserie SHL-nivå och därutöver; kommande säsong kommer t ex FYRA SHL-klubbar att ha Luleåutbildad vakt med spaden.

Samtidigt som att Apan aldrig någonsin lyckats utbilda en vakt och varför? Ja, det vet vi ju. Filip Gustafsson har ju berättat varför han stack från Apschtaan i 15 års ålder: han hade noggrannt kollat upp planerana och Apan hade svarat: nej, vi kommer inte att ha någon målvaktstränare för pojkar och juniorer. Det kommer att fortsätta som tidigare, vilket, med Filips egna ord, bara bestod i instruktionen "ta pucken". Så Apan har hela tiden köpt, köpt och åter köpt färdigutbildade vakter från annat håll.

Så j-a korkad är han alltså, den lille hatbrottslingen som t o m blev utsparkad från Apschtaan och fick flytta till Övik för att få jobba inom äldreomsorgen.

Pure white trash.

Sv: Han är Luleås nya backstjärna
bisterfinnen: Har ingen aning vad du menar eller ville ha sagt men vi får väl tacka dig för ditt hockeyrelaterade(?) inlägg.

Ha en bra dag!

Sv: Han är Luleås nya backstjärna
DansbandsWolf:

"Äldreomsorgen i övre Kågedalen", av Nikanor Teratologen. Sad but true.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Tarasov: Fast du svarade helt rätt förstås, såväl i fråga som innehåll som val av tråd.

"Fel tråd" är min personliga uppfattning eftersom jag tycker att ett rullplanksforum som detta haltar betänkligt jämfört med ett trådforum, tyvärr, och då ser jag gärna att allt som skrivs, skrivs rubricerat väntan på Luleås Glud. När det väl kommer får det bli ny tråd, eller så lägger jag av att skriva.

Den som väntar på något gott...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Apmonstret är förstås knäckt så vad gör han för att kommentera Anders Nilssons enastående framgång?

Han kommer med s k "alternativa fakta". Sådant som man ser från Aphåll, från Donald Trump och från svenska nassepartier som försöker låtsas rumsrena.

Detta skriver apmonstret om Anders Nilsson:

"Han har inte bara lyckats lura till sig ett NHL-kontrakt en gång, utan, två, och tre gånger! Nu i Vancouver. Jag förra året hade han näst sämst räddningsprocent i hela ligan. I år hade han tredje minst antal vinster."

Tre kontrakt? Anders Nilsson har tillhört

New York Islanders
Chicago Blackhawks
Edmonton Oilers
St Louis Blues
Buffalo Sabres
Vancouver Canucks

Själv får jag det till något fler än tre, men så räknar jag inte på sex fingrar. Lika idiotiska är apmonstrets påståenden om Anders resultat. Det är bara att kolla fakta för att se och imponeras i stället för att tro på ett hatbrottsligt apmonsters apsanningar dvs fabricerade lögner, trots att sanningen är känd, på ett sätt som skulle få salig Bagdad Bob att verka sanningsenlig.

Bifogar nedan en bild på Apmonstret, när han förklarar att Anders Nilsson fått det guldkantade kontraktet eftersom han är så skitkass.
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2017-07-02-kl-001018.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:
Det blir lätt dubbla trådar på via plattor/smartfåns eftersom det blir ett flöde i den typen av enheter när man klickar på ett lag.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Tarasov: (svarar i korrekt tråd;-)).

Jo, det blir trevligt.

Jacob Markström och Anders Nilsson som tar Vancouverspaden och Robin Lehner och Ullis tar Buffalospaden. Ullmark fick ju ta många matcher säsongen 2015-2106 och imponerade stort: bland supportrarna är tron att han har utmärkt chans att bli riktigt stark förstavakt i MHL. Senaste säsongen fick han ju inte spade ändå och anledningen var ju att Anders Nilsson levererade på så hög nivå. Men Ullis fick å andra sidan många matcher nere i AHL. Men. När nu inte Las Vegas snodde Ullis och Buffalo gav honom ett kontraktär det ju tydligt att i år satsar Buffalo på Ullis-Lehner; även om de faktiskt inte kommit överens om Lehner om kontrakt ännu. Kanske har de olika uppfattningar och längd och lön? Men gissningsvis blir det dessa två.

Och därmed har vi nästa säsong TVÅ NHL-lag som uteslutande har svenska vakter; mycket roligt!

Vidare signas det vakter lite här och var i NHL nu, efter att dels Las Vegas extradraft blivit klar och dessutom alla free agents blivit...just fria. Bland dessa dyker det upp ytterligare svenska vakter som t ex Läck och som Lindbäck och flera får vi nog se.

Så det blir en intressant säsong för oss som gillar vakter att följa:-)

Fundering: Lundqvist, Lehner, Läck, Lindbäck...kanske Anders behöver uppdatera sitt namn till Anders Lillson?
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2016-10-30-kl-092829_1.png


Sv: Han är Luleås nya backstjärna
Sven.Savage:
Känns som ett bra val, lär få mkt att göra och en hel del matcher. Den korta versionen;) kan det bli två med dubbla svenska målisar, Buffalo kan kansk få Ullis/Lwhnr

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Men stort tack för din felpost, Skrubben, som fick mig att upptäcka att vi återigen lämnat Gludtråden för en backtråd. Nå, försöker igen...

Sv: Han är Luleås nya backstjärna
Sven.Savage: Felpost

Sv: Han är Luleås nya backstjärna
Och i glädjen över Anders Nilsson framgång, måste vi förstås uppmärksamma den vakt från norra Sverige som vissa menar är den allre störste vakten - jag talar om Markus "sållet" Svensson, som enligt förståsigpåare som Apmonstren, av den erkänt fantastiska målvaktsutbildningen i Apan (instruktionen: ta pucken!), utvecklats till "internationell supermålvakt" kommande från bygden som egen produkt från egna led, eftersom han kom till Apan redan som ung 29-åring.

"sållet" själv hade ju för två år sedan bestämt sig för att bli NHL-målvakt - en målsättning som var mycket nära att lyckas och bara föll på den lilla detaljen att ingen var det minsta intresserad av honom.

Men nu har han lirat i Mockba en säsong med stor framgång. Han levererade visserligen <90% räddningar dvs nästan 4% sämre än Anders Nilsson säsongen innan då Anders blev bäste KHL-vakt och satte ryskt rekord - men "sållet" har kontrakt med Mockba en säsong till. Säkerligen är Mockba nu övertygade om den internationelle supermålvaktens storhet. Säsongen som gick satte de ju "sållet" att hantera båsdörr alltsom oftast och lät bättre vakter sköta spaden, men nu - med facit <90% - kommer de säkert att hårdsatsa på "den internationella supermålvakten".

Det är bara att sträcka vapen och erkänna att Apan kan det här med vaktutbildning och apmonstren kan det här med vaktbedömning. Bästigast på det, liksom Apan är bästigast på allt; sjätteplatsen i serien, utsprakade i kvarten och fimpade i åttondelen i Europamästerskapet berodde bara på dåliga domare, juh.

Sv: Han är Luleås nya backstjärna
HURRA!

Anders Nilsson har skrivit på två år för Vancouver med 2,5 miljoner per år☺

Från Anders sida är det mest positiva att han får ett kontrakt som sträcker sig över hela två år och dessutom med en rejäl löneförhöjning.

Senaste två åren har han ju gått med 1 miljon per år på ettåriga kontrakt där han setts som en back-up till en redan mer eller mindre beslutad förste målvakt - och i båda fallen (Oilers och Sabres) har han spelat så övertygande under hösten att många röster höjts för att han skulle få kontrakt på förstaspaden i stället.

I Oilers tappade han ju stilen när han haft spaden senaste tio matcherna och vunnit senaste fem - när Oljan oväntat beslutade bra betalt flerårigt kontrakt med Cam Talbot i stället.

I Sabres gick han bättre än Lehner men under våren valde Sabres att köra stenhårt på Lehner ändå för att kontrollera om denne höll för massor av matcher en hel säsong; ett beslut som grundades inte på att Lehner gick bättre än Anders utan på att Sabres GM hade givit bort ett förstaval i draften för Lehner vilket var en nästan unik satsning vilket väckt mycket ont blod bland många - denne GM och dessutom tränaren fick sedan sparken iofs.

Men det kontrakt som Anders nu tecknat innebär två saker. För det första att han ses som en etablerad vakt som är mycket duglig för att gå in och vara back-up på hög nivå under många matcher. Men för det andra att man ser honom som potentiell förstevakt och ger honom hela två år för att visa detta. Kan han upprepa spelet han levererade i Buffalo samt gärna under ännu fler matcher är vägen öppen för ett t o m ännu bättre kontrakt - antingen med Vancouver, om nu Markan inte lyckas, eller om Markan fixar det och tar förstaspaden hos Vancouver kan Anders Nilsson etablera sig för ett första kontrakt i annan klubb.

Det negativa är naturligtvis att Vancouver är en klubb som inte är bra idag. Senast kom man näst sist av alla NHL-lag, bara före Colorado som var extremt usla. Nu har jag än så länge ingen koll på Vancouver men förutsätter att det är en j-a svår uppgift att vara vakt där och att vilken vakt som helst kommer att ställas inför många och svåra uppgifter som Canucksvakt och det blir tufft att lyckas få speciellt bra leveranssiffror.

Min förhoppning för närmaste två åren är nog att Markan fixar det för Canucks och då att Anders får en förstaspade i ännu bättre miljö - med det menar jag nog i USA, eftersom det är mer lukrativt samt i en klubb/stad där det är ännu trevligare för Anders familj att vara; varför inte sydstaterna eller kalifornien?

Vad innebär detta för Markan? Ja, personligen tror och hoppas jag att Markström har kapacitet att lägga beslag på en förstaspade med välbetalt mångårigt kontrakt och igen-kligen är det förvånande att han inte lyckats med det ännu. Jag vet inte varför, men jag vet att om det nu synes bli Jacob och Anders i Vancouvers NHL-trupp är det nog det bästa som kunde hända för Jacob. Senaste året var det ju tänkt att han skulle etablera sig som etta och Vancouver plockade in gamlingen Ryan Miller som back-up bara, men tyvärr gick Markan inte så bra som väntat medan Miller levererade och det blev därför mest Miller vid spaden. Men Anders blir med all säkerhet en perfekt partner till Markan. Under senaste året körde ju Anders med Robin Lehner - en något speciell person och helt klart att han och Anders hittade en alldeles utomordentlig samverkan som gynnade båda. Nu får alltså Markan samarbeta/konkurrera med Anders Nilsson och dessa två svenska norrlänningar bör tillsammans gå skitfint - om nu inte Markan skulle vara en knepig person, men det har jag ingen anledning att tro.

Kollat av lite på Canucksforum och när nyheten om att klubben skulle signa Anders kom var det dominerande positivt. Väsentligen uppfattade man Anders som en etablerad back-up som kunde ta NHL-spade och leverera utmärkt spel, men man var ändå inkörd på att långtidssatsningen var att Markan skulle etableras som etablerad NHL starter goalie. Ju mer diskussionen gick - och det har diskuterats flitigt - började folk inse och lyfta att Anders kanske skulle kunna etableras som en alternativ för förstaspade. Inledningsvis visste ingen kostnaden och man diskuterade om 1,25-3 miljoner per år skulle bli lönen - så småningom nblev man tämligen överens om att runt 1,5 miljoner var rimligt. Så när beskedet att Cannucks signat för 2,5 miljoner per år blev det ramskri om alltför mycket. Men själv tror jag det signalerar att Canucks har uppfattningen om att det finns en chans att Anders spelar till sig förstaspadesnivå - i canucks eller annan klubb - och själv menar jag att det är en helt riktig bedömning.

Och den lön som Canucks fick ge Anders signalerar förstås att det fanns andra klubbar som delade min uppfattning och var bereddda att ge Anders bra villkor - Canucks la 2,5 miljoner och tvåårigt, eftersom Anders annars skulle ha signat för någon annan klubb.

Om vi jämför Jacob och Anders finner vi till att börja med att båda är 27 år och typ 197 cm långa men Markan anges 89 kg mot Anders 104 kg. \"Typ\" eftersom det handlar om nätuppgifter som varierar och ofta inte är uppdaterade.

Ser vi över de bådas historia i NHL (plus Anders KHL-år) finner vi (beklagar att jag inte kan tabellinlägga på snacket):

Jacob Anders

2010-11
Florida 1 .857

2011-12
Florida 7 .923 New York Islanders 4 .911

2012-13
Florida 23 .901 0

2013-14
Florida 12 .874 New York Islanders 19 .896
Vancouver 4 .868

2014-15
Vancouver 3 .879 Ak Bars Kazan KHL 38 .936

2015-16
Vancouver 33 .915 Edmonton 26 .901
................................................St. Louis Blues 3 .909
2016-17
Vancouver 26 .910 Buffalo Sabres 26 .923

Jacob drog över som 20-åring medan Anders väntade tilol han fyllt 21.

Som 24-åringar hade de båda något fastnat sedan de inte levererat övertygande i den klubb de signat för. Florida skickade jacob till Vancourver; Islanders erbjöd inte något nytt kontrakt till Anders.

Därefter fick Jacob till en fin säsong 2015-2016, men när Vancouver skeppade iväg andra alternativvakter och bara tog in Miller som backup blev senaste säsongen en liten missräkning för Jacob.

Anders å andra sidan drog till KHL och levererade en enastående fin insats för AK Bars och blev hela KHLs bäste vakt. Därefter kraftigt imponerande under hösten för Oilers, även om han tappade taget (lusten, antar jag) därefter, och nu senaste säsongen riktigt mäktig insats för Sabres; tionde bäst av alla NHL-vakter som hade spade lika många eller fler matcher än Anders.

Objektivt sett skulle jag nog vilja påstå att i detta nu kan Anders ligga liiite bättre till som Canucksvakt än Jacob, faktiskt, men det är oerhört svårt att gissa innan man sett honom spela med det inte så imponerande canuckförsvaret framför sig.

Vi har en spännande höst och år framöver☺ Prognosen är att en svensk vakt kommer att spela sig till en förstaspade och ett mångårigt lukrativt kontrakt och det kan bli Jacob Markström eller Anders Nilsson och allra helst ser jag förstås att det blir båda två☺

Sv: Han är Luleås nya backstjärna
DansbandsWolf:
Tunga sponsorer är generellt bra men i regel är det bästa om de nöjer sig med att få rapporter från verksamheten. Framförallt blir det väldigt oroligt om de skall hålla på som i länken nedan.. Sedan finns ju alltid en oro om de ligger kvar över tid, då känns det tryggare med kommunen i ryggen;)

Att Kenta J drog var nog det sämsta som hänt Örebro, SHL misstroende dessutom en rätt trevlig tränartyp.

Sv: Han är Luleås nya backstjärna
Tarasov: Som lök på laxen har Örebros tunga finansiär stora ekonomiska bekymmer med bla konkurs i bolaget Concenta som skulle bygga jätteprojektet "På gränsen" i Haparanda. En konkurs som drabbat Asplöven hårt och som det ser ut att begåva gränsstaden med en egen Stålverk 80 tomt, en vattenfylld grop med en massa betongpålar som sticker upp. Inte vad man vill ha som första intryck när man kommer in i Sverige österifrån.

Killen har väl mer eller mindre själv bekostat spetsen i Örebro genom åren så det blir spännande och se var detta innebär för dem, men som nämnts Örebro är en av Sveriges största städer men det är ju även Västerås och se hur det gick för hockeyn där....

« · 1832604 · »